Bezpečnost dětí na kole – bez přilby a brýlí dítě na kolo nepatří

Rubrika: Pro bezpečí vašich dětí, Volnočasové aktivity

Nastupující jarní počasí stále víc láká k vyjížďkám na jízdním kole, koloběžce nebo kolečkových bruslích. Tyto tři aktivity mají jedno společné – riziko pádu a následného úrazu. Proto je velmi důležité vybavit se při vyjížďkách vhodnými doplňky, které zajistí vaši bezpečnost a riziko úrazu mohou významně snížit.

Zejména u dětí je důležité vybavit je minimálně cyklistickou helmou, protože u dětí je riziko pádu z kola velmi vysoké. Stačí malá nepozornost, nerovnost terénu nebo nečekaná překážka či příliš dynamický styl jízdy a následky případného pádu mohou být fatální. Dobře vybraná a správně nasazená cyklistická přilba může dítěti zachránit život i zdraví. Při výběru cyklistické helmy pro dítě proto rozhodně nešetřete. Helmu vybírejte podle kvality materiálu a zpracování. Důležitá je také správná velikost a možnost helmu bezpečně upevnit, aby při prudkém pohybu z hlavy nespadla. Velmi užitečné je doplnit helmu cyklo brýlemi, reflexním oblečením s odrazkami a osvětlením.

Pokud chcete dítěti vybrat špičkovou helmu, zaměřte svoji pozornost na helmy vyrobené technologií tlakového lisování Double in-mould s přidáním polykarbonátové skořepiny. Při výrobě těchto cyklo helem se mezi dvě vrstvy z odolného polykarbonátu vstřikuje EPS pěna. Ta ve spojení s polykarbonátem tvoří stabilní a lehkou konstrukci, takže helma se v případě pádu nerozpadne. Vnější vrstva je odolná proti UV záření i poškrábání a v případě pádu zmírní sílu nárazu, který navíc ještě ztlumí vnitřní vrstva s mikroskopickými vzduchovými komorami v EPS pěně. Tato konstrukce helmy umožňuje perfektní odvětrání díky větracím otvorům a vzduchovým kanálkům. Technologii Double in-mould využívají nejčastěji značky Uvex a Alpina. Díky nízké hmotnosti jsou tyto přilby navíc šetrné ke krční páteři a jejich použití zajistí při jízdě vysoký komfort, takže dítěti helma nepřekáží. Pohodlí ještě může zvýšit vyjímatelná antibakteriální vystýlka, odnímatelný Shield štítek, ochranná síťka proti hmyzu, integrované světlo a možnost nastavení pásků helmy systémem Y-clip.

Správná velikost cyklo helmy je klíčovým kritériem výběru. Pomocí krejčovského metru změřte horizontálně přes čelo obvod hlavy dítěte v nejširším místě. Tento rozměr vám pomůže vybrat správnou velikost helmy. Ale i když vnitřní obvod přilby odpovídá obvodu hlavy, není to záruka toho, že cyklo helma bude perfektně sedět. A protože malá přilba může způsobit bolesti hlavy a větší může negativně ovlivnit bezpečnost, vyvinuli výrobci seřizovací systémy pro regulaci velikosti helem. Takovým systémem je například Run system Ergo pro značky Alpina, u kterého je možné seřídit vnitřní velikost helmy kolečkem uprostřed jednou rukou. Kloub „Custom Fit system“ na upínací čelence slouží k vertikálnímu nastavení podle velikosti a tvaru zátylku, aby helma dítě netlačila. Přilby Uvex umožňují přesné individuální nastavení na šířku i na výšku pomocí seřizovacího systému 3D IAS 3.0. Seřizovací systém umožní vzít si v chladnějším počasí pod přilbu čepici nebo šátek.

Pro maximální bezpečnost dítěte je velmi důležité také správné upnutí přilby pomocí nastavitelných pásků pod bradou, aby přilba seděla, při prudkých pohybech se neposouvala a v případě pádu se nesmekla z hlavy. Cyklo helmy Alpina umožňují zapnutí a rozepnutí pásků jednou rukou – stlačením červeného knoflíku, díky upínacímu systému Ergomatic. Na podobném principu funguje upínací mechanismus Monomatic značky Uvex, který umožňuje během jízdy nastavovat několik poloh stiskem tlačítka jednou rukou.

Skvělým doplňkem některých cyklo helem jsou i reflexní proužky a integrované blikající zadní světlo, které zajistí, že dítě na kole bude vidět i při snížené viditelnosti. Například integrované zadní LED světlo Uvex Plug-in.

Pokud cyklo helma není vybavená integrovaným nebo odnímatelným hledím, měli byste malému cyklistovi pořídit i cyklo brýle, které při jízdě na kole ochrání zrak dítěte před prachem, hmyzem i UV zářením. Kromě ochrany zraku jsou cyklo brýle také stylovým doplňkem. Někteří výrobci vyrábí cyklo brýle v designech, které jsou sladěné s designem helmy. Pokud nezvolíte takový set, například od značek ALPINA, UVEX nebo ARCTICA, nakupujte helmu a brýle současně, aby byly kompatibilní s tvarem helmy.

Některé cyklo brýle, například Alpina FogStop®, Uvex Supravision®, jsou vybaveny zorníky s úpravou proti zamlžování. Oslnění způsobené světlem odraženým od lesklých povrchů, hladiny vody, silnice, písku nebo sněhu omezují polarizační skla (Alpina Polarized®, UVEX Polavision®). Pohled přes ně je mnohem ostřejší a jasnější. Praktickou vychytávkou jsou také fotochromatická samozabarvovací skla (Alpina Varioflex®, Uvex Variomatic®), která přizpůsobují tónování aktuálním světelným podmínkám.

Cyklo přilbu i brýle pro dítě vyberte – ideálně současně s nákupem kola – u specializovaného prodejce, jakým je například kamenný obchod i e-shop VseProKolo.cz, kde máte záruku širokého výběru kvalitního značkového zboží. Přilbu a cyklo brýle doplňte také pestrobarevným cyklistickým oblečením s reflexními prvky, reflexní vestou nebo pláštěnkou, rukavicemi, speciálním cyklo batohem či brašnou na kolo, případně i chrániči kolen a loktů. Dětské kolo je dobré vybavit i reflexními nálepkami a světýlky pro lepší viditelnost.

Napsal/a: PR článek

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist