Vítejte v Kocourkově

Rubrika: Od srdce i od plic

140332_grandma_and_grandsonTrochu nostalgicky jsem si dnes vzpomněla na dávné vítání našeho občánka na místní radnici.
Z celého slavnostního aktu měla poměrně velké obavy, tj. hlavně o to, abych správně zvládla načasovat našeho kojence na půl třetí tak, aby byl vyspaný a najezený…

Neboť jsem sama kdysi přednášela čerstvým rodičům a obdarovávala maminky kytičkou a tatínky gumovou pískající hračkou, už dopředu jsem celkem realisticky tušila, že celková atmosféra bude přinejmenším zvláštní.

Pravého přivítání mezi občany města se ovšem našemu synovi dostalo až dnes. Pravda nevinně vyhlížející modrý korespondenční lístek přišel do schránky už v pátek. Po několika neúspěšných pokusech jsem se konečně dovolala na magistrát a mylně jsem se domnívala, že na druhém konci se mi ozval záznamník. Až když mě strnulý hlas vyzval k formulaci mého přání, napadlo mě, že by mohlo jít o skutečnou osobu. I když stále jsem se nemohla zbavit pocitu, že na moje slova už nebude nikdo reagovat. Ovšem mýlila jsem se. Hlas mi oznámil, že ačkoli je pod zprávou jako nadřízený podepsán (nebyl), můj případ bude vyřizovat kolegyně, která momentálně hovoří s někým jiným. Podruhé jsem se již dovolala pověřené kolegyni, nicméně po bližším vysvětlení situace mi bylo sděleno, že bude lépe, když se dostavím osobně a rovnou uhradím dlužnou částku.

Teď bohužel přicházím k zapeklitému vysvětlení nastalého problému. Za našeho syna nebyl zaplacen odpad v roce, kdy se narodil, tj. za rok 2003.
Poněvadž je pro město výhodnější, aby lidé platili odpad na začátku roku, poskytuje jim tzv. zvýhodnění nebo chcete-li slevu ve výši 50%. Pokud zaplatíte až po termínu (tj. v našem případě tuším později než v březnu), musí občan uhradit slovy města „celou částku“, v podstatě to ale znamená 50% navýšení platby.

Syn se narodil v červnu a na odpad jsme bohužel ve víru událostí zapomněli. Další dva roky jsme ovšem už zaplatili v termínu všichni tři, ale jak se ukázalo, platné nám to stejně nebylo. Syn, jako neplatič a dlužník, neměl již na uplatnění „slevy“ v dalších letech nárok.

Překonala jsem vrozený ostych a ačkoli jsem měla pocit, že jsem právě překročila hranice slušného chování, podivila jsem se nad absurdností celé situace. Úřednice zřejmě podobnou reakci očekávala a tak mě velice mateřsky upozornila, že nebýt šťastné náhody, že na náš případ narazila v počítači, přišel by nám rovnou výměr k úhradě „celé dlužné částky“, což by v našem případě činilo asi 1000,- Kč. Takto jsme díky ní mohli zažádat o prominutí poplatku za roky 2004 a 2005 a celá anabáze nás stála „pouhých“ 273,-Kč a jedno dopoledne.

Možná byl pro někoho z vás nepříliš pochopitelný úvod tohoto článku. Ale pokud vám město doručí pozvánku na vítání občánků a jako dárek obdržíte v létě, ve třech měsících dítěte hřejivou žlutou dečku rozměrů, kterou byste nepřikryli ani většího novorozence, myslím, že by lepším dárkem bylo upozornit novopečené rodiče i na to, že malý človíček je ve většině případů i strůjcem velkého množství použitých plínek a měl by za jejich odvoz a likvidaci platit.
Navíc město v podstatě znevýhodňuje děti narozené později než v prvním čtvrtletí:-)

A mrzí mě to o to víc, že doma odpad pečlivě a poctivě třídíme.

Napsal/a: Martyčka

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (8 vyjádření)

 • Martyčka

  Ahoj Catharine, mrzí mě, že jsi se hnala na úřad zbytečně.
  Naštěstí aspoň někde uvažují rozumně.

 • Catharine

  Takže jsem v průšvihu nebyla, u nás naštěstí účtují odpady až od Nového roku a měsíce před odpouštějí. Navíc mimčo hlásit nemusím, úřad si to vyřizuje sám. Ta paní na magistrátu se hrozně divila co, že to vlastně chci a že máme poplatky zaplacené.

 • U nás Matrika předává informace o narození na Evidenci obyvatel-takže odpadá nějaké lítání a přihlašování.Syn se narodil v březnu,v dubnu nám přišla složenka s rozpisem osob v domácnosti,ovšem chybělo tam jméno syna.Zašla jsem na Evidenci,kde poplatky vybírali a „nahlásila“ narození syna.Paní se dívala do PC,ale nikde jeho jméno nenašla.Prý Matrice někdy trvá i 3 měsíce než jim pošle jména nových občánku (Matrika je o 4 dveře dál :-)))).Tak jsme v roce 2002 „ušetřili“ -zpětně to po nás zatím nikdo nechtěl zaplatit.

 • Petra Vymětalová

  Tak to by mě zajímalo, jestli Áňa není taky dlužník za rok 2003 – narodila se den před Silvestrem – máme za ni platit odpad tam, kde bydlíme, nebo ve městě, kde se narodila? Z porodnice nás totiž propustili až po Novém roce…

 • Naše dcera se narodila v srpnu 2003 a myslím, že za rok 2003 jsme za ní taky nic neplatili. Tak doufám, že si toho nějaká snaživá úřednice nevšimne.

 • S tím odpadem je to fakt síla. Nás na to upozornili na matrice, když jsme si šli vyzvednout rodný list.

 • Martyčko-Martínek se nám narodil v červnu 2001 a vítání občánků jsme měli „až“ v říjnu 2002
  Ale se zaplacením odpadu za něho, tak dlouho nečekali :o) Tak jsem zvědavá, jak to bude s vítáním tentokrát neboť i odpad na malou platíme od té doby, co se nám narodila

 • Catharine

  Ahoj Martyčko, tak jsem v průšvihu a hned zítra běžím na magistrát vyřídít odpadky za malou. Jaksi mi nedošlo, že ted musím mimčo nahlásit , dřív to probíhalo automaticky.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist