Pruhovaná čepice – háčkování

Rubrika: VD tipy

Jak to tak vypadá, zima se konečně rozhodla, že převezme vládu nad počasím. Je tedy nejvyšší čas, abyste si doplnili šatník o veselou pruhovanou čepici…

Co budete potřebovat?

2 různě barevné vlny, nejméně klubko 50 g od každé
háček č. 4
nůžky, jehla
+ variace: knoflíky či korálky na dozdobení

Vlnu si vyberte ve dvou kontrastních barvách. Nejste-li si jisti, jestli se budou barvy hodit, zkuste si v obchodě přiložit několik klubek k sobě. Chcete-li mít čepici barevnější, můžete si samozřejmě vybrat barev víc. Dbejte rovněž na to, aby měla vlákna stejnou sílu, při nestejné by čepice nevypadala dobře. Háček vybírejte dle tloušťky vlny, ale č. 4 by na průměrnou mělo stačit. Jehlu si vyberte přímo na háčkování nebo nějakou s větším očkem, aby se vlna dobře protahovala.

 

Postup

Začínáme řadou řetízkových ok (nechte si dostatečný zbytek vlny na zapošití), na průměrnou hlavu stačí začít cca. 120 oky, ale raději na příslušné hlavě poměřte, aby nebyla čepice moc velká ani malá. Až budete s velikostí spokojeni, spojte sejmutím oka do kruhu a dále můžete volně pokračovat krátkými sloupky.

Spojení
Pruhy můžete střídat buď pravidelně, nebo zcela nepravidelně, podle toho, jak se vám bude více zamlouvat. Já jsem dělala pruhy podle toho, jak mě právě napadlo. Když budete chtít změnit barvu, naberete si na háček vlnu druhou a budete s ní pokračovat dál.

Výměna barvy
Radím, abyste si po několika krátkých sloupcích udělali pomocí zbytků vlny (nechte si je zase dostatečně dlouhé, budete jimi zapošívat) dvojitý uzlík.

Uzlíky na rubu
Nebojte se, po zapošití se uzlík ztratí v rubu pleteniny.

Zapošití
Vadí-li vám (tak jako mně), že se přebytkové kousky vlny pletou do háčkování, můžete si po rubové straně zapošívat postupně, tedy už při práci.

Bambule
Po nějaké době bude polotovar vypadat jako široký rukáv. Abyste docílili správné velikosti čepice, tak radím si někde v tomto místě připravit bambuli. Potom se vám bude daleko snadněji odhadovat, kolik řad ještě zbývá.
Bambuli vyrobíte tak, že na horním konci (na tom, co neháčkujete) si po rubové straně nastehujete práci (pozn.: práce = rozpracovaný výrobek), abyste ji pak mohli stáhnout. Po nastehování ji stáhnete, řádně utáhnete (aby vám pak čepicí neprofukovalo) a zbytky vlny zašijete a doupravíte. Nahoře vznikne zajímavý útvar, jakási netradiční bambule. Jste-li milovníkem tradic, můžete si samozřejmě vyrobit klasickou bambuli (třeba z druhé vlny, aby byl vidět kontrast) a tu před konečných dotažením sestehované práce prostrčit a přišít dovnitř.

Lem
No a nyní již háčkujete další a další řady, samozřejmě se změnami vln, dokud nebudete považovat čepici za dost dlouhou. Na konec čepice si přidáme ještě malý ozdobný lem.

Lem: na konci poslední řady krátkých sloupků, kterou chcete háčkovat, přímo navážete 2-3 řadami dlouhých sloupků. Ty vám vytvoří zajímavý lem s trochu odlišným vzorem, než je předešlá práce.

Zakončení
Chcete-li, můžete skončit tak, že oka poslední řady DS prostě další řadou sejmete. Chcete-li, aby se vám lem točil tak jako mně (zatočený), uháčkujete zmíněné řady DS a v další řadě DS budete každé druhé oko přidávat. Čili budete háčkovat postupem 2-1-2-1-2… a tak dál, až se v kruhu sejdete. Pak další řadou celou práci sejmete. Nakonec zapošijete poslední konec vlny. Tím, že jste přidávali, se vám bude lem čepice sám točit směrem ven.

Na závěr doporučuji, abyste si hotovou práci napařili a sežehlili. Čepice bude potom měkčí a příjemnější na nošení. Dávejte při tom pozor na zakroucený lem, žehlením by se narovnal.

Dětská varianta

Háčkujete-li čepici pro děti (a chcete čepici veselou) nebo je chcete více zapojit do práce, pořiďte si několik dětských knoflíků. Ty existují v obrovském množství velikostí, barev a materiálů, většinu dětí bude také velmi bavit, když si je budou moci v obchodě vybrat samy. No a hotovou čepici s nimi můžete pošít. Děti se přitom aspoň naučí přišívat knoflíky a ještě budou pyšné, že si vlastnoručně vyzdobily svou čepici. Podobně můžete využít také dřevěné či plastové korálky. Při nákupu myslete na to, abyste knoflíkem či korálkem protáhli vlnu i s jehlou!

Napsal/a: Helena Herynková

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

  • johana

    Moc ráda háčkuji a hlavně pro vnučku čepičky. Tahle se mě moc líbí a děkuji za návod 🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist