Konfekční velikosti – hlavolam nebo bludný kruh?

Rubrika: Co se jinam nevešlo

Jistě jste se s tím už také setkali, že každý výrobce má jiné označení velikostí. Marně si sama kolikrát lámu hlavu, jakou velikost to vlastně naše děti mají?


Občas se ale stane i to, že když se držím jedné velikosti, také né vždy se trefím a někdy třeba máme krátké rukávy, jindy zase dlouhé nohavice…

Už nějaký čas se řídím velikostní tabulkou (viz níže) a tu jsem také nedávno objevila na jedněch stránkách nějakého internetového bazárku, takže jí asi někteří z vás určitě znát budou. Když ale někde objevím jiné číslování, jsem v rozpacích, protože jen marně přemýšlím, zda jim to bude nebo ne.

Velikost —> Věk
50 vel. —> 0 – 1 měsíc
56 vel. —> 1 – 2 měsíce
62 vel. —> 2 – 3 měsíce
68 vel. —> 4 – 6 měsíců
74 vel. —> 6 – 9 měsíců
80 vel. —> 9 – 12 měsíců
86 vel. —> 12 – 18 měsíců
92 vel. —> 18 – 24 měsíců
98 vel. —> 2 – 3 roky
104 vel. —> 3 – 4 roky
110 vel. —> 4 – 5 roků
116 vel. —> 5 – 6 roků

Tento článek jsem chtěla napsat daleko delší a prokládat ho více tabulkami, ale asi ty tabulky z různých katalogů většina z vás budete znát, tak by to bylo zbytečné tím tady zabírat místo.
Tak by mě na závěr zajímalo, čím se řídíte vy – jakými konfekčními velikostmi, když nakupujete na své děti a třeba né vždy je možné to vašemu dítku odzkoušet?

Napsal/a: Andrea

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (12 vyjádření)

 • Asi tak jako všechny, jsem z těch všech čísel tumpachová i já. Většinou, když něco kupujeme bez Kubulky, je mu to velké nebo malé. Donedávna jsem to dělala tak, že když jsem si nebyla jistá, tak jsem šla radši až druhý den s ním – a to už to většinou neměli. Tak to dělám od jisté doby jinak. Koupím, doma vyzkouším. Není-li mu to – hezky pěkně vrátím a nebo vyměním. Hlavně si nesmíte zapomenout vzít účet! Botičky jsem takhle měnila třikrát! Dnes je to výhoda – do deseti dnů vám to musí všude vzít, pokud to není nošené a je v původním obalu. Sice se u toho naběháte a vždycky utratíte ještě něco navíc, protože pokaždé objevíte něco nového, ale co by člověk pro toho svého miláčka neudělal, ne? A závěr? Čísla jsou k ničemu!

 • Tak jsem chtěla koupit Martínkovi pyžámko, aby se v nemocnici líbil. Jeho vel. 104-110 jsem nesehnala, tak jsem poprosila svou sestru a ta pyžámko dovezla. Velikost byla 122 a to odpovídalo „naší“ 110. Tak jsem z toho fakt blázen!

 • Já se nezlobím Regi..proč také?
  Koukám,že časově jsme se na netu včera tak tak minuly :o(

 • Poslední dva anonymy jsou ode mě – nebyla jsem přihlášená!!! Regina

 • Anonymní

  Andrejko, promiň, jestli jsem to nějak blbě napsala, ale myslela jsem to dobře……Nějak mi nedošlo, že by to mohlo vyznít naopak… Tak se nezlob……

 • Anonymní

  Já jsem pochopila, co tím měla Andrejka namysli – však jsem to taky napsala :-))) Prostě zkoušet, měřit, přeměřovat…jinak to nejde :-))) Tabulky jsou hodně orientační, každé dítko je jiné….

 • Petro, přesně tak jsem to měla na mysli. Také se potýkám ale s velikostmi stejně, jako ty..něco odpovídá a něco podlr tabulky by jí mělo být velké a je jí to právě teď. Zrovna dnes jsem jí koukala na dupačky, je tam vel.60/62 a jí začínají být malé, ale také hodně záleží na velikosti miminka-nějaké je dlouhé od narození a jiné zase takový pinďa. Je to prostě ošemetné a zároveň bludný kruh.

 • Petra Vymětalová

  Pokud jde o ty velikosti a věk, myslím, že Andrejce šlo o to, že někteří výrobci místo klasického číslování uvádějí právě ty měsíce a roky, takže díky této tabulce bychom mohly mít trochu přehled, jaké velikosti to odpovídá – podle tabulky by měla Áňa 9-12měsíců, v některých bodýčkách by byla dokonce ještě mladší (má 15,5m) :-))
  Stejně jsem ale z toho číslování někdy dost zmatená. Není těch typů náhodou ještě víc? Třeba jako u botiček. Máme totiž mikinu vel. 86, která je Áně už úplně malá, i když jinak nosí teď vel. 80, něco má dokonce ještě 74. No a pak jsem taky vyhrábla v šupleti tričko vel. 92 a to je tak akorát.
  Takže při nákupu je asi nejlepší to buď vyzkoušet (to je ovšem většinou nerealizovatelné), nebo si vzít něco na přiměření. Tím ale odpadají „nárazový“ nákupy.

  Jak to vypadá s fotkama, napíšu zas do vzkazů, hned jak bude chvilka, teď musím jít „čičt“;-)

 • …tak jsem chtěla napsat vzkaz a co nevidím, Andrejka se už na vkládání fotek ptala… Tak škoda, snad to časem půjde….

 • No, náš obřík má už určitě něco málo přes metr…. Kupuju většinou 104…ale i 110. Velikost 98 máme ještě nějaké kalhoty a ještě dobrý….Jinak trika v této velikosti (98) už odhalují zádíčka a když natáhne ruce, tak docela lezou z rukávů :-))) Tak mě napadá, mohly bychom napsat Petře, že by se mohlo zřídit nějaké foto oddělení, abychom mohly vkládat fotečky dětiček a měly tak větší přehled :-)))

 • Regi, kolik ten tvůj sloník měří? Já taky kupuju na čtyři roky, ale taky proto, aby mi z toho hned nevyrost. A od každé firmy je to oblečení stejně jinak veliké, i když má stejnou velikost. Nejvíc mě deptají trička – rukávy jsou dobře ale tělíčko je krátký. Nesnášim krátký věci a děti by měly mít teplo na záda, alespoň si myslím.

 • No, Andrejko, asi se to nedá takhle přesně určit, neboť každé dítko je jinak rostlé. Někteří novorozenci měří 55cm a váží 4,5 kg, tudíž první dvě velikosti pomalu přeskočí a začnou číslem 62…. Některé dětičky jsou zase droboučké, některé tlusťoučké, jiné vysoké a další zase prťavoučké… Známá má dvouletou holčičku a vystačí jim klidně i velikost 80. My zase ve dvou letech kupovali na tři a skoro ve třech kupujeme na čtyři. Jinak je to krátké…. Teda, kalhoty nám ještě stačí na tři, ale trika už ne…. Jak kdy, jak který výrobce…. Takže, když kupuju něco dražšího, tak zkoušíme, když kupuju něco přes internet, poprosím, ať mi přeměří délku, šířku,pas… atd.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist