V září na vlně biopotravin: 7 Bio tipů pro měsíc biopotravin

Rubrika: Co se jinam nevešlo

Věděli jste, že září je měsícem biopotravin? Obliba produktů ekologického a bio zemědělství u nás stále roste a jejich dostupnost je snadnější než před lety. Pokud jste zatím neměli příležitost se s bio výrobky blíže seznámit, můžete se nechat inspirovat našemi tipy, jak příjemně strávit měsíc na BIO vlně.

biojarmark1. Zajděte si na pravý biojarmark.

Biozemědělci nabízí na biojarmarcích sezónní zeleninu pro přímou konzumaci nebo na uskladnění. Nákup sezónního ovoce a zeleniny vám zaručí maximální čerstvost a vynikající chuť. Ekologické zemědělství nepoužívá žádná syntetická hnojiva ani jedovaté pesticidy. Navíc podpoříte tuzemské regionální prodejce. Co je nyní v kurzu? Rajčata, cukety, dýně, kořenová zelenina, mrkev, černý kořen, brambory, hrušky, švestky, jablka a jablečné mošty, fenykl, pórek, česnek a cibule. Nejblíže se koná BIO Jarmark ekofarem ve Středisku ekologické výchovy hl.města Prahy Toulcův dvůr ve dnech 18. a 19.září 2009.

2. Dejte si aromatickou relaxační koupel, která podpoří váš imunitní systém!

Návod na plnou vanu:
1 dcl plnotučného mléka v biokvalitě
3 kapky éterického oleje borovice
3 kapky éterického oleje levandule
1 kapka tymiánu

Tento olej se používá jako prevence proti nachlazení a v okamžiku uklidní vaše tělo i duši. Vaše pokožka po něm bude navíc pružná a vláčná. K dostání je i hotová směs – koupelový olej Imuna na www.vsebio.cz

3. Navštivte s dětmi biofarmu.

Vyzkoušejte si, jaké to je podojit si sama mléko a utlouct máslo. Jako v dobách našich prababiček, i na biofarmách můžete ochutnat ekologicky čisté biomléko. Například 26.9. můžete navštívit Usedlost Medník, kde se koná „Den na farmě – A ta kráva mléko dává“. Vy i vaše děti se mohou přiučit o provozu biofarmy, dojnicích a zpracování kravského a kozího mléka. Na farmách je většinou potřeba účast nahlásit předem (www.usedlost.cz).

4. Dejte si očistnou kúru v rytmu BIO.

Na podzim a na jaře prochází tělo přirozenými očistnými mechanismy. Organismus se lépe vyčistí, když je podpoříte čistícími bio čaji nebo bio březovou šťávou z ekologicky pěstovaných stromů. Tento ušlechtile trpký, ale chutný nápoj napomáhá očišťování organismu vyplavováním nejrůznějších usazenin z těla zcela přirozenou cestou. Flavonoidy obsažené v březových listech působí mírně močopudně a podporují tak očistnou kůru, která se v závěru projeví zdravou a odpočatě vyhlížející pletí.

5. Uvařte si romantickou Biovečeři pro dva

Jíst bio neznamená – jak se mnozí domnívají – nejíst maso. I hovězí steak se zeleninou se dá jednou připravit i jinak:)

Recept pro 2 osoby:

Maso:
* 2 plátky pravé bio svíčkové nebo bio roštěné (dnes je běžně k dostání v obchodních řetězcích. Seznam prodejen naleznete na www.biohovezi.cz)
* Bio olivový olej
* Barevný pepř pralesní bio
* Meat seasoning – BIO směs na maso
* mořská sůl

Zelenina:
* sezónní zelenina: cibule, mrkev, dýně, cukety, petržel, červená řepa, pór, brambory (čerstvou bio zeleninu seženete ve vybraných prodejnách zdravé výživy)
* koření Bylinný peprník (běžně ke koupi v prodejnách zdravé výživy)
* mořská sůl

Postup:
Při zpracování masa použijte místo paličky na maso klouby prstů – je to šetrnější. Pokud připravujete steak z roštěnky, raději ji přes noc naložte v oleji a směsi koření a mořské soli, aby byla dostatečně křehká. Svíčkovou stačí posypat kořenící směsí těsně před úpravou a olej nalít rovnou na pánev (snažte se dávat co nejméně). Na rozpálené pánvi osmahněte maso z obou stran, nejprve zprudka a poté na mírném ohni, aby se dostatečně uvařilo a zanechalo si svou šťavnatost. Před podáváním ho nechte 5 minut odležet, je to akorát vhodná doba k prostření romantické večeře a zapálení svíčky na stole.

– příloha:
Omytou a očištěnou zeleninu smíchejte s kořením, mořskou solí a olivovým olejem. Pečte v troubě doměkka při 200°C.

K večeři doporučujeme podávat červené víno. Dobře se hodí k červenému masu. Chcete-li setrvat na biovlně, zkuste Merlot značky Rapunzel.

6 . Přivítejte babí léto

Září má být podle předpovědí meteorologů protkané slunečními paprsky. Co takhle zajít do blízkého parku nebo lesa a kochat se zářivým příchodem podzimu?

7. Uklízejte ekologicky

Zkuste pro jednou vyměnit chemické přípravky za ekodrogerii, která je šetrná k životnímu prostředí. Téměř všechny tyto výrobky využívají přírodní éterické oleje, které vám tuto nepříjemnou činnost zpříjemní.

Společnost VšeBio.cz provozuje internetový obchod www.vsebio.cz s 2500 převážně certifikovanými výrobky českých i zahraničních značek BIO kosmetiky a BIO potravin. Firma respektuje vysoké profesní a etické standardy a denně o tom své zákazníky přesvědčuje. Krédo společnosti je: „Dodávat zboží prvotřídní kvality a umět našim zákazníkům poradit, pokud se na nás obrátí. Největším oceněním je pro nás spokojený zákazník, který se rád vrací“.

Napsal/a: Mgr. Olga Chlápková

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

  • Anonymní

    Jak slyším, nebo vidím BIO, tak se okamžitě osypu. Jelikož je člověk biologický druh a žije v biologickém prostředí, tak je bio všechno. Úplně nejvíc BIO je hnůj, je dokázáno, že děti, které přišly od malička do styku s hnojem ,tak nikdy nedostaly žádnou alergii. Kromě toho, pokud zchoulostivíme náš organismus natolik, že se nedokáže vypořádat s nežádoucími látkami v našem těle, tak nás skolí každý bacil. Tělo se musí otužovat, aby si udrželo schopnost regenerace. Helena, 82 let.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist