Jak jste vzpomínali na uplynulých deset let?

Rubrika: Domácnost a bydlení, Soutěže, Trocha nostalgie

Magazín VašeDěti.cz slaví desáté narozeniny. A abychom nevzpomínali jen my, dali jsme prostor i vám. Co vám za poslední léta utkvělo v paměti? Co pro vás mělo zásadní význam?

Takové otázky byly položené ve sponzorované diskuzi, kde jste psali vše o svých zážitcích, radostech a bohužel i starostech za uplynulých deset let.

Starosti rostou v radosti

Fionora zavzpomínala na dobu před deseti lety, kdy dostala do péče svého vnoučka. Zvládli spolu zdravotní problémy a dnes je z něj mladý muž, který si zařizuje svůj život.

Blíží se mi 70 a konečně si snad zasloužím trošku klidu.

Tak s tím se snad ani nedá nesouhlasit…

I u Lussy byla uplynulá léta v možná trochu neradostném duchu – naštěstí jen krátce a nakonec…

Za celých 10 let se změnilo hodně – narodily se mi 2 úžasné děti, opustila jsem práci o které jsem byla přesvědčená, že ji budu dělat napořád, při druhé mateřské jsem si našla jinou práci, která mě baví a daří se mi v ní, překonali jsme velkou manželskou krizi, takže i když žiju pořád se stejným mužem, je to jako bych měla doma jinýho chlapa :-).

Změny a zase změny…

Ty provázely snad každého z vás. Jen možná každého trochu jinak. Aduja zažila desetkrát radost z vnoučátek. Mnohé z vás opustili navždy lidé, které jste měli rádi.

Ale na druhou stranu máte i ty, které byste za nic na světě nevyměnili…

Mým nejsilnějším tématem roku 2004 je očekávání a příchod Any a Lu.
Když mi na jaře v nemocnici oznámili, že jsem těhotná a že čekám dvojčátka.
Pak, když mi “můj“ gynekolog navrhl, “jestli nedáme jedno pryč…“ – to mě úplně odrovnalo. Ale že už jsem asi byla “pod hormonama“, nedokázala jsem se vzepřít, ošetřujícího gynekologa vyměnit, a do porodu jsem to k němu dochodila (a každou návštěvu poradny obrečela).
Ustála všechny komplikace, nevolnosti, chutě a i když předčasně, porodila dvě nádherné bytůsky s velkou vůlí po životě – už v sobotu jim bude (taky) deset let…

Radujme se z každého dne

Čas si nevybírá a my prostě stárneme. Ať chceme, nebo ne. Jde jen o to, jaký způsob si najdeme…

Před 10 lety mě ještě tělo poslouchalo a snad ani nic nebolelo. Hned bych to o těch 10 let vrátila. S každým přibývajícím rokem mi jde všechno hůř a pomaleji. Ale nebudeme si stěžovat, jsou i jiné radosti.
cibulinecka

A humor k létům uplynulým určitě patří.

Jé, já si nepamatuji, co bylo v roce 2004. Jediné, že jsem byla o třicet kilo lehčí…
Bamiska

Sponzorovaná diskuze byla samozřejmě výherní. Partnerem se stalo nakladatelství Jota, které věnovalo nádhernou a oceňovanou knihu Retro ČS.

Co bylo (a nebylo) za reálného socialismu

Retro ČS čtenáře vrátí do let socialistického konzumu – k věcem každodenní spotřeby, které provázely (anebo RetroCS_titulkav nedostatkové socialistické ekonomice naopak neprovázely) průměrného obyvatele Československa. Pestrý obrazový doprovod umožní každému připomenout si éru čtyř dekád před rokem 1989.

Autor s pomocí vlastních zkušeností a na základě dobové reklamy alespoň částečně rekonstruuje regály socialistických samoobsluh. Využívá bohatství osobního archivu, který patří určitě k nejrozsáhlejším u nás. Nebojte se do něj nahlédnout a svět, v němž bylo leccos jinak, si připomeňte, anebo třeba vůbec pro sebe objevte.

Ten svět, kde železná opona jednak znamenala občanské nevolnictví, zároveň ale i bezpečí rezervace pro původní domácí výrobu a specifické značky. Ty, které jsme v porevoluční euforii stejně vášnivě odvrhli, jako se k nim po nasycení těmi globálními nadšeně vracíme. Nechejte se unést snímky toho, co jste měli rádi, ať už v ústech, nebo v dětském pokoji, kde ani jedna z hraček nepocházela z Číny.

Připomeňte si dobovou reklamu, socialistickou estetiku, probuďte spolu s autorem své vzpomínky a podnikněte výlet do dějin některých oborů ekonomiky čtyř desetiletí po únoru 1948…

RETRO ČS JE BESTSELLER

Na Světě knihy 2014 byla vyhlášena kniha RETRO ČS za nejprodávanější odbornou a populárně naučnou literaturu pro dospělé v síti KNIHCENTRUM.cz za rok 2013.
Ocenění převzal autor a režisér Michal Petrov a ředitel obchodu a marketingu Nakladatelství Jota Martin Troják.

IMG_4407

Tváří knihy je moderátorka Martina Hynková Vrbová.

Vydejte se proti proudu času do světa, který byl lecjaký, jen ne černobílý.

Vzhůru do budoucnosti!

Vzpomínat je krásné. Nostalgie může vyvolat i slzy – smíchu, radosti, ale i bolesti. Vzpomínky jsou nutné, ale upínat se k nim až příliš, není nejlepší. Minulost už nevrátíme. Teď náš čeká budoucnost. Jaká bude, je jen na každém z nás…

My v redakci VD ale už víme, u koho v nejbližší době zazvoní pošťák:-) Třem vylosovaným z vás totiž přiveze tuhle nádherně zpracovanou publikaci, která bude nepochybně ozdobou každéí knihovny. Nebo nádherným vánočním dárkem pro pamětníky (a nejen pro ně).
Výherce najdete ve vyhodnocených soutěžích.

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist