Rozbitý život se slepit už někdy nedá

Rubrika: Kulturní a literární tipy

Zajímá-li vás oblast profesionální pěstounské péče, problematika deprivovaných dětí a svět sociálně-právní ochrany dětí, tak si v této knížce určitě počtete. Dobře si ale rozmyslete, kdy tuto knížku otevřete, protože až začnete, tak nebudete moct přestat, odsunete rodinu, domácnost i práci a budete stále číst a číst. Počítejte také s tím, že až si přečtete podrobnosti o zneužívání malé Jodie, tak možná utrpí i váš manželský život. Knížka se vás totiž dotkne úplně všude…

Nakladatelství Portál vydalo v roce 2011 knížku Cathy Glass „Rozbitá, příběh zneužívaného a odvrženého dítěte“. Autorkou knihy je profesionální  anglická pěstounka, která se této profesi věnuje přes dvacet let a vychovala takto více než padesát dětí. Knížka u nás vychází v době, kdy se profesionalizaci pěstounské péče věnuje značná pozornost v souvislosti s rozhodnutím o postupném rušení ústavní péče o děti a o přesunu této činnosti na profesionální pěstounské rodiny.

Knížka je v podstatě něco mezi románem a případovou studií, je tak na pomezí odborné a volnočasové literatury. Příběh malé Jodie je líčen románovou a velmi čtivou formou, nicméně toto je doplněno fakty a informacemi  o struktuře a fungování pěstounské péče v Británii , o možnostech práce s dítětem a o odborná vyjádření o tomto dítěti.

Dějová linie není složitá – osmiletá Jodie je odebrána z biologické rodiny a postupně prochází několika pěstounskými rodinami, které péči o ni nejsou schopné zvládat a postupně ji vracejí zpět a hodnotí ji jako zcela nezvladatelnou. Sociální pracovnice vloží veškeré naděje na zkušenou pěstounku Cathy, která se Jodie nakonec opravdu ujme a přijme ji do rodiny ke svým dvěma biologickým dětem a jednomu přijatému. Cathy nám v příběhu líčí v podstatě nemožný proces sžívání se s Jodie, její narušené chování (nerespektuje žádné normy, neudržuje čistotu – pomazává se výkaly, trpní očními děsy, vynucuje si veškerou pozornost, je velmi agresivní apod.) a postupné navazování křehké vzájemné důvěry. Jodie se Cathy také  postupně otevře a svěří – z náznaků a rozhovorů se Cathy dozví, jaká hrozná zvěrstva byla na Jodie páchána, jak moc byla po celý svůj život sexuálně zneužívána a co všechno hrozného má za sebou (v knížce líčeno velmi naturalisticky), bohužel po tomto otevření nenastane u Jodie zlepšení, ale naopak její celkový stav se začne zhoršovat, upadá do zvláštního apatického stavu a i přes veškerou snahu pěstounky je nutné ji nakonec umístit do speciálního ústavu.

Vedle této základní linie se čtenář dozví dostatek informací o fungování náhradní péče o děti v Británii, o roli sociálních pracovnic, o možnostech, které tyto děti mají a jakým způsobem je o nich rozhodováno. Cathy popisuje také různé typy sociálních pracovnic, některé jsou případy i lidsky zaujaté a snaží se i nad rámec svých povinností, další berou případ pouze jako práci a dělají pouze to nejnutnější, což byl bohužel i případ Jodiiny sociální pracovnice. Dozvíme se také, jak je řešen v tomto systému problém sexuálního zneužívání dětí, kontakt s biologickou rodinou i složitá integrace znevýhodněného dítěte do základní školy.

Knížka je určitě vhodnou četbou pro všechny, které zajímá oblast náhradní rodinné péče. Po jejím přečtení se určitě zamyslíme nad tím, co nás asi s postupnou profesionalizací pěstounské péče na tomto poli čeká a jak se bude systém vyvíjet.

„Rozbitá“ nám nedovolí uklidnit se myšlenkou, že je to přece jenom příběh…  Stále nám připomíná, že vše se skutečně stalo a děje a že pravděpodobně existuje více takových Jodie, které musí čelit hrůzám v biologické rodině a náhradní rodinná péče je jejich jedinou nadějí.


Rozbitá

Vydalo nakladatelství Portál

Autor: Cathy Glass

Počet stran: 264
ISBN
: 978-80-262-0025-3
Vazba
:  pevná
Rok vydání
: 2011

Knihu Rozbitá si můžete koupit například zde.


Nakladatelství Portál bylo založen v roce 1990 s cílem pomáhat při výchově dětí a mládeže. Od začátku se proto zaměřil především na publikace z oborů pedagogika, psychologie a sociální práce, a to na odborné i populární úrovni. Později přibyly další oblasti jako sociologie, politologie, zdraví, média, antropologie, ekologie, filozofie, ekonomie, sémiotika či kulturologie.

Velkou skupinu čtenářů Portálu tvoří rodiče. Pro ně jsou určeny praktické příručky o výchově a také knihy her a nápadů rozvíjejících dětskou tvořivost, které úspěšně využívají i učitelé a vychovatelé. V posledních letech se Portál výrazně zaměřil také na problematiku těhotenství a mateřství. Rady najde v knihách i dospívající mládež a nejen jí jsou navíc určeny knihy her a cvičení sloužící k zachování bystrého rozumu, tělesné kondice a k nalezení místa v sociální skupině. Pro malé i starší děti Portál vydává pohádky, příběhy, říkadla.

Napsal/a: Zuzana Svobodová

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (4 vyjádření)

 • Anonymní

  Také bych to brala jako doporučení na určitě „dobrou“(je divné v souvislosti s podobně šíleným příběhem použít přívlastek dobrý) knihu – myslím to zcela upřímně. Ale právě autorčiny „poznámky“:

  Knížka je určitě vhodnou četbou pro všechny, které zajímá oblast náhradní rodinné péče. Po jejím přečtení se určitě zamyslíme nad tím, co nás asi s postupnou profesionalizací pěstounské péče na tomto poli čeká a jak se bude systém vyvíjet.

  mi tam prostě nesedí…BJ

 • bamiska

  lien ano je to recenźe máš pravdu a hezky napsaná…anonymné dle měani nečetl dobře a celé jinak by to snad také poznal že je to příběh….

 • Lien

  BJ nikde jsem si nějaké předpovědi nevšimla, považuji článek za recenzi knihy.
  A děkuji za něj, myslím, že nemusí být špatná :-).

 • Anonymní

  Docela by mě zajímalo, zda je autorka článku natolik erudovaný ODBORNÍK v oblasti NRP nebo naopak PRAKTIK, že tu předpovídá to, jakým směrem se náš, v této době velkými změnami procházející, systém NRP bude ubírat? BJ

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist