ŠVD: Jak nastalo 100% zlepšení

Rubrika: Chodí do škol(k)y

Každý si asi vzpomene, jak jsem v loňském školním roce psala o velkých problémech Dominika ve škole. Aby byli všichni v obraze, tak se to pokusím v několika větách zrekapitulovat. Dominik trpí atypickým autismem a ADHD a je integrován do klasické školy. Loni se jim ve škole vyměnila paní učitelka a škola dostala i nového ředitele a ač jsem se snažila o komunikaci, tak nic nefungovalo a vše byl problém.
Protože se tempo, výuka a přístup školy podepsal na Dominikovi až tak, že odmítal vstávat do školy, byl unavený, nezvládal ani množství úkolů, co si nosil domů, ale zároveň vše chtěl zvládat, tak jsem to musela začít řešit. Bohužel se začal se zhoršovat i jeho zdravotní stav, trpěl únavou, migrénami se zvracením, bolestí bříška, tiky, za rok přibral jen několik deka a kdo by nechal své dítě trpět. V té době mu zjistili mimo jiné histaminovou intoleranci, ke které právě patřila také únava, bolesti hlavy, křeče a i zhoršené EEG.
Protože bohužel domluva se školou nefungovala, tak jsem vše musela začít řešit přes SPC. Přestože měl mít Domča ve škole IVP, které zřejmě nedodržovali, tak pracoval dle výuky zdravých spolužáků, protože on to přece zvládal. Zvládal, ale co pak bylo doma, už nikdo neviděl.
Vůbec nevím, co se ve škole při kontrole odehrálo, ale paní z SPC nařídila omezení výuky, jen na 4 h denně, bohužel byl unaven už čtvrtou hodinu a pět jich nezvládal. Také mu snížili rozsah výuky, třeba děti psali 6 vět a Domča jen 5 vět, děti 10 příkladů a Domča jen 8 příkladů. Prostě získal na vše více času.
Vše se pomalu zlepšovalo a nastal poslední den školy. Tehdy jsem se jen mezi řečí u šatny dověděla, že končí paní asistentka a mám Domču připravit na to, že bude mít jinou! A koho? To jsme se nedověděli, takže jsme začínali prázdniny s malým tajemstvím.
Ano, prázdniny jsme s Dominikem prožili v klidu a jeho zdravotní stav se zlepšil až tak, že jsme nevěděli, co je bolest hlavy, únava či zvracení. Domča byl dva měsíce „zdravé“ dítě i když jsme dodržovali dietu, při které nesmí spoustu potravin. A já se dostala i ke článku, kdy při histaminové intoleranci se zlepšení projeví při psychické pohodě. Takže náš zdravotní problém se zhoršil v době, kdy byl ze školy psychicky vyřízený a o prázdninách pohoda.

DSCN1056

A jak prázdniny končily, tak jsme se sešli s Dominikem, s paní učitelkou i novou slečnou asistentkou. Popovídali jsme si a poznali se navzájem ještě před začátkem roku a ze školy jsme odcházeli oba nadšení. Já si sice říkala, že uvidíme až při běžných školních dnech, jak vše půjde, ale dobrý pocit jsem měla hned. Docela mě převapilo, že slečna je tak mladičká, ale asi se mi tak jen jeví.
Sice zatím uběhly jen dva školní měsíce, ale světe div se, vše funguje a já svůj dobrý pocit měnit nemusím. Komunikace funguje, pokud je nějaký problém řešíme to vzkazem v sešitě. Omluvenky a úkoly si posíláme i emailem.
Dokonce po první hodině plavání, kdy se jim Dominik sekl a odmítl znovu vlézt do bazénu, za mnou přišel sám ředitel, že pokud nebude chtít plavat, tak nemusí jezdit. Protože přece Domču nebudeme nutit do plavání, aby si ho zcela nezprotivil.
Ano, nevím co bude dál, ale zatím jedeme podle nařízení SPC, takže chodí na ty 4 h a zbytek doháníme doma. Hlavně se doučujeme slovíčka do Aj a doděláváme cvičení za domácí úkol. No ne, že by mi zrovna tento předmět nedělal problémy, ale hlavně, že je Domča v pohodě.

20151030_132409

Tak jak jsem loni musela nadávat na přístup a chování školy a paní asistentky, tak letos naopak zatím jen chválím a jsme spokojení. Jen doufám, že tato pohoda vydrží i do konce června a nebudu muset zase něco řešit. Také by mě zajímalo, čím nastala ta změna, která je v Domčův prospěch. Ale hlavní je, že jde vše jak má a Domča je v pohodě.

Napsal/a: Králíček4

Toto taky stojí za přečtení!

[Soutěž] Vyhrajte dárkovou sadu barev a štětců od profesionálů!

Malé děti rády kreslí. A to je dobře, protože malování a kreslení je důležitou součástí jejich vývoje. Nejprve jen

Čtu dál →

Dar jménem neplodnost

Než jsme se rozhodli, že chceme založit rodinu a dát svému životu nový rozměr, vyšší smysl, jsme byli manželský

Čtu dál →

Recenze: Jim Knoflík, Lukáš a lokomotiva Ema

Audiokniha Jim Knoflík, Lukáš a lokomotiva Ema je dalším pohádkovým vyprávěním od autora „Nekonečného příběhu“, který se určitě bude

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (16 vyjádření)

 • Leni07

  No, jak to vidím, problém bude hlavně v penězích… Už jsem se o tomhle problému bavila s jinými pedagogy druhých škol a oni to řeší i tak, že si asistenta platí sami rodiče (což samozřejmě pro některé rodiče může být nereálná vize) 🙁

 • Králíček4

  No jak je to se sháněním asistentky nevím,ale zda nejde spíše o finance a starosti okolo.Bohužel je to na ředitelce,ale my neměli problém ani za staré ředitelky a i za nynějšího ředitele.Ten i sehnal jinou a Domča je v pohodě.Ale sama vím i z okolí,že ač má dítě psané,že doporučují asistentku na 4 h,tak škola dostane finance třeba jen na 2 h asistence a snad zbytek dotují školy.Nebo nevím jak to je když i ve stejném okresu to na některé škole funguje a jinde ne.

 • Leni07

  V naší škole máme taky děti s atypickým autismem a ADHD, ale stále se nedaří sehnat pro ně asistentky… Nevím, kde je chyba, ale paní ředitelka nám tvrdí, že sehnat je není snadné. 🙁

 • Králíček4

  alena5,ano máš pravdu,u nás to zatím pokračuje v pohodě a doufám,že do června to vydrží 🙂

 • alena5

  Když čtu komentáře,tak bych řekla že to stále pokračuje v pohodě ,což je moc fajn a přeji aby to tak vydrželo dlouho 🙂

  Kungfistko jak to u vás pokračuje dále,je už aspoň nějaké malé zlepšení?

 • Králíček4

  Pavluschko,DOmča má asistentku pedagogickou ne osobní
  Matusyn moc děkuji za přání

 • Domčovi držíme pěsti, ať pohoda vydrží 🙂
  Kungfistka: taky držíme pěsti, tedy hlavně aby bylo lépe!

 • Pavluschka

  Kungfistko, směle do toho, jestli se váš syn ani vy necítíte ve škole dobře, tak si řekněte, že hůř být nemůže. buď to bude stejné, nebo to bude výhra.
  Králíčku – přeji ti to! Sama využívám osobní asistentky a každá změna je stres. Ale někdy je to fajn, jen je těžké si zvykat.

 • Králíček4

  kungfistko,nevím,ale myslím si,že pokud máte dítě v péči a nepřejete si to,tak učitelka by informace o dítěti podávat neměla,možná jen obecně na jeho žádost,ne že by mu volala.Asistentka by měla mít aspoň správný přístup k dítěti,pokud si s ním nerozumí může nastat problém.Přeji hodně sil a držím prstíky,aby se to srovnalo.Moc vám to přeji. 🙂

 • Dobrý den,

  sice jsem nečetla vloni váš příspěvek, ale dovedu si to představit. Mám syna se stejnou diagnozou a letos nastoupil do 1.třídy a je integrovám s asistentkou. Je to stejná katastrofa. Na jaře se ještě hrozně těšil, jak se naučí číst a psát a vůbec se těšil do školy a teď po dvou měsících má ke škole odpor a nechce tam chodit, odmítá číst a dělat úkoly a to i přes to, že po návštěvě Spec. pedagožky z SPC a sáhodlouhé poradě s učitelkou, asistentkou, zástupkyní ředitelky a spec. pedagožkou ze školy, má zkrácenou výuku na 3 hodiny a ještě ho berou občas do družiny, aby byl o samotě a nerušil ve třídě a sám měl na učení klid. Učitelka od začátku projevuje snahu se ho zbavit otázkami typu( proč jste nedali odklad, proč jste vybrali tuhle školu, proč ho nevozím do speciální školy, proč nebere léky? a bude brát léky?, atd.) Asistentka si s ním neví rady, protože s takovým dítětem nikdy nepracovala a nemá spec.ped. vzdělání. Ve finále prohlásili, že budou muset zavolat tatínkovi, který s námi nežije a vůbec do celé věci nevidí a ani se nezajímá. Jen si ho jednou za 14 dní vezme na víkend, někdy ani to ne a posadí ho k počítači. Prostě škola se snaží najít chybu v synovi, v rodině, ale nehledá chybu na své straně. Tak si říkám? Proč dítě tak nadšené, že půjde do školy, po měsíci ztratí zájem a dokonce má ke škole odpor? Kde jde chyba? Vážně uvažuji o změně školy, ale bojím se, aby to nebylo z bláta do louže.Jenže přestava, že se můj synek 9 let bude trápit mě vážně děsí.

 • Jarmuschka

  Moc ráda čtu takové dobré zprávy.
  Držím palce, ať to vydrží i nadále.

 • Králíček4

  Holky,moc děkuji,taky bych ráda,aby si vzali dovolenou 🙂 Jen si sama musím dávat pozor na to co mu dávám,někdy se vloudí chybička.Jako například,vím že nesmí chilli koření,ale už jsem nevěděla,že kajenský pepř je chilli koření a dala jsem do jídla koření s kajenským pepřem v domění,že to může.Dvoudenní migréna se zvracením mě přesvědčila o tom,že budu konzultovat každé koření se strýčkem googlem.

 • danasi

  Tobě i Dominikovi přeji, aby se nic nezměnilo a pokud přeci jen, tak jen ještě k lepšímu.
  Bolesti, únava a migréna jistě uvítají, když si budou moci vzít nějakou tu dovolenou a nebudou muset vysedávat u vás doma. Zkusila bych jim navrhnout nějakou vzdálenou destinaci, co ty na to ??
  Přeji jen samé pěkné dny.

 • Moc Domčovi přeji, aby ta pohoda pokračovala i dále. 🙂 Držím palce, aby spokojenost vydržela. 🙂

 • Králíček4

  Frančice,moc děkuji 🙂

 • Anonymní

  Liduško, moc hezky jsi to napsala. Přeju Vám oběma pohodu a klid. Domča má skvělou mámu, užívejte si to.

  frančice

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist