Někdy může i devítiletá slečna být holkou na hlídání

Rubrika: Kulturní a literární tipy, VD tipy

Jeden bláznivý týden, zachycený očima téměř devítileté Sadie – to je velmi, velmi zestručněný obsah knížky Holka na hlídání od britské spisovatelky Jacqueline Wilsonové. Hledala jsem knížku pro mou desetiletou dceru, a protože má ráda děti, tak jsem si myslela, že by se jí tato kniha mohla líbit. „Čuch“ mě nezklamal a dokonce i já jsem ji přečetla jedním dechem…

Kromě názvu – Holka na hlídání, mne přitáhla i zajímavá obálka – zdánlivě jednouché kresby Nicka Sharratta. Vypadají, jako by je malovala dětská ruka, což se mi na nich líbí. Stejnými je pak doplněna i celá knížka, kterou vydalo nakladatelství BB/art v roce 2009.

Také jazyk samotné knížky pomáhá vzbudit dojem, že se skutečně jedná o deník devítileté slečny. Což jí ale vůbec neubírá na čtivosti a žertovnosti. Třeba mne od první stránky nadobro uchvátila a dokud jsem nepřečetla poslední písmenko, nemohla jsem ji pustit z ruky. Přiznávám, že k tomu nepatrně přispěl i fakt, že mám doma podobně starou dceru a v některých pasážích jsem ji úplně viděla, ona je totiž také taková malá chůva:

„Dala jsem Cliveovi lahvičku a on konečně usnul. Potom jsem se s ostatními dětmi posadila na pohovku a přečetla jim knížku o hrabošovi Dominikovi. Hraboš Dominik je tlustý a hrozně legrační a každou chvíli něco provede (přesně jako naše Sára). Gemmě se to moc líbilo a chtěla, abych jí to přečetla ještě jednou, ale Vincent se pořád vrtěl a Sára se mi snažila knížku vyrvat. Když se jí to nakonec podařilo, hned se do ní zakousla. Dominik teď má oslintaný zadeček. …“

Teď by asi mělo následovat přiblížení obsahu, do čehož se mi ale moc nechce. Nemuselo by to potom být ono, nebyli byste napnutí, co se stane další den a jak celé to „chřipkové dobrodružství“ vlastně skončí.

Tak tedy opravdu jen nepatrně. Sadie dostane za úkol si přes prázdniny vést deník. Už si plánuje, co všechno se svou maminkou a malou sestrou prožijí, když do jejích plánů zasáhne nemoc – babička, která mamince obyčejně pomáhá, musí ošetřovat nemocného dědu a maminka také najednou onemocní. Jenže co teď? I když Sadie pomáhá jak může, mamince je pořád hůř a hůř. Malý rošťáci avšak nemohou být bez dozoru.

Jak vše dopadne a co Sadie spolu s malými dětmi zažije, zjistíte v této, podle mne nádherné, knížce, která by určitě neměla chybět v žádné knihovničce především mladých slečen.


Holka na hlídání

Autorka: Jacqueline Wilsonová

Vydalo nakladatelství BB/art

Překlad: Daniela Feltová
Kategorie
: Dětské
Vyšla
: 22.7.2009
Počet stran
: 80
Vazba
: vázaná
ISBN
: 978-80-7381-576-9

Knihu si můžete koupit například zde.

Nabídka nakladatelství BB/art je zaměřena především na překladovou beletrii – thrillerydetektivkyromány pro ženy…, populárně naučnou literaturu – historie, biografie…, dětské knihy, komiksy a poezie.

Nakladatelství také nabízí přes 70 druhů nástěnných a stolních kalendářů různých formátů a motivů.

Napsal/a: JanaK

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist