Sobectví mezi dětmi

Rubrika: Jen tak

1185050_boysChtěla bych popsat příběh, nad kterým mi zůstává rozum stát. Mám dva syny, 10 let je mezi nimi věkový rozdíl. Starší Michal má svůj pokojík, mladší Daník je s námi v ložnici a má tam i hračky. Ale i tak chodí za bráchou a hrajou si spolu…

Michal Daníkovi půjčí všechno,kromě hodně drahých hraček nebo pro malýho nebezpečných hraček. Učíme i Daníka,že musí půjčit všechno ostatním a i se rozdělit o všechno s ostatníma. Někdy nerad,ale zatím se vždycky dělí.
Byla jsem u kamarádky,ta má 22měsíčního Zdendu, stejně starého, jak je můj Daník. Bydlejí v baráku, tak má Zdenda velký pokoj jen pro sebe. Z hraček tam má snad všechno, co se prodává. Má tam zaparkovaný odrážedla, tříkolku, houpačku, klouzačku, velký náklaďáky, motorky. No prostě všechno jiný, než má Daník. Kamarádka udělala pití a seděly jsme u stolku. Myslela jsem si, když to je pro Daníka něco novýho, jak si bude hezky hrát. A ono né. Cokoliv si Daník vzal, to mu Zdenda sebral se slovy „mojéé“. Asi na 5 pokus, co mu Zdenda všechno vzal, šla jsem ke Zdendovi na bobek a ptala jsem se ho, jestli to Daníkovi půjčí. On na to znova, že né. Podívala jsem se na kamarádku a ta mi odpověděla. “ hele nezlob se na mě, ale je to Zdenečkovo a nechceme, aby nám to někdo rozbil.“ Zůstala jsem stát s otevřenou pusou. Když si vzpomenu, že byla několikrát u nás a co všechno měl Zdeneček v ruce.. Ale nikdy by mě nenapadlo říct, ne nepůjčuj si to. Je to jejich výchova, ale myslím si, že je to nesprávný a že časem na to přijdou. Chtěla bych vidět Zdendu ve školce.

Napsal/a: zebra

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (20 vyjádření)

  • Vím o čem mluvíš, mám taky pár takovejch „kamarádek“¨.
    Taky jsem na to valila oči, ale teď už to řeším jinak.
    Vždy když se na pisku setkám s dítětem lakomcem, kterého v tom podporuje rodič, nasadím obranu útok. Vždy u sebe nosím bombony, křupky, sušenky nebo jiné pamlsky a když mým dětem svojí lakotou nějaké dítě ubližuje, utěším je sladkostí a kochám se pohledem na to lakomé dítě které by si taky dalo, ale má smůlu. A když je to lakomé dítě ještě odrzlé a přijde si říct o bombon, tak s čistým svědomím mu říkám, že mu nedáme protože teď jsme zaseč lakomí mi. Jsou na to většinou dvě reakce – buď se ten malej lakomeček otočí a jde pro nějakou svoji hračku kterou pak vymění za bombon a nebo začne vřejskat a stekat se, že to chce taky a hned. Na to nereaguji, ale jejich rodiče mi pohledem dávají najevo, že jsem sketa lakomá

  • Anonymní

    Kristýnko, okamžitě reaguji, Tvůj list mi udělal radost.Možná jsme se vzájemně nepochopily, já pocity vrstvy, které žijí jen tak tak dobře znám ze svého prvního mateřství, což jsem myslela bylo
    vylíčeno v jednom z mých životních příběhů. Já jako vy, a kamarádka asi tak, jak já nikdy vysoko nebudu a rázně podotýkám ani nechci a nikdy jsem nechtěla. Souhlasím s názorem, že peníze kazí vztahy i charakter, což i když ted nechci vypadat jako vědma mám na vlastní kůži zažité, proto snad já mám k hodnotám opravdový vztah a vůbec mě nežene hromadění……
    V době svého ranného prvního mateřství jsem musela velice šetřit a jak jsem předešle uvedla,improvizovat hračky zapojit fantazii a podařilo se mi vychovat velmi hodného kluka, který již je dnes 16 ti letý a sic má již asi 5 let jiný komfort, držíme ho při zemi ale občas mi je líto, že neměl dětství jako ten malý. co se narodil před 1.5 rokem. pocitu marnotratnosti ale tak nějak z vrozeného pocitu, že sourozenci by měli mít stejně, což je zřejmě následek mého dětství, takže musím připustit, že velký se má s námi te´d dobře.
    Ale byly situace, kdy jsme byly fin. na dně, to když muž skončil podnikání se svým marnotratným….. bratrem, jelikož se nepohodli, prac. úřad mu tehdy neposkytl nic a shodou okolností jsem já ještě tentýž měsíc přišla o místo v důsledku rušení fy.Proč to píšu? No to je jasné, bylo to nejkrásnější období naší rodiny, nejvíce jsme pocítili sounáležitost rodinu, důležitost citu, oběti…. Byli jsme příliš hrdi na to abychom něco chtěli od svých bohatých příbuzných, takže jsme zažili i dny, kdy jsme zabezpečili syny, tehdy prům. 10 ti letého pejska a věřte, nevěřte byly i dny kdy jsme na lavičce vlastní zahrady držely v rukou jeden levný párek a rohlík napůl s manželem a snažili se nemít hlad. Samozřejmě, že k takto patovým situacím nedocházelo pravidelně, avšak já si to pamatuji, a budu pamatovat. Myslím, že jsem si tenkrát nejvíce uvědomila hodnotu zdraví, života, i lásky. Ráda si takto popovídám častěji, třeba i na vlastní e-mail, uvidím zda se ozveš. Dáša

  • kristýna

    Ten poslední komentář je moc hezký, přečetla jsem ho jedním dechem. Ale zapoměla jste trošku i na poslední vrstvu, kam se řadím já. A to je tak že opravdu žijeme z výplaty do výplaty, a občas už nám to ani nedá, protože se nám ted narodil druhý syn, tak jsou větší výdaje a příjmy stejné. Ale nikomu nezávidíme, ať si každý má co chce, pokud se nějak povyšuje, tak se s ním nestýkáme. Máme okruh známých, kteří se mají líp než my, ale vycházíme s nimi velice dobře, protože jsou to opravdový kamarádi a nevadí jim, když nekoupíme nic k narozeninám a pod. Vědí, jak to je, a nic si z toho nedělají, ani nijak nedávají najevo, že jsou na tom líp. Mě to ani moc nevadí, že na tom nejsme tak dobře, abysme si mohli všechno dovolit, protože peníze kazí člověka, ale někdy je mi spíš líto, když jdeme se starším do krámu, a ona chce to a to, ajá mu to nemůžu koupit. To mě pak mrzí, ale záhy mě to přejde, protože si uvědomím, že je zdravý a veselý a to je přece důležitější.

  • Anonymní

    Já se domnívám, že toto se vyskytuje mezi rodinami stále častěji a to v důsledku rozmanitých finančních možností rodičů, jejich postavení, ambic ……….
    Je mi již dnes jasné, že to tak bude vždy, že každý rodič má právo vychovat své dítě dle sebe pokud to není v rozporu se zákony,a ze svého okolí znám, mnoho rodin, jejichž děti nemají vůbec nic kloudného čím by se mohly rozvíjet a ti se ještě dají rozdělit na sociálně slabší, kteří své dítě milují a improvizují, není nutné mít vždy značkovou hračku aby splnila v zásadě totéž a ty kteří to nepovažují za nutné, vždy´t si dítě někde vyhrajea lépe je mít na cigára a další podobné vlastní aktivity.
    Jsou tu však i rodiny velmi dobře situované a tam mají děti kde jakou hloupost co právě letí a jsou nadšeni tím, že jsou něco víc a stávají se z nich velmi záhy celoživotní lakomci a snobové, co znají jen sebe, což ovšem většinou rodičům těchto dětí dělá dobře a tak jsou neustále utvrzování, že je to správně. Aak je tu vrstva, které si myslím, že je přeci jenom nejvíce a k té se řadím i já.Mé děti mají téměř všechno, ale doplním to o to že všechno co my rodiče považujeme za důležité, rozvíjející, nenahraditelné…. A je pravda, že takové hračky jsou drahé pro svůj atest na bezpečí dítěte a tak tomu svému mazlíčkovi klademe na srdce jak se má k takovým“pokladům chovat.My pravděpodobně uspějeme, ale je to velice těžké obstát v okolí. Já naprosto nesouhlasím se sobeckým Zdendou, ovšem nejsem si jista, zda je to sobectví v pravém slova smyslu, budí to ve mě dojem strachu z ambiciozních rodičů.
    Omlouvám se, že píši takový román, ale uvědomila jsem si, že jsem vlastně k tomuto zažila na vlastní kůži všechny možnosti a tím jsem se myslím poučila.

    Má nejhorší zkušennost byla, že jako to horší dítě v rodině jsem byla opomíjena rodiči, a má zlatá sestra byla přísně vedena, že mi nesmí nic dát, půjčit nabídnout k ochutnání….Dnes je z ní velice slušný pokrytec a snob. Zázrak však je, že já jsem byla vždy donucena jí vše půjčovat, což trvá dodnes. Názorný příklad. Vím, že to byla má chyba, ale nedopatřením jsem si půjčila její staré tepláky z dětství a ona mě v nich zhlédla a byl rachot. Avšak bylo to v době, kdy byla těhotná a já jindy přející jsem okamžitě přestala mít chu´t jí dát vše po svém synovi.Dostala jsem to však od otce ostrým příkazem, že stejně na většinu věcí nějak přispěli, což vůbec nebylo tak divoké.Dále si půjčovala již vše sama bez mého vědomí. Takže já když jsem se rozhodla pro druuhé dítě, neměla jsem nic. Dnes již mám opět vše a sestra čeká další dítě a mě čeká opětovný přesun, pokud nechci mít problémy. No a též jsem se setkala na druhé straně s kamarádkou, která se velice dobře vdala, její děti byly ze strany dědečka podporovány velice avšak matkou, která s tím nic nenadělala alespon správně vedeny. Naše přátelství, tehdy s tak obrovsky rozdíl. fin. situací neutrpělo, naopak můj syn znal a hrál si z hračkami, které v tuzemsku tehdy byly nedostupné, občas nám bylo i podstrčeno dárkem cosi zázračného a naše děti se milovaly.
    No a pak mám ještě jeden smutný postřeh. Již dávno žiji jinde tudíš i mé kontakty jsou jiné. Přišla jsem však o dost přítelkyń, které žijí tak, tak od výplaty k výplatě závistí. Ony, byt´některé mají své zájmy na prv. místě neunesly můj ůspěch v zaměstnání samozr. že se jedna o plat, možnost tedy rozumně investovat, žít na celkém slušné úrovni.Nikdy jsem nedělala to co matka Zdendy i když mé starší dítě má svůj pokoj – video, dvd, pc,Ryb. výb……..a mé malé dítko vše co je k dispozici na trhu, samozřejmě uváženo, co je nutné, a co je blbost. Děti mých známých se u mě měly jak v ráji, co se týče hry, pohostinství, výletů. Můj starší syn s těmito dětmi kamarádí dál a velmi často je fin. podporuje, což už nechávám na něm. Jedná se o běžné výdaje, ale ti ostatní nevědí co jim dají doma najíst natož aby měli místo na své zájmy z toho mála příděl pro ně.No a je to zvláštní, postupně se mi všechny holky odcizily,
    Nebyla jsem jim rovnocennou při sténání a sebelítostí, m ají jiná kritéria, rozčilují se nad drahotou, diskutují, kde jsou nejlepší tongové a hrabáky.Já jsem též zažívala při první mateřské nedostat. fin.,ale snažila jsem se doma pracovat a max. věnovat dítěti.
    Nikdy mi nevadilo, že mé někdejší kamarádky lítaly po světě… Nikdy jsem se před nimi neponižovala a nikdy jsem se před těmi dnešními minulými nepovyšovala. Ale nějak mě přestalo bavit to stálé no jo Tobě se to žvaní kde jsi zas tohle koupila, na co má te takové auto…..
    A to se považuji za střední vrstvu nikdo nás nedotuje,jako to znáte téměř každá z nějaké strany, což všem přeji myslím, že to tak má být a je to životní štafeta, jelikož my takové prarodiče nevlastníme. Omlouvám se za tak dlouhý článek nějak mě to pohltilo, koho to odradí přeskočte jinam, kdo mě chce vyslechnout může se podívat a zamyslet nad tím, jaké je to z různých pohledů.

  • Máte pravdu,tohle záleží na nás,jak dítko naučit a vysvětlit.Ta dotyčná si opravdu zadělává na pěkné trable,asi se jednou bude hezky divit.Taky bych předpokládala,že dítě v jeho věku rozbije kde co-a podle toho mu kupovala hračky-když už,tak ať ju to potom teda nemrzí…Kór,když ví,že k ní chodí i jiné děti.Asi bych tam už nepřišla,ale to je můj názor.Moje dcerky se taky kamarádí,taky si půjčují s ostatníma-sice ne vždy je to bez problémů,ale nakonec pochopí-taky se stane,že rozbijou cizí věc,nám taky cizí dítě rozbije hračku…ale že by se kvůli tomu měl zbořit svět…to určitě ne.Ono je to hodně i o samotném výběru těch hraček,ovšem pokud Zdeněček musí mít zrovna to,co má soused a není to vhodné jeho věku…tak to je potom opravdu asi rozmazlenost nebo jak to nazvat slušně?No,každýho svědomí,berme to tak,že kazí své dítko,ne naše.Jo,nikdo dokonalej není,ale todle…třeba jí to někdo jednou vysvětlí,na co si zakládá…

  • Martyčko-Vanda má pravdu, tím si projde snad každé dítko, ale vyrostou z toho-teda asi narozdíl Zdenda-ten se v tom bude plácat asi dlouho :o(

  • Zajímavý článek opravdu lituji paní učitelku která bude mít Zdendu ve třídě ( ve školce ).

  • Anonymní

    Tak děvčata, přečetla jsem si o vašich obavách kolem sobectví, a musím vás ujistit, že je to opravdu všude a bude to s přibývajícím věkem dítěte snad lepší. Ovšem, budete-li jej k tomu vést. Náš Kubajz má trošku podobný problém. Od mala byl takový malý trouba, protože půjčoval všechno a málo kdy se s tím setkal nazpět. Příklad: Manžel pečlivě schovával celá léta svých 28 angličáků pro svého syna. Angličáky staré dost let, tedy „vážené“ hračky. Kuba jich má dnes už jen dvanáct. Kamarádi mu je postupně přemísťovali k sobě. Proč? Protože jim to dovolil. Strašně moc si chtěl s kluky hrát a protože je nejmladší ve vsi, ti starší jeho bezelstnosti zneužili a angličáky postupně mizely. Bylo to snad tím, že jsme ho odmala vedli k tomu, aby se o všechno dělil a nebyl lakomý? Když jsem mu vysvětlovala, že půjčit a dát je rozdíl, dlouho trvalo, než to pochopil. Dnes už je s přibývajícím věkem chytřejší, dělí se s námi i o bonbóny, cokoli dostane, hned nabízí i ostatním. Ale hračky už si hlídá. Poslouchala jsem ho nedávno, jak velmi složitě vysvětloval kamarádovi, že mu ten svítící meč nemůže půjčit, protože byl drahý a má strach, aby se nerozbil. Odůvodnil mu to tím, že maminka by byla smutná, protože má ten meč taky ráda. Prostě si sám už dokáže najít a vymyslet svou vlastní výmluvu. Nevím, nedokážu posoudit, zda je taková taková jeho malá lež dobré či špatné řešení, ale na kamaráda to zabralo a vzal si tedy ten druhý meč. Minulý víkend měl zase Kuba problém opačný a vyřešil ho po svém. Nedopatřením zlomil Filípkovi jeho plastovou pirátskou kudlu. Nejen, že se mu hned omluvil, ale sám šel do své pokladničky a vysypal na stůl PÁR drobných (stačilo by to pomalu na deset takových kudel) a chtěl je Filípkovi dát jako náhradu. Pomohla jsem mu tedy a Filípkovi jsme koupili kudlu novou. Asi ty problémy s lakotou a sobectvím procházejí svým zákonitým vývojem a každá si prostě musíme s dítkem tato stadia projít. Asi to ale chce důslednost a trpělivost. A vysvětlovat a vysvětlovat…Nic víc.

  • Martyčko, to se určitě spraví. Tohle je podle mě vývoj, tím si musí projít. Něco jiného je to u Zdendy – toho rodiče přímo navádějí, aby byl lakomec. A přidávám se k ostatním, taková kamarádka by u mě zkončila (ale takovou naštěstí nemám).

  • Martyčka

    Sice jsem se dnes za našeho zuřivce pěkně styděla, ale ne tas tak, že bych se nechtěla podepsat;-) Předchozí příspěvek je o Libáskovi.

  • Anonymní

    No, tak mně se tedy nedaří, v posledních dvou týdnech mám pocit, že stačí, aby kolem našeho vzteklouna druhé dítě jen prošlo a už piští strachy, že mu něco vezme. Nedejbože, aby se dotklo hračky, která, jak jsem dnes zjistila, ani nemusí být jeho, jen si ji sám půjčil. Domluvy a vysvětlování nezabírají. Řve tak, že jsou dokonce všichni, matky i děti, ochotní cokoli okamžitě vrátit. Tak přemýšlím, kde a s kým to půjčování trénovat, aby nám ještě nějací kamarádi zbyli:-)
    Rozčiluje se pravda pouze v případech, pokud někdo projeví zájem o něco, s čím si zrovna hraje, ale ty reakce se mi zdají mírně řečeno „neadekvátní“.
    Tak co s tím???

  • Tak to je tedy opravdu masáž. Nechci nikomu sahat do svědomí, ale rodiče Zdendy si zadělávají na opravdu dlouhodobý a vážný problém.
    No a na nás mamky je, aby jsme byly lepší. A podle ohlasů se nám víceméně daří, takže všem pevný nervy s těma našima milovanýma někdy vzteklounkama :-))

  • Teda to je síla, Zebro, většinou vím, co odpovědět:-), ale to bych asi taky zůstala stát s pusou otevřenou. Článek je super – otevřela si zajímavej problém – spíš bych ho ale přejmenovala na „Sobectví mezi dospělými“:-). Je to jak napsala Kicul, Zdenda dělá jen to, co vidí u maminky a k čemu ho vedou. Do takovýho prostředí bych se svým synem už nešla, nechtěla bych, „aby se nakazil“ a kamarádce bych řekla pravdu, že se Ti tento druh výchovy nelíbí a nechceš, aby se s lakomostí Tvé dítě setkávalo. Třeba se taky chytí za nos!(ale to sem asi naivní, že?:-) )

  • Zebro, tak to bych asi také koukala, kdyby mě tohle někdo řekl. K nám, když příjdou známý s dětmi, učíme Martínka, že si ten druhý může vše půjčit protože on má doma jné hračky a sám Martínek si s nimi hraje zase u něj. Občas je to těžké mu to vysvětlit. Každé díté má své „moje“ období. Ale nenapaflo by mě říct, ať si to kamarádky syn nepůjčuje, že by to mohl rozbít! Na tvém místě bych se asi sebrala a odešla s tím, že radši půjdu, aby naše dítě nenapáchalo omylem nějakou škodu, pak to poslouchat? Kolikrát u nás nebo jinde se něco z hraček rozbije…nedělám si z toho hlavu já, ani kamarádka. I když pokárat Martínka za neopatrnost musím, ale většinou nad tím známý mávnou rukou…

  • Určitě záleží na výchově, ale my máme právě takové období vzdoru, takže na všechno slyším odpovědět ne a nebo nebudu. Takže ted se taky setkávám s tím, že bere dětem třeba na pískovišti hračky. Ovšem vždycky zasáhnu a snažím se mu vysvětlit, že děti si to jenom půjčí. Když pořád protestuje, tak řeknu at si to vezme a jdeme domů, že si takový lakomec nemůže hrát s ostatníma dětma. To zatím vždycky zabralo.

  • No to je síla. Kamarádka je zřejmě taky lakomá, tak pak aby nebyl Zdenda. Přesně jak píše pipi, záleží na výchově.

  • Taky si myslím, že je určité období, kdy jsou prostě děti takové, ale je dobré učit děti od malička, aby si půjčovaly hračky, byly k sobě hodné a vstřícné. Ale bohužel záleží na výchově.

  • Nemají ale děti také nějaké období, kdy prostě nepůjčují? I když některé děti zřejmě nebudou půjčovat nikdy….Rodiče Zdeníkovi zadělávají na pěkný problém.

  • Martina 2

    Naše roční Kamilka se o své hračky také vklidu dělila až do doby, kdy strávila týden na chatě s jejím 4 letým bratrancem. Když si cokoliv vzala, on se k ní přihnal a vytrhl jí to z ruky se slovy „moje!“ Teď jsme se vrátily domů a přišla k nám kamarádka se svým chlapečkem a já se nestačila divit. Kami mu všechny hračky brala a když jsem jí to nedovolila, strašně se rozzuřila. A teď jí můžu začít zase znova od začátku učit, že hračky se půjčují.

  • kristýna

    To náš Davídek se také o vše dělí, a dokonce i ted se svým tříměsíčním bráškou by se rozdělil i o jogurt nebo sušenku.TAk ho musím hlídat, aby mu něco nestrkal do pusinky. Ten případ, co v článku popisuješ s tím Zdenečkem, tak to dělají rozmazlené děti, který mají všechno na co si vzpomenou, a samozřejmě vždy to nejdražší, proto ho i rodiče učej aby to nepůjčoval, aby se to nerozbilo. Oni si myslí, že to jejich dítě nerozbije?? Já být tebou (samozřejmě je to můj názor) ale už bych k tý kamarádce s malým nechodila, dokud nezmění svůj postoj, protože když tohle bude tvůj syn slýchávat a setkávat se s tím, tak pak taky nebude chtít hračky půjčovat: aby mě je děti nerozbili!!

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist