Co nabízejí zdravotní pojišťovny nastávájícím maminkám?

Rubrika: Co se jinam nevešlo

Na popud Petry jsem dala dohromady článek o nadstandardech zdravotních pojišťoven pro těhotné, popřípadě pro jejich novorozeňátka.

Pátrala jsem na internetu, na jejich stránkách, ale taky si napsala o informace konkrétně o bonusech pro nastávající maminky…

No, odpověděly mi 2 pojišťovny (ČNZP a VZP), ale i to se počítá :-).

Tak jak to tedy je?

ČNZP – Česká národní zdravotní pojišťovna (www.cnzp.cz ):

Od 1.1.2005 – příspěvek pro těhotné a šestinedělky ve výši 300 Kč na tyto účely: cvičení těhotných, příprava k porodu, nadstandardní pokoj v porodnici, přítomnost otce u porodu, zboží z lékáren a prodejen zdravotnických potřeb (vitaminy pro těhotné, pleny, potřeby pro kojící matky, potřeby pro novorozence…) lze nárokovat 1x za těhotenství nebo za šestinedělí.

Regionální preventivní programy – cvičení pro těhotné, cvičení maminek po porodu s dětmi, plavecký výcvik pro kojence, batolata a děti v předškolním věku (400 až 600 Kč dle regionu) lze nárokovat 1x ročně pouze ve vybraných regionech.

Individuální preventivní program BONUS PLUS – odměňování bonusovými body podle kritérií (např. účast na preventivních prohlídkách); body lze uhradit například cvičení těhotných, přípravu k porodu, nadstandardní pokoj v porodnici, přítomnost otce u porodu, zboží z lékáren a prodejen zdravotnických potřeb…

OZP – Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví (www.ozp.cz):

Má kreditní systém, který funguje tak, že na základě jakéhosi kódu vykázaného vaším lékařem (kód vystavení těhotenské průkazky) pojišťovně, má nastávající maminka přidělen kredit 1200 Kč. Ten může využít na vitaminové preparáty, na tělocvik pro nastávající maminky nebo na nadstandardní pokoj v systému rooming-in po porodu.

Kredit navíc u nich získává i novorozenec, a to ve výši 450 Kč.

Dospělá osoba se může svého kreditu vzdát ve prospěch svého neplnoletého dítěte, mají na to formulář.

Kredit se dá také využít na plavání kojenců (pokud se svého kreditu vzdáte ve prospěch miminka, je to už 1650 Kč :-)).

Maminka i miminko mohou svůj kredit čerpat také na očkování, které běžně není hrazené pojišťovnami.

Podmínkou je vyčerpání kreditu do konce roku, nevyčerpaný kredit se nepřevádí.

VOZP – Vojenská zdravotní pojišťovna (www.vozp.cz) :

Nabízí příspěvek pro těhotné 100Kč ročně, který lze čerpat na vitmíny pro těhotné.

VZP – Všeobecná zdravotní pojišťovna (www.vzp.cz):

Maminka pojištěná u VZP má nárok na: šekovou knížku (bohužel mi nebyly poslány podrobnosti, ale určitě vám na pobočce poradí)
dárek při narození dítěte
v jednom roce dostane dítě 100 Kč příspěvek na nákup zdravé obuvi
bonus při zápisu na plavání novorozenců a batolat nebo cvičení rodičů s dětmi – jeho výše se liší regionálně

ZPMVČR – Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR (www.zpmvcr) :

Příspěvek na vitaminy nebo odborně vedené cvičení nebo plavání pro těhotné ženy ve výši 500 Kč.

Příspěvek na pomůcky pro kojící matky (např. formovače bradavek, chrániče bradavek, kojící kloboučky apod.) nebo příspěvek na odborně vedený kurs cvičení matek s dětmi resp. plavání (popřípadě kombinace) ve výši 500 Kč.

Všechny uvedené informace se týkají nadstandardních služeb, nejedná se o základní péči.

Většina pojišťoven také nabízí například bonusy pro bezplatné dárce krve, nabízí příspěvky na plavání pro všechny pojištěnce, příspěvky na preventivní vyšetření na mamografu (většinou 300 Kč), příspěvek na antikoncepci (většinou 500 Kč ročně)…
Každá z pojišťoven má své programy, které najdete na jejich internetových stránkách.

Napsal/a: redakce (Lenka)

Toto taky stojí za přečtení!

Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Hravé kostky: Objevte říši kouzel i pestré barvy globálního světa

Na začátku byla… kostka. Ale nebyla obyčejná. Za vším stojí Dán Öle Kirk Christiansen. V roce 1932 zakládá firmu Lego,

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (16 vyjádření)

 • Má pojišťovna mi přispěla na účast tatínka u porodu. Byla jsem za ti ráda, ikdyž nechápu, proč za to musíme platit.

 • Anonymní

  Já jsem šla na doporučení k pojišťovně. Kamarádka byla spokojená a tak jsem přešla za ní.

 • Pomněnka

  Anonymní, zkus se obrátit na centrálu VZP, podle mě fakt není normální, že se to liší podle krajů…

 • Anonymní

  V cervenci cekam svoje prvni miminko. Uz asi potreti jsem si (pro jistotu) zjistovala, co nabizi VZP pro tehotne a miminka. V okresu Brno-mesto vubec nic. V jinych krajich poskytuji alespon prispevky na predporodni kurzy, vitaminy pro tehotne, cviceni pro tehotne, plavani s miminky, ale v Brne-meste je to naprosto jak u snezeneho kramu. Bohuzel ted do 1.4. uz zmenu pojistovny nestihnu a v dalsim kvartalu kvuli porodu uz asi taky ne 🙁 Kdybych to vedela driv, prcham odsud! Mrzi me, ze moje miminko, protoze zpocatku musi byt pojistene taky u VZP, bude mit v tomto smyslu, oproti detem pojistenym v jinych pojistovnach a jinych krajich, doslova holy zadecek. Zajimave taky je, ze se vubec ty bonusy a poskytovane slevy muzou v ramci jedne pojistovny lisit kraj od kraje!!!

 • Ahojky tak já sem byla donedávna spokojená s VZP-všeobecnou-před těhu mi hradila 500,-na antikoncepci-v těhotenství 500,-předporodní kurs s plaváním a malý dostal krabici dárků a plyš.psa k narození. ale od té doby ani ťuk-a čerpat nějakou trapnou 50ti korunu na botičky,které se mi ani nelíbí to je směšné.:-((( Lituju že sem nepřešla dřív a nečerpala něco na očkování proti meningokokovi u jiné pojišťovny.Podmínky u VZP se změnili asi už neplatí nic moc/myslím,že ještě 400,- na klíšťovku a tím to pro prcky končí-je to pojišťovna pro důchodce/

  Takže vybíráme mezi Oborovou a Ministerstva Vnitra-ty jsou pro rodinu s malými dětmi ty nejlepší.
  Do 1.4.2007 to musíme stihnout:-)))))/začíná nové čtvrtletí/ K

 • Anonymní

  hm, asi se zmenily oravidla. jsme u vseobecne a nedostala jsem nic, uz dokonce neni ani to, ze vam proplaci antikncepci. po porodu jsem jen doslala balicek, se vzorkama, darek pro mrnouska zadny, . To tenkrat na dcerku jsem darek dostala, pogratulvali me, slevu na boticky, ted uz nic, pujdeme k vojenske asi…..

 • Já se taky OZP musím zastat, nevolám jim, posílám maily,odpověď do hodiny, pohoda,časopis chodí, vše proplatili, nikdy jsem neměla problém, jsme pojištěni od r. 2005, pobočku máme v Olomouci.To, že jsem byla těhotná, automaticky věděli, kredit poslali.

 • Pomněnka

  Já jsem teda u OZP, čerpala jsem svoje bodíky, proplatili v pohodě a bez problémů, takže bych to viděla spíš tak, že záleží, na koho tam kdo narazí, není úředník jako úředník…

 • my jsme u ČNZP a to co je v těhotenství (a vlastně i vše ostatní) si musí mamina ohlídat a přihlásit se. Já toho v těhu nevyužila-nevěděla jsem.
  Po narození druhé dcery jsem si zjistila, na co jiného tedy ještě přispívají a zaplatili nám 1500,- Kč na hexavakcinu…jedno skoro celé očkování. druhé bylo zdarma a třetí jsme zaplatili.
  budu se pídit dál, kde bychom je ještě „finančně zneužili“ ve svůj prospěch.

 • mamcalenca

  jsme pojiš. u Oborové Zd. Poist.chceme ale přejít jinam,jelikož realita je jiná,než uvádějí..mají sice bopdový sistém ale v tom je právě kámen urazu.chtěla jsem ho využít za nadstendart za pokoj v porodnici,ale do dnešního dne jsem nedostala ani kačku,idyž jsem jim už 2x zaslala požadované papíry,pak jim zase chyběla kopie dceřina rodn.listu a ted,když jsem ho dávno poslala,tak žádné vyjádření,žádná omluva!a to jsme po porodu už10 MESICU!!!taky je velmi těžke dovolat se a domluvit na jejich linku,tvrdili mi nejdříve,že počet přiznanycz bodů závisí na čerpání pojičtění během celého roku,přitom za 5let co jsme u nich pojištěni jsme využili kartičku poistěnce jen na běžné léky a před těmi 10měsíci v porodnici.tak jsme očekávali,že nám vše proplatí,tak jak slibovali.odvolávají se na jejich časopis,ale za celou dobu jsem ho viděla jen 1x a to u mojí mamky,která je u nich taky dlouho pojištěná a časopis dostala 1x!jsou v něm prý uvedené čerpanné body každého pojistěnce.._když člověk využíva pojičtovnu jen na běžné věci,na recepty,atd..tak mu ani nepříjde,jestli má dobrou pojištovnu,nebo ne.já jsem je potřebovala a chtěla čerpat slibov.výhody až ted a nic .a to máme ječtě další dvě velké děti a pojištovnu „otravuji “ jen s mimčem..ráda bych chodila na plavčo kojenců ale vidím,že si jej bubu muset zacálovat zase sama::-((takže OZP NEEEEE!!!

 • Ahoj,jsme u VZP.Vojtík dostal k 1.narozeninám poukázku na slevu 50kč na boty zn.Essi a ještě dětskou knihu říkadel (moc pěknou) a kartáček se zubní pastou.Slevu na boty nevyužijem (i se slevou jsou boty dost drahé),ale ostatní se hodí.K narození jsme dostali taky balíček,byly v něm nějaké časopisy ,letáčky a moc pěkná knížka od Mudr.Gregory a teď si nejsem jistá,jestli to bylo od VZP,ještě nekapající hrneček a dudlík od NUC.

 • Pojišťovna MV nabízí také balíček pro novorozence v hodnotě 500kč což znamená nákup kosmetiky a koje.výživy v lékarně.Jelikož by jsem měla během několika dní porodit tak jsem se dnes byla informovat přímo v pojišťovně aby jsem samozřejmě na nic nezapomněla nebo naopak něco nepropásla. Tam mi bylo řečeno ,že bohužel jsou veškeré balíčky pozastaveny,nelíbí se to ministrovi že prý by se měla hradit jen prevence,ale ať se zeptám koncem února to už by mělo být jasno.Nejsem si 100% jistá ,ale mám pocit ,že pozastavené to nemá jen ZPMV ale i ostatní pojišťovny.

 • redakce

  Aannyy, to se mi nepodarilo zjistit, tak diky za doplneni 🙂
  Lenka

 • Jsme všichni u ZPMVČR (ministerstva vnitra).
  musím doplnit:
  -pro děti do dvou let každoročně 500.- na plavání kojenců
  -nyní do konce roku má každý pojištěnec nárok na 100.- za plavání
  -každá rodina, jejíž členové jsou u této pojiš´tovny může využívat tzv. balíček (jarní a podzimní) v hodnotě 1000.-

 • Tak jak jsem to pročítala, jsme na tom asi nejlépe. Jsem u ZPŠ – Zaměstnanecká pojišťovna Škoda. Před dvěma lety a třemi měsíci (to se narodila dcera)nám přispívali 1000,- Kč na nákup plen zadravotnických potřeb pro dítě. Dalších 1000,- Kč na mě, jako na těhotnou a posléze matku – na nadstandard v porodnici, kurz otec u porodu. Další 300,- Kč na vitamíny pro těhotné. 300,- Kč na antikoncepci. 500,- Kč na plavání pro kojence. Vše jednou ročně. Teď už je to trošku jinak např. pro miminka dneska přispívají 1500,-Kč. VOZP se svojí 100,-Kč je fakt směšná (promiňte) při dnešních cenách.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist