Podle čeho vybrat správný kočárek?

Rubrika: Pro bezpečí vašich dětí

Každá budoucí maminka má dnes možnost vybrat si z nepřeberné nabídky kočárků. Existuje jich celá řada, zcela bezpečných i naprosto luxusních. Liší se barvou, konstrukcí, vlastnostmi i cenou. Jak se v nabídce orientovat? Podle čeho vybírat? Má být měřítkem cena? Nebo barva ladící k oblečení maminky?

Předně je dobr si uvědomit, že kočárek je potřebný nejen pro novorozence, ale slouží pro děti průměrně do dvou let. Pro výběr je tedy dobré rozdělit si etapy života dítěte na období, kdy dosud samo nesedí a na období, kdy již polohy v sedě běžně užívá. Ideální je, pokud je kočárek volně přizpůsobitelný pro jednotlivé etapy života malého pasažéra.

Pro první období
Kočárky pro první období musejí mít především jednu základní vlastnost – musejí se houpat! Vždyť svého drobečka jste nosily 9měsíců po srdcem a neustále jste se pohybovaly, tedy jste s ním stále houpaly.Proto je velmi důležité. Aby i kočárek měl buď dobře odpružená nebo nafukovací kolečka, nebo aby konstrukce podvozku kočárku byla houpací. Ostatní parametry výběru již nejsou tak zásadní, nicméně přesto vždy přemýšlejte o velikosti korbičky (budete jezdit v zimě s dusákem nebo v létě s tenkou dečkou?). V prodejně si zkuste kočárek povozit, a tak si vyzkoušejte i jeho výšku. Nezapomeňte přitom na partnera, i on bude přece kočárek vozit. Výhodou je polohovatelná plocha pod zády dítěte, důležitá je stabilita kočárku.

Pro druhé období
Kočárky pro období, kdy dítě již samo sedí, už nemusejí splňovat podmínky houpání, ale je to pro děti příjemnější.Co by však měl tento kočárek určitě mít, je překlápěcí rukojeť. Dostanete se totiž do období, kdy bude vaše dítě propadat panice, pokud vás třeba jen na chvíli neuvidí, budete je tedy muset vozit čelem k sobě. Pak ovšem příjde období, kdy nad pocitem bezpečí zvítězí zvědavost, a vy budete své dítě vozit čelem „do světa“. Překlápění rukojetí je výhodou i při potýkání se s větrem či sluníčkem.
Kočárky by měly být extrémně stabilní, současně by měly nabízet možnost zabezpečení dítěte – lze t ořešit i přídavnými upínacími popruhy. Polohovatelná by měla být nejen opěrka zad, ale i část pod nohama. Součástí kočárku by měl být také nánožník pro chladnější období. Důležité je i to, aby textilní součásti byly možné prát –příjde období i malých nenasytů! Pro obě období je dobré mít u kočárku úložný prostor (budete vozit plenky, svačinky, žínky atd..) a pláštěnku nejen pro déšť, ale i proti profouknutí.

Skladnost
Přímo se nabízí otázka, zda by tyto problémy nejlépe nevyřešila trojkombinace. Těžko říct, každý vychází z jiné osobní zkušenosti. Mým prvním kočárkem byla právě velmi drahá a krásná trojkombinace, Přesto jsem byla nucena koupit kočárek ještě jeden. Důležitým parametrem je totiž v dnešní době hlavně skladnost kočárku. Neostýchejte se proto zaparkovat před prodejnou a požádejte prodavače o praktickou ukázku skladnosti kočárku přímo ve vašem autě. Nenechte se přesvědčit, že dáte korbičku i s dítětem na zadní sedadlo, vaší povinností je mít pro tyto účely (alespoň na dálnicích a rychlostních komunikacích) autosedačku! Pamatujte také na nepohodlnost delších cest, kdy je auto „vyplněno“ kočárkem. Zjistíte, že požadavek skladnosti dokáže plnit málokterá trojkombinace. Pro své další dvě děti jsem si již pořídila luxusní značkový kočárek a po osmi měsících „sporťák“.
Závěrem zmínku o tzv. „golfkách“. Tento typ kočárků se dnes vyrábí pro obě období. Buď jde o autosedačku upevněnou na pojízdné konstrukci, nebo o velmi propracovanou sedačku či pouze textilní sedák na stejné konstrukci. Společné mají jedno – malá třesoucí se kolečka. S !golfkami“ tedy jezděte pouze po rovném terénu drah pro kolečkové brusle či koloběžky a nebo po supermarketech. Po chodnících pouze tehdy, chcete-li své dítko řádně „vytřepat“. A tip na závěr – Je velmi výhodné koupit kočárek pro první období z druhé ruky (za 6 měsíců je od ležícího miminka rozhodně neponičený a cena je většinou ani né třetinová) a při nákupu kočárku pro druhé období dobře vybírat a nešetřit.“

Bc. Vlaďka Lipovská (časopis Děti a my)

Zajímavé je to, když si teď článek čtu, že se docela hodně shodujeme s kritérii při výběru kočárku. Chtěli jsme aby:
byl sportovního typu s kolečky do terénu
byl dobře houpací
padl nám oběma (mě i manželovi) dobře do ruky
šel dobře složit
měl překlápěcí rukojeť
měl polohovací podpěru zad a polohovatelnou část pod nohama
měl velký úložný prostor
byl v cenové relaci od 5 500 – 8 000.

Kočárek jsme sehnali a jsme s ním velice spokojení i teď, kdy se v něm vozí naše dcerka. Má kritéria, které jsme si předem stanovili a nepotřebujeme kupovat jiný. Barvu máme tmavo-modrou/pískovou/světle-hnědou kostku.
Akorát nevíme, jaké je značky. To jsme nikde nenašli, ale hlavní je, že nám vyhovuje a jsme spokojení, ne?
A v jakém kočárku jezdí vaše děti? Podle čeho jste vybírali?

Napsal/a: Andrea

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (48 vyjádření)

 • Inglesina magnum je podle mě fajn kočárek, hlavně má hodně velkou hlubokou korbu oproti nejnovětším typů kočárku.Přijde mi trendd, že čím menší korba, tím snad lepší nebo co? V zimě tam nenarvete fusak ani snad kombinézu ne?
  Líbí se mi tento http://www.klasickekocarky.cz/portfolio/zanovni-inglesina-sofia-cena-8-500-kc/, nemáte náhodou některá ?Zajímá mě, jestli je vhodný i do terénu

 • Pavlinkav

  Jo a kdyby jste ho chtěly vidět, tak ho mám tady:
  http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=4308537

 • Pavlinkav

  Pro anonymní:
  mám už rok a půl kočárek deltim ekonomic. Za nic bych ho nevyměnila!!! Hluboká korba byla super prostorná, malá se narodila v říjnu, takže na zimu absolutně super. V květnu jsme přehazovali sportovní nástavbu, protože malá už od půl roku seděla, takže jak začalo teplo, schovali jsme hlubokou a nasadili sporťák. Ale kšíry se dají přidělat i v tom hlubokém. Ve sporťáku jezdíme dodnes, absolutně nám to vyhovuje, malou vozím zásadně čelem k sobě – vidím na ni, můžu s ní mluvit a všechno kolem stejně vidí…takže nemám potřebu přehazovací rukojeti.
  Kola jsou senzační, houpalo se taky dobře, konstrukce drží, košík na nákup prostorný, stabilita myslím dobrá…kočár se nám vleze do felicie. Zdolali jsme s ním i dovolenou ve Vys. Tatrách, malá měla 9 měsíců a ve sporťáku klidně pohodlně spala (samozřejmě ne vysokohorské túry:o), ale na Popradském plese jsme po cestě byli:o))
  Taky jsme nevěděli,co se narodí, takže jsme koupili kombinaci modrá+krémová. Kdybych stopro věděla, že to bude holka, koupila bych bordó:o)
  Malá už mi chce chodit jen pěšky, tak ho hned po zimě prodám, máme i výborné golfky, ty už nám postačí, ale při druhém dítku jdu znova do Deltimu – už teď mám vyhlédlý právě ten Skippy (nemusí se přehazovat 2 samostatné korby, ale jen se upravuje pořád ta samá – jediný rozdíl od ekonomiku), tak doufám, že mi ho za těch pár let (počítám tak 3 roky:o))) ještě budou vyrábět.
  Kdybyste měly ještě nějaký dotaz, klidně mi napište do os. vzkazů….:o)
  Takže závěr – Deltim mě nezklamal, jsem velice spokojená a doporučuju;o)

 • Anonymní

  Ahoj maminky,

  nabízím kočárek Inglesina Magnum. Mě naprosto vyhovuje, jsem na něj zvyklá, ale bohužel jsme asi víc akční rodina, než jsem si myslela a máme psa, se kterym zdolávám terény v lese…Magnum by byl v pohodě i na to, ale bohužel jsem zakoupila allum podvozek. Nemůžu si ho vynachválit po městě, v obchodech s nim rejduju jednou rukou..prostě tam, kde je to upravené. Do auta se vejde bezvadně a vůbec má spoustu výhod..máme půl roční Aničku a je drobounká, takže by se mi tam vešla hodně dlouho, ale ty kola!!!!
  Vřele doporučuju někomu, kdo je městský typ, nebo mamince, která jsem psala, že budou létat a cestovat, pro tenhle ůčel je Inglesina Magnum allum bezvadná.

  Kdyby měl někdo zájem, prodám ho za pěknou cenu oproti původní..používám ho 6měsíců a to minimálně, protože do zimy jsme byli na chalupě a tam máme kočár jiný.

  Ozvěte se na tel.: 777 653 864

  Anežka Poláčková

 • Anonymní

  Nam by se taky libil kocarek Deltim Skippy. Ale nevime jestli budeme mit chlapecka nebo holcicku, tak vahame nad barvou. Ale slysela jsem, ze ma deltim v breznu vyjit s novou kolekci, nevite o tom nekdo? Pak se nam libi Deltim Ekonomic.

 • Anonymní

  Všechny moc zdravím! Chystáme se koupit kočárek pro naše prvorozené:-) Máte někdo zkušenosti z kočárkem Deltim Skippy? Děkuji za info

 • Než se nám narodil Dáda, tak jsme zašli do dětského obchodu a mně tam hned padl do oka hluboký kočárek šedé barvy s vyšitými peříčky, okamžitě jsem se do něj zamilovala. Byl to hluboký kočár s vyndavací „vanou-taškou“ a nechal se předělat na sporťák, taky měl polohovací rukojeť a nechal se pěkně složit a taky byl „houpací“, teda s přezkama:-oo Stál tenkrát (v roce 2002) 5400Kč. Nevím, co to bylo za značku, ale řikali nám v obchodě, že to vyrábí česká firma. No, každopádně nelituji a nikdy litovat nebudu, že jsme kočárek koupili! Teď v něm vozím už Haničku (bude jí 20 měs.)- ve sporťáku a je opravdu super. Všude se s ním dostanu (i do dveří ve školce, kde mají maminky problémy s tím, že mají moc široké kočárky), má nafukovací kola a pěkně „houpe“. Z toho vyplývá, že ne každý drahý kočárek je ten nejlepší, člověk taky musí mít trošku toho štěstí i při koupi kočárku:-))) Tak vám všem, které tento problém řeší, přeji šťastnou ruku při výběru vozítka pro vaše ratolesti.

 • Anonymní

  Plánujeme koupi kočárku X-Lander X1 máte sním někdo zkušenost?Mimi bude dubnový.Díky

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist