Kapsář do auta

Rubrika: Maminkovská dílna, Tvoření s dětmi

Náš kapsář v autě už dosloužil. Jenomže do nového se mi nechce investovat. Tak jsem ho zkusila ušít a i přes nějaké ty nedostatky se dětem líbí a to je to hlavní. 🙂

Budete potřebovat:
– látka (já jsem použila závěs ze sprchy, který už nepoužíváme, protože se dá prát, nebo ho stačí otřít)
– šicí stroj + obnitka (obnitka není nutná)
– popruh na horní část, která bude zavěšená kolem auta
– šňůru

Teď budu doufat, že více než z popisu bude všechno jasné z fotek. 🙂

1 – Nejdříve si vystřihneme požadovaný tvar kapsáře 3 x – Přední díl – zadní zíl – prostředek.
(já jsem použila starý kapsář, jenom jsem přidala více centimetrů k celkové délce) Nezapomeňte také přidat 1,5 cm na záševky. Šila jsem ze tří dílů, aby byl kapsář pevnější. Ale stačí ušít pouze z PD+ZD.

2 – Přišpendlíme si k sobě přední díl + prostředek. Pokud máte obnitkovací stroj, můžete si látky k sobě rovnou začistit. Alespoň pak látky nekloužou a nestane se, že to někde „ujede“.
Kapsar_obr 1

3 – Nachystáme si kapsy. Střihneme si požadovaný tvar a délku + šířku. (kapsa může být vysoká, široká,…) Celkem budeme mít na kapsáři 4 kapsy. 3 vepředu a jednu vzadu.

Kapsar_obr 2

Kapsy
Kapsar_obr 4 Kapsar_obr 5
Kapsar_obr 6 Kapsar_obr 7

Vystřihla jsem si požadovaný tvar kapes, každou 2x. Sešila jsem díly k sobě. Necháme si 3 cm neodšitou mezeru, kvůli přetočení. Rohy odstřihneme a párkrát po stranách uděláme nástřih. Pozor, ať nestřihnete moc a neprostřihnete si i látku. Tyhle nástřihy se dělají kvůli tomu, aby po přetočení byly rohy pěkné. Můžeme ozdobně prošít. Vyznačíme si polovinu kapsy. Od té uděláme záložky na obě strany. Jak velké, záleží jenom na tom, jak velkou kapsu nakonec chcete mít a jak velká má být zevnitř. Uděláme kapsu širokou 20 cm, ale konečná kapsa má mít polovinu. Záševek na jednu stranu bude teda 5 cm. Vše děláme na horní i dolní části kapsy. Odšijeme.

Kapsar_obr 12

Jednu kapsu uděláme stejně dlouhou, jako je šířka kapsáře. Na výšku tak nad 1/3 kapsáře + stejnou si připravíme také do zadní části. Nakonci vysvětlím, proč kapsu do zadního dílu.

Kapsar_obr 8 Kapsar_obr 9
Kapsar_obr 10 Kapsar_obr 11Kapsar_obr 13

4 – Hotové kapsy přišpendlíme na místo, kam budou patřit a sešijeme. Do bočních dílů si přichytíme šńůřu (já použila prádelní). V horní části přišpendlíme popruhy, které budou sloužit k zavěšení na sedadlo auta. Vezmeme si zadní díl kapsáře, přiložíme líc na líc, přišpendlíme a sešijeme. Vše můžeme ještě začistit pomocí obnitkovacího stroje. Necháme si 8 cm mezeru na provlečení kapsáře z rubu na líc. Srovnáme a po celém obvodu kapsář ještě jednou prošijeme. Jde o tzv. ozdobné prošití, kterým zašijeme také otvor po přetočení.

Kapsar_obr 14 Kapsar_obr 15
Kapsar_obr 16 Kapsar_obr 17
Kapsar_obr 18

Proč kapsička v zadním díle?

Kapsar_obr 24 Kapsar_obr 25

Někdy je kapsiček málo, a tak jedna navíc se může hodit. A tahle je dobrá třeba na knížky. Díky tomu, že je stranou k sedadlu, knížka nebude vypadávat ani odstávat.
Pokud kapsičku nechcete na knížku, dejte do ní kus kartónu a celý kapsář tím zpevníte a nebude se kroutit, tvar bude pevnější.

Kapsar_obr 19 Kapsar_obr 20
Kapsar_obr 21 Kapsar_obr 23Kapsar_obr 22

Doufám, že jsem vás popisem moc neodradila, ono to nakonec vůbec není tak složité, jak se může zdát. Pokud použijete nepotřebné zbytky látek doma, kapsář vás tak nebude ani moc stát. 🙂

A na co se ze šití ještě můžete těšit? Právě se chystám na šití zástěr do kulinářského kurzu vaření pro děti. Tak snad to bude i pro vás inspirace na jednoduché, rychlé a levné šití… 🙂

Napsal/a: Nuninka

Toto taky stojí za přečtení!

Zpříjemněte dětem koupání. Tady je 5 tipů!

Přístup k vodě se u dětí liší podobně jako náhled společnosti na koprovou omáčku. Zatímco jedny nemůžete dostat z vany, druhé

Čtu dál →

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (7 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist