Vši jako (ne)konečný příběh

Rubrika: Péče o dítě

Young girl brushing her long dark hairČím odvšivujete? V poslední době jedno z nejčastějších konverzačních témat mezi rodiči školáčků. I já začínám mít pocit, že bych o tomhle hmyzu mohla psát romány. Nebo spíš horory.

Na úvod jedna dobrá zpráva: vši nejsou vážný, dítě ohrožující zdravotní problém. Zatím není prokázáno žádné onemocnění, které by tito parazité přenášeli.

Což ale neznamená, že nebudete skřípat zuby, až budete druhou hodinu sedět nad dítětem s pinzetkou, vybírat jednu hnidu po druhé a zkoušet, zda „lupou“ (mrtvé či vylíhnuté hnidy „nelupou“). Z vlastní zkušenosti opravdu doporučuji neignorovat zápisy v žákovské knížce, že „ve škole se vyskytly vši“, a dítko pravidelně prohlížet, protože pokud to vezmete na lehkou váhu, zbavit dítě hnid by také mohlo zabrat celý víkend.

Jaký přípravek vybrat – šetrný, nebo účinný?

Pokud hnidy, nebo dokonce živé vši najdete, nejspíše budete řešit, jaký přípravek proti vším zakoupit. Na trhu je jich poměrně hodně, ať již ve formě šamponu, spreje nebo oleje. Podle mechanismu účinkování je lze rozdělit do dvou skupin. Insekticidní přípravky (které vši hubí) a přípravky na olejové bázi. Z těch prvních je nejznámější a nejúčinnější sprej Diffusil H forte s účinnou látkou carbaryl, dále se používá šampon Parasidose s účinnou látkou D-phenothrin a starší Diffusil H 92M, obsahující malathion. Bohužel, na obě tyto látky již je prokázaná rezistence.

Přípravky na olejové bázi jsou vyzdvihovány jako „přírodní“ a „šetrné“. Neměly by být jedovaté, protože vši likvidují fyzikálním způsobem – například je udusí, dehydratují nebo paralyzují jejich trávicí soustavu. Není na ně zatím známá rezistence. Podle informace lékárnice, která raději nechtěla být jmenována, však u většiny z nich není účinnost příliš vysoká. Působí prý spíše preventivně a některé z nich napomáhají snazšímu vyčesávání parazitů a uvolnění hnid z vlasů.

Šampon nestačí

Odvšivení bohužel není jednorázovou záležitostí. Je potřeba jej opakovat, vajíčka vybírat a vlasy pravidelně kontrolovat. Šikovný je hřeben „všiváček“, který zakoupíte v každé lékárně. Napadení v drtivé většině případů odhalí, bohužel však nemůžete spoléhat na to, že vyčeše vše. RNDr. Václav Rupeš ze Státního zdravotního ústavu uvádí, že podle klinických studií je vyčesání úspěšné jen asi u 50 % dětí v závislosti na typu vlasů. I tak je účinnější než pouhé prohlížení. Vyšší efektivity dosáhnete, pokud vlasy předtím namočíte, ve vlhkých vlasech vši nestihnou tak rychle utéci.

Přestože veš mimo vlasy přežívá velmi krátce (už po zhruba dvanácti hodinách ztrácí schopnost sát), doporučuje se vyprat ložní prádlo a čepice. Bohužel, při opakovaných napadeních se nevyhnete ani opakovanému převlékání postelí, jak dokládá nešťastná Monika, maminka dvou zlatovlasých princezen: „Vši se nám už třikrát vrátily. Mám pocit, že nedělám nic jiného, než stále dokola převlékám postele, prohlížím hlavy a vyčesávám. Holky ječí, kdykoli vidí hřebínek, ale zatím stále doufáme, že to zvládneme bez ostříhání. Těch krásných vlásků by byla škoda.“ Je pravda, že ve vlasech kratších než jeden centimetr vši trvale žít nemohou, takže maminkám chlapců se nabízí elegantní a méně pracné řešení.

Jedná se o ukázku z časopisu Děti a my (č. 9/2011), vydává Portál.

Napsal/a: Kateřina Lipinská

Toto taky stojí za přečtení!

Půjčku vyřídíte pomocí textové zprávy na mobilním telefonu

SMS půjčka je jeden z finančních produktů, který vám dokáže vyřešit nepříjemnou situaci s financemi. Pokud máte nečekané finanční

Čtu dál →

Zařizujete svým dětem společný pokoj? Poradíme vám, jak na to

Pro rodiče je často náročným úkolem zařídit pokoj pro jednu svou ratolest. Zvážit všechny jeho potřeby, které musí s

Čtu dál →
muzikál Mauglí na Mall.tv

Muzikál Mauglí bude k vidění na Mall.tv

Muzikál Mauglí Ondřeje Soukupa a Gabriely Osvaldové v režii dua Skutr uvádí pražské Divadlo Kalich od září roku 2013. Od

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (24 vyjádření)

 • Anonymní

  Já jsem si kdysi myla vlasy obyč Liquidem, ale teď jsem zkusila forte a je ještě lepší! hlavně rychlejší! doporučuji.

 • Anonymní

  Liquido máme v rodině odzkoušené, opravdu zabírá rychle.

 • Anonymní

  Liquido se mi taky osvědčilo. Zabralo rychle a my měli svatý klid 🙂

 • Anonymní

  Tak vši jsme bohužel taky už měli, ale bohudík jsem si přečetla recenze a rady a koupila taky Liquido, které jsem ani nečekala, že je tak levné ( hlavně oproti jiným..)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist