Zdravá, krásná i didaktická hračka – mýtus či realita?

Rubrika: Dětské hry, Péče o dítě, Pro bezpečí vašich dětí

Hračka má, krom funkce zábavní, i důležité společenské a pedagogické poslání. Rozvíjí osobnost, fantazii, slovní zásobu, jemnou a hrubou motoriku, logické myšlení, ale i sociální cítění, objasňuje dětem fungování reálného světa a také ovlivňuje jejich citový rozvoj.

Při samotném výběru hračky je třeba myslet na to, jak její užívání dítě ovlivní, a vybírat hračku přiměřenou věku a vývoji dítěte, jeho zájmům a schopnostem.

Jaká by vlastně ideální hračka měla být:

  • zábavná
  • vyhovovat požadavkům a zálibám dítěte – dítěti se musí líbit, protože např. ne každá holčička si chce hrát s panenkami
  • didaktická – měla by dítě něco nového zábavnou formou naučit a rozvíjet jeho schopnosti a dovednosti
  • neměla by na psychiku dítěte působit negativně – nemělo by z ní mít strach či dokonce psychické trauma
  • bezpečná – dítě by se při jejím používání nemělo zranit (hračky pro děti do 3 let nesmí obsahovat malé části, které by dítě mohlo vdechnout)
  • zdravotní nezávadnost – neměla by dítě ohrožovat působením škodlivých látek obsažených v materiálech (největší riziko je u hraček jako jsou kousátka, která se dostávají do kontaktu se slinami dítěte)
  • šetrná k přírodě – neměla by zatěžovat životní prostředí materiálovou a energetickou náročností
  • splňovat etické a sociální požadavky (Fair trade – férové podmínky prodeje) – hračka by měla být produkována v zemích a firmami, které např. nezaměstnávají děti

Označování hraček

  • „Značky shody CE“ (conformité européenne)- deklaruje, že produkt je vyroben v souladu s technickými požadavky obsaženými v nařízení vlády nebo s platným technickými normami nebo normami EU. Pro označení CE je primární bezpečnost výrobku a ochrana zdraví a životního prostředí v obecné rovině.

  • Nejpřísnější limity jsou stanoveny pro hračky určené pro děti do 3 let věku mimo jiné proto, že u takto malých dětí se předpokládá olizování a kousání hraček, při čemž může snadněji dojít k uvolňování toxických prvků do organismu dítěte. Varování musí být uvedené na hračce/obalu a v návodu.
  • „Bezpečná a kvalitní hračka“ je zárukou zvýšené úrovně bezpečnosti, kvality a zdravotní nezávadnosti. Navíc je značka součástí programu Česká kvalita, a jako taková nepředstavuje žádné zdravotní riziko.

  • „Bezpečná hračka“ označuje vysoce bezpečný a zdravotně nezávadný výrobek. Značka je též součástí programu Česká kvalita, který jako jediný v ČR garantuje nezávislé a dlouhodobé ověření kvality.

  • „Správná hračka – vybráno odborníky“ je společným projektem Sdružení pro hračku a hru, Asociace hračka Unie výtvarných umělců ČR a Asociace předškolní výchovy. Tyto hračky splňují i požadavky pro rozvoj dítěte – mají totiž i estetické a výchovné kvality. Jejich stálou výstavu najdete na zámku v Kamenici nad Lipou a na každoročním Kamenickém Hračkobraní. Správné hračky mě ihned nadchly svou geniálností a krásou, která dětem i dospělým učaruje. Takovéto hračky totiž nechtějí dát z ruky ani rodiče, natož děti. 😉

 

Mezi výukovými hračkami jsou naprostou špičkou Montessori hračky a pomůcky, které děti učí názorně a zábavnou formou, a navíc jsou vyrobeny tak, aby dětem osvojení nejrůznějších dovedností (malování, stříhání, lepení…) co nejvíce usnadnily. Mezi Montessori produkty najdete pomůcky pro školní výuku, motorické a didaktické hračky, stavebnice, vzdělávací a společenské hry, jakož i nejrůznější sady na tvoření a hudební nástroje.

Existují ale i ekologické hračky, které jsou nejen krásné a výukové, ale hlavně nezávadné. Mezi přední výrobce ekologických hraček patří Janod, Educa, BIG a Smoby.

Mezi české výrobce kvalitních dřevěných a zdravotně nezávadných (používané barvy jsou ekologické) hraček patří Detoa (dříve známé pod značkou TOFA či Schowanek), která dětské hračky vyrábí již od roku 1908. Pod touto značkou najdete nejrůznější stavebnice, mačkací a tahací hračky, montážní hračky a pyramidy, divadla a didaktické hračky, ale i hračky s Krtečkem Zdeňka Milera.

Jak hračku vybrat?

  • kupujte certifikované, řádně označené výrobky, v důvěryhodných obchodech
  • dávejte přednost hračkám českých výrobců (Česká kvalita), vzhledem k lokalizaci bývají i šetrnější k přírodě, navíc podpoříte českou ekonomiku, kvalitu a tradici
  • dodržujte doporučení uvedená na obalu a upřednostňujte hračky s minimem obalů
  • každou novou hračku – textilní vyperte, omyvatelnou umyjte a nechte alespoň několik dní „vyvětrat“ mimo obal

  • dávejte přednost přírodním materiálům (dřevo je příjemnější na dotyk a vsakuje vlhkost rukou, zatímco u plastu hračka prokluzuje v ruce) a materiálům šetrným k přírodě
  • u dřevěných hraček preferujte výrobky s certifikátem FSC (Forest Stewardship Council) ze dřeva získaného z lesů s udržitelným hospodařením
  • dřevěné hračky vybírejte nelakované, nebarvené nebo s vhodnou povrchovou úpravou (ošetření vodou ředitelnými nátěry a laky nejlépe s certifikátem EŠV – Ekologicky šetrný výrobek, tedy nezávadný; nebo přírodními laky, vosky či oleji)
  • kupujte hračky s minimálním množstvím lepených částí (epoxidová lepidla obsahují nebezpečný Bisfenol A)
  • vybírejte hračky z nezávadného textilu (bambusu, konopí, biobavlny, vlny, lnu) či s certifikátem ověřených textilií (Öko­‑Tex Standard 100, Organic, BIO či Fair Wear Foundation), které jsou při svém zpracování šetrnější nejen k životnímu prostředí, ale také ke zdraví (při pěstování a zpracování bavlny se totiž používá velké množství pesticidů, chlóru a barviv s obsahem toxických těžkých kovů, což u spotřebitelů může způsobit zejména kožní problémy, ekzémy a alergie)
  • u hraček (i nádobí) z keramiky a porcelánu upřednostňujte výrobky bez glazury (ozdoby a obrázky nezřídka obsahující nebezpečné těžké kovy olovo a kadmium)
  • u kovových hraček preferujte železo (ne olovo, hliník, měď, nikl apod. – např. kvůli riziku kontaktní alergie)
  • nekupujte hračky (ani jakékoliv jiné předměty) z nebezpečného PVC (označen trojúhelníčkem ze 3 šipek a číslem 3)
  • nekupujte hračky z plastů měkčených toxickými ftaláty (phtalate-free) a s obsahem bisfenolu A (BPA-free) – když už z plastu, tak z „tvrdého“, těžko rozbitného/deformovatelného
  • objevte kouzlo hraček z papíru (kartonu), lepenky či tzv. bioplastu např. biodegradabilního kukuřičného škrobu (např. značky Kikko ECO)
  • dávejte přednost hračkám z přírodní gumy před plasty
  • pozor na hračky s elektrickým ovládáním, protože mohou obsahovat nebezpečné bromované zpomalovače hoření a těžké kovy

Informace o výrobku a kontrolní orgány

  • Evropská databáze nebezpečných výrobků RAPEX
  • Česká obchodní inspekce a Ministerstvo zdravotnictví – na webu zveřejňují nevyhovující výrobky
  • D-test vede databázi rizikových produktů
  • Ekologické sdružení Arnika provádí testování hraček a dalších výrobků (včetně nádobí) na přítomnost nebezpečných látek

Dobrá rada nad zlato 🙂

Až budete dávat malému dítěti novou hračku vždy mu nejdříve ukažte, co hračka umí a co je jejím účelem. Vyhnete se tak zklamání, když dítě hračku po chvilce odloží a půjde si hrát se svou starou, osvědčenou hračkou, o které ví, jak funguje.

Pár zamyšlení na závěr

Dítě nepotřebuje spoustu hraček – často si totiž se 2 – 3 oblíbenými hračkami vyhraje více a soustředěněji, než s 20 hračkami, mezi kterými jeho pozornost těká, protože neví, s čím si hrát dříve…

Dítě spíše než spoustu hraček potřebuje dostatečnou pozornost a pozitivní vztah s rodiči… Také ho tím učíme skromnosti (na místo konzumního způsobu života), pečlivému výběru s rozmyslem i tomu, že nemusí mít všechno…

Dítě potřebuje dostatek pohybu v přírodě, kde si často s jedním klackem vyhraje více než v pokojíčku plném hraček… 🙂

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist