TEST: Opravdu víte, co pijete?

Rubrika: Co se jinam nevešlo

Nedovolený výskyt cizorodých organických látek – chloroform, benzo(a)pyren, dichlormethan. Nadlimitní obsah dusitanů. Zvýšený počet organotrofních bakterií. Podezření na přítomnost cizorodé toxické látky nebo použití nedovolené „antimikrobiální“ úpravy. Vše „zabaleno“ v balené pramenité a minerální vodě. Takový je výsledek testu zaměřeného na vody, který v daném rozsahu byl proveden vůbec poprvé…

Časopis TEST provedl srovnání kvality 18 balených neperlivých vod a pitné vody natočené z kohoutku v pěti městech – Ostravě, Brně, Plzni, Praze a Liberci. Analýzy se zaměřily na mikrobiologickou kvalitu, obsah žádoucích látek i látek, které mohou vodu negativně ovlivnit jako například sodík, fluoridy, sírany, železo. „Ve výčtu provedených analýz nechybí ani látky zdravotně závažné, jejichž představiteli jsou dusičnany, dusitany, benzo(a)pyren, polycyklické aromatické uhlovodíky, chloroform, arsen, olovo, nikl a další,“ uvádí Ida Rozová, šéfredaktorka časopisu TEST. U balených vod bylo provedeno 64 analýz, u vodovodní vody navíc ještě zkoušky zaměřené na pesticidy.

Benzo(a)pyren, prokázaná karcinogenní látka pro člověka, byl na rozdíl od testované pitné vody z kohoutku zjištěn v pramenitých vodách Bonaqua (min. trvanlivost 20.06.2010) a Aqua Bella (min. trvanlivost 09.08.10), objevil se i ve dvou balených pitných vodách značek S Budget (min. trvanlivost 21.07.10) a Tesco Value (min. trvanlivost 14.07.10). V pramenité vodě Aquila aqualinea analýzy odhalily dvě nedovolené cizorodé organické látky – benzo(ghi)perylen (polycyklický aromatický uhlovodík) a chloroform. Chloroform v pitné vodě z ostravského kohoutku převýšil český limit, je ale hluboko pod požadavkem evropské směrnice. Nadlimitní množství železa obsahovala pitná voda z Plzně.

Ve dvou balených vodách, Rajec (min. trvanlivost 04/2010) a Dobrá voda s deklarací „vhodná pro přípravu kojenecké stravy“ (min. trvanlivost 28.07.10), nebyly nalezeny organotrofní bakterie. „Nulový nález budí podezření, že buď je ve vodě nějaká cizorodá toxická látka, která tyto bakterie usmrcuje, nebo je před stočením používána nějaká nedovolená ‚antimikrobiální‘ úprava,“ dodává Ida Rozová.

Výsledky testu balených vod a pitné vody z kohoutku jsou volně přístupné na www.dtest.cz. Dílčí výsledky jsou k dispozici na telefonním čísle 222 767 221 s běžným tarifem.

logoVelký test balených vod a pitné vody z kohoutku vychází v říjnovém vydání časopisu TEST, ve kterém dále naleznete test zimních pneumatik, domácích kin, varných desek, dětských menu v řetězcích rychlého občerstvení a srovnání nabídky spotřebitelských úvěrů.

Napsal/a: Tisková zpráva

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (5 vyjádření)

 • Anonymní

  Nikdy by mě ani nenapadlo vyhazovat peníze za balenou čistou vodu. Nanejvýš si koupím minerálku, ale i tak, voda z plastu ve mně vzbuzuje spíše odpor. Kdoví jak dlouho to stálo na sluníčku, co se do té vody z toho plastu dostalo za sajrajty, br. Já vím, že je to možná jenom subjektivní pocit, ale raději si natočím čerstvou z kohoutku. Když byly děti malé, tak jsem také všechny čajíčky a kašičky apod. zásadně dělala jenom z vodovodu a všechny nemoci se nám vyhnuly. Helena.

 • Ježeček
  Ježeček

  Já piju cokoliv, co je perlivé. Nemám pocit žízně, proto si aspoň trochu dodávám chuti. Ale nejraději perlivou vodu se sirupem:-)
  Ale Lalinkova „pedofilka“, tedy pediatrička, mi teď doporučovala, abych mu vařila čajík z Dobré vody. A abych se přiznala, tak těm výsledkům moc nerozumím. Nečetla jsem asi dost pozorně, spíše jsem hledala jasná slova a ty jsem nenašla.
  Jinak na vše i na to pití (sifon si taky dělám doma sama), používáme z kohoutku. Prý máme nejkvalitnější vodu z republiky 🙂
  A mnohdy si říkám, že lepší nevědět, aspoň se člověk nestresuje;-) *

 • Piškotka

  To jsou věci, když je něco testově v pořádku, už je to podezřelé, jak typicky česká vlastnost :o) nejsem reklamní agent pro Rajec, ale vadí mi to :o) jinak my pijeme vodu z kohoutku, popř. citronovou Mattonku a nebo čaje.

 • Balenou čistou vodu nepijeme, když tak z kohoutku a nebo kyselky:)

 • bokul

  My si chodíme pro vodu na vaření a na pití k artézskému vrtu, na ostatní účely používáme vody z kohoutku. Balenou vodu jsem pila málokrát za život.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist