Vánoce jsou za dveřmi

Rubrika: Co se jinam nevešlo

Doma to voní po cukroví, je uklizeno, děti netrpělivě čekají na ten velký den. Očička jim svítí, jsou nadšené z každého světylka. Už jenom pár dnů a je to tady, Vánoce.
Víte co na Vánoce přináší smůlu a co štěstí? Pokud jste pověrčiví, určitě čtěte dále…

Doma to voní po cukroví, je uklizeno, děti netrpělivě čekají na ten velký den. Očička jim svítí, jsou nadšené z každého světylka. Už jenom pár dnů a je to tady, Vánoce.
Víte co na Vánoce přináší smůlu a co štěstí? Pokud jste pověrčiví, určitě čtěte dále.

Co by se nemělo dělat před půlnocí?
Šít a plést – myši by pak výtvor zničily.
Psát milostný dopis – znamenalo by to rozchod.
Prát – přináší to smůlu a neštěstí.

Co přináší štěstí?
Chléb upečený 25. prosince a vejce snesená téhož dne jsou prý kouzelná.
K Vánocům patří stromeček, pohádky, cukroví a to, že je rodina spolu. Stromeček by se měl postavit a nazdobit na Štědrý den. Pod stromeček se dávají dárky, kterých se nemohou dočkat děti.
Pod stromeček se také dává Betlém a vánočka. Zpívají se koledy. Pro ty méně zvukově nadané jsou tady naštěstí CD s koledami.
Další tradicí je jmelí. To má přinést štěstí tomu, kdo je jím obdarován, ne tomu, kdo si jej koupí. Políbení pod jmelím má zajistit lásku na celý rok.

A jak je to s jídlem?
Říká se, že ten kdo se bude celý den postit, večer uvidí zlaté prasátko. Půst ještě nikomu neublížit, ale je to opravdu dobré na Vánoce?
Celý den nic nejíst a pak sníst večeři o několika hodech asi není zrovna to nejlepší. Rozhodněte se tedy, jestli chcete vidět zlaté prasátko, nebo talíř cukroví. Vždyť o tom to je. Nikdo neříká, že se bude normálně chystat snídaně a oběd, ale uždibovat cukroví a dát si polévku určitě vadit nebude.

Večeře
Také u večeře je třeba dodržovat některé zvyky.
K večeři se má usednout, až když vyjde první hvězda. Na stole má být o jeden talíř více pro případného hosta. Pod jeden talíř umístíme penízek a také dáme na stůl šupinky od kapra. Jídlo by mělo být tradiční – rybí polévka, kapr a bramborový salát. Na Slovensku je jídlo z více chodů. Takže záleží na tom jaké jsou kde tradice.
Od slavnostního stolu se nemá odcházet. Podle tradice totiž ten, kdo od večeře odejde, do roka zemře.
Jenomže jak přemístit jídlo na stůl? Takže kuchařinky, žádný strach, určitě se nic nestane, když půjdete vypnout plotnu, nachystat další chod nebo zavřít ledničku.

Kupujete kapra navíc?
Někdo kapra koupí, dá do vany a pak ho pustí zpátky do řeky. Jenomže to není moc dobrý nápad. Lidé to myslí dobře, jenomže kapr to většinou nepřežije. Takže si ho raději upečte a pokud ho nejíte, tak ho nekupujte.

Vánoční tradice
K Vánocům patří spousta tradic, já si jich už moc nepamatuji, ale tady jsou alespoň některé.
Krájení jablíčka – pokud má vnitřní část tvar hvězdy, sejdou se všichni za rok ve zdraví.
Lití olova – rozžhavené olovo se vylije do nádoby s vodou a podle vzniklého tvaru by měla dívka poznat, jak vypadá její nastávající.
Házení střevíce – na Štědrý den hází dívky střevíce přes hlavu. Když dopadne špička ke dveřím, dívka se do roka vdá, pokud dopadne opačně, zůstane doma.
Pouštění lodiček.
Zpívání koled.

Pokud máte doma něco půjčeného, měla by se půjčená věc do konce roku vrátit.

Na jaké tradice si pamatujete Vy?

Všem přeji šťastné a veselé Vánoční svátky. Užijte si je v pohodě a ve zdraví. Všem v redakci a těm, kteří vytvářejí tyto stránky a ostatním, kteří také přispívají, bych chtěla poděkovat. A přát i do roku 2009 spoustu spokojených čtenářů

Krásné Vánoce všem.

Napsal/a: nuninka

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (12 vyjádření)

 • Vánoce mám moc ráda, nejraděj ze všech svátků.
  Kapra máme vždycky mraženého, nechce se mi stát v zimě frontu na živého, taky nevím, kdo by ho zabil.
  Také dostáváme každoročně jmelí a pokaždé nám v teple opadá :-), velmi brzy

 • Anonymní

  U nás je to na štedrý den takhle.Děti se probudí a nastole je přichystaná vánočka vetšinou si všichni dáme a pak mlsně podlubacáme cukroví.Stromeček je hezky ozdoben světílka svítí,vánoční tabule je přichystaná,pod talířky a na stole jsou zlaté čokoládavé penízky a už jen vydržet do naších tradničních 5 hodin odpoledne kdy se společně sejdem u stolu.Čas schválně běží napětím pomaličku a proto si zapímáme vánoční pohádky.Všichni se kolem půl třetí až půl druhé vykoupeme a oblečeme do svátečního oblečení.Najednou jsou 4hodiny odpoledne a děti se už začínají netrpělivě ptát kdy už začnu smažit.Pomalu rozpaluji pánem s olejem a obaluji filety a řízky,po půl hodině je vše obaleno a nachystáno a my se scházíme u stolu ještě zajdu do ledničky pro bramborový salát rožnem stromeček který je večer krásně osvětlený zapaluje me na stole svíčky a zhasínáme světlo je to krásna atmosféra a napětí.Každý si popřejeme dobrou chut a pustíme se do jídla ale nejprve máme polívku a to hrachovku někteří mají čočku ale to my jíme na nový rok.Pak se pustíme do hlavního chodu tedy filetu a řízku s brambor. sálatem a všichni si pochutnáváme. Já už mám děti větší dcera 11 a syn 13 ale přesto jsou celé dny nedočkaví až uvidí dárky,na Ježíška už nevěří ale stejně mají vánoce moc a moc rádi.Po večeři když uplně všichni dojí se zvednu ze stolu a odnáším nádobí ještě ho kvuli napatému zdržováni umyju a děti už utíkají do pokojů se schovat abychom mohli nachystat dárečky.Za 10minut začně zvonit zvoneček a děti netrpělivě otevřou dveře do obývacího pokoje kde vidí stromeček a pod ním plno dárku,manžel vše natáčí a já začnu rozdělovat dárky. Děti postupně rozbalují dárky vždy když rozbaluje jeden ten druhý sleduje a čeká až on rozbalí.Deti jsou vždy sdárku nadšení a proto vše odskoušejí.Po asi 1hodině a půl co jsme si i my s manželem rozbalili dárky se přesunem k manželovím rodičům co bydlí v domě pod náma.máme vetší dům proto se tam vejdem akorát.Děti si taky rozbalí dárky poděkujou chvíli posedí a jdem spátky nahoru k nám kde se kouknem na večerní pohádky a pak ještě někteří dojídáme nesnězené řízky a dopíjíme kofolu my smanželem víno nebo jiný nápoj.Pak je čas spát a nikomu se ještě nechce ráno všichni zkoušíme dárky a jsme moc spokoje.

  Toť naše vánoce minulí rok.

 • Ano Vánoce-to jsou krásný svátek,fakt je miluji,i když pokaždé veselé nebyly.V dětství jsme jako děti dostaly každý jednu hračku,nějaké nutné oblečení a bylo.Ale já se nejvíce těšila na tu atmosféru.Táta zdobil stromek a já mu směla podávat ozdoby a bonbony s kolekce,jasný,že nějaký zmizel v mé puse.Ta vůně mandarinek,pomerančů,banánů,ořechy,dobrý bramb.salát a samozřejmě nesměl chybět kapr.Tátovo maminka dávala do salátu i trochu červené řepy a on byl pak takový pěkný růžový.Jako děti jsme šmejdily po skříních a hledali dárky.Mamce jsem pomáhala do noci s pečením cukroví a ona pak krabice vždy přelepila a napsala na ně-nešahat,nebo pracky zpřerážím-no nemyslela to doslovně,měli jsme málo peněz a mamka se snažila,aby vánoční svátek proběhl v klidu a všichni spokojeni.V dospělosti jsem si to též užívala,Vánoce byly už štědřejší,manžel mne vždy nechal dárek po bytě hledat,byla to legrace a všichni jsme se u toho bavili.Také se mi několikrát stalo,že jsem byla o Vánocích sama,no hrůza-nikomu to nepřeji,to je tak depresivní,že se nedivím slabším jedincům,že páchají kvůli tomu sebevraždu.Ale já to ustála a nyní si Vánoce užívám alespoň s někým,byť jen s jedním člověkem.Nestresuji se,zbytečně negruntuji,nešílím,upeču pár kousků cukroví,štrůdl,vánočku nebo štolu,k obědu mám ráda houbového kubu s kroupama a večer nesmí chybět bramb.salát a ryba-jakákoliv,nemusí to být u mne jen kapr,pochutnávám si na lososu,pstruhu,štice.Pověrčivá nejsem,ale některé zvyky přesto dodržuji,co kdyby to náhodou byla pravda.

 • U nás by se spíš uživila slepice na vajíčka :))) – jen tím vyzobáváním, co spadne ze stolu 🙂

 • Jarmuschka
  Jarmuschka

  …co si děti nadrobí, to si pak vysbírají svými drobnými prstíky.
  A co takhle „luxující“ pes?
  ;o)

 • Petra Vymětalová

  Taky jsem si na jednu vzpomněla – na Štědrý den se nemá zametat, aby se nevymetlo štěstí z domu.

  … ale jak se to dá zrealizovat s malými dětmi, to už jsem se nikde nedočetla a předpokládám, že oblafnout to vysavačem místo smetáku asi nebude „podle pravidel“ 😉

 • Nemáme, Jarmuschko, my máme rádi polévky, co v nich stojí lžíce ;))) A čočkovku zvlášť :)))

 • Jarmuschka
  Jarmuschka

  Ad anonymní k Novému roku:
  …nic, co má peří – aby štěstí neuletělo.
  A nic, co má šupiny – aby štěstí neuplavalo.

  Ájíku, nemáte tu čočkovku moc řídkou!?
  ;o)

 • A má se jíst čočka – na Nový rok – aby bylo hodně peněz…. ale u nás to nemá žádný efekt :)))
  Takže – pověry nedržíme a žijeme 🙂

 • Anonymní

  Na Nový rok se nemá jíst nic co má peří.:-))

 • Já si od babičky pamatuju, že na Štědrý den nesmí viset prádlo na šňůrách, protože to znamená, že se někdo z rodiny oběsí.

  Nohy stolu se svazují, aby rodina držela pospolu.

  Na stole musí být prostřeno pro sudý počet lidí. Pokud je jich u stolu přítomno jen lichý počet, je prostřeno pro jednoho hosta. Od tety ze Slovenska dokonce vím, že nejen prostřeli pro jednoho hosta navíc, ale dokonce ho (nějakého bezdomovce?) pozvali ke svému stolu na večeři. Bylo to před nějakými 30 lety…

  A jmelí má být skutečně darované a po každém polibku se má odloupnout jedna kulička. Poslední z kuliček se nechává.

  A Barborky!!! Ty přece taky patří k Vánocům! Předloni mi rozkvetly a já se stejně nevdala. Tak pak věřte pověrám… 🙂

 • bovinkabovinka
  bovinkabovinka

  Poprve u nekoho ctu,ze prinasi stesti jmeli,ktere dostane jako darek a nekoupi si ho. My tohle dodržujeme. Preji krasne Vanoce a hodne stesti do noveho roku. Adel a male chlupate stesti Phoebe.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist