Víra, naděje a láska ve výchově dětí

Rubrika: Kulturní a literární tipy, Výchovné tipy

Jaký význam ve výchově mají ctnosti – víra, naděje a láska – odkrývá kniha, kterou vydalo nakladatelství Portál.

Výchovný poradce, Jan-Uwe Rogge, a benediktinský mnich, Anselm Grűn zpracovali téma zajímavé pro mnohé rodiče. Dali si za cíl osvětlit jim, jak s dětmi mluvit o Bohu. Kromě odpovědi na tuto otázku však autoři poskytují rodičům i prarodičům především oporu při výchově.

Kniha Když se děti ptají na Boha mne přilákala svým názvem. Slibovala jsem si od ní vyřešení jednotlivých otázek, které mohou zaznít z dětských úst. Otázky směřované na Boha nemusí být jen z úst dětí věřících rodičů. Na straně druhé i věřící rodiče mohou mít problém nalézt na ně odpověď. Nadpis publikace ve mně vyvolal pocit, že se dozvím ony správné odpovědi na otázky, které jsem slyšela, ale i na ty dosud mým dítětem nevyřčené.

Hned v první kapitole je však naznačeno, že kniha je o výchově a spiritualitě. Pohled autorů na výchovu v kombinaci se spiritualitou mne velice oslovil. Ačkoli v textu nenajdeme přímé rady, jak tu či onu situaci v životě vyřešit, autoři svými slovy přinášejí klid, podporu a ujištění, že rodiče činí věci dobře, ačkoli mnohdy vidí výsledek své práce nedokonalý. Vybízejí je k víře v sebe sama i ve své dítě. Nedávají rodičům do rukou odpovědi, ale ukazují jim jak odpovědět dětem svým postojem a chováním.

„Bytostným přesvědčením obou autorů je, že touha po dokonalosti ve výchově vede jen ke stresu u dětí i u rodičů, že je třeba dělat ve výchově také chyby a učit se z nich“

Kniha ve mne vyvolala spoustu podnětu k zamyšlení. Autoři se věnují například tématu zrození i smrti, dětskému strachu, ale i pocitům, které zažívají rodiče během výchovy. Vše je podáváno velmi čtivě a srozumitelně.

A tak ačkoli jsem nenašla odpovědi na dětské otázky o Bohu, celkově mně kniha přinesla cenné informace a zanechala ve mně velmi dobrý pocit. Doporučila bych ji všem rodičům, kteří hledají oporu ve výchově. Může jim být pomyslnou berličkou v situacích, které se mohly zdát obtížné či neřešitelné. Nevěřícím rodinám bych ráda vzkázala, aby se publikace nebály jen kvůli tomu, že je v nadpisu zmíněn Bůh. Ač je z textu zřetelné, že autoři vycházejí z víry, rozhodně čtenáře nenutí být katolíkem. A nabízená víra v sebe sama a své dítě jistě není na škodu.


kdyz_se_deti_ptaji_na_Boha_nahled_PortalKdyž se děti ptají na Boha

Vydalo nakladatelství Portál

Autor: Anselm Grün, Jan-Uwe Rogge

Počet stran: 168
Vazba: brožovaná
ISBN: 978-80-262-0341-4
Vyšlo: 2013
Cena: 309Kč, se slevou zde

Knihu Když se děti ptají na Boha si můžete objednat například zde – přečíst si můžete i ukázku z knihy


portalPortál byl založen v r. 1990 a dnes patří mezi dvacet největších nakladatelství v ČR. Vydává publikace z těchto oblastí:
Psychologie, pedagogika, sociální práce, média ad.
– Populárně psychologická literatura.
– Příručky pro rodiče, knihy her, knihy o zdravém životním stylu apod.
– Rozhovory se zajímavými osobnostmi.
– Knihy pro děti.
– 4 periodika – Psychologie dnes, Děti a my, Rodina a škola, Informatorium 3 – 8.

Portál pořádá také odborné semináře pro pedagogy (akreditace MŠMT) a kurzy pro rodiče.

Napsal/a: Bohumila Hanáková

Toto taky stojí za přečtení!

Nevítaní hosté v ústní dutině

Malé oválné vřídky trápí až 25 % populace. Objevují se v ústech nečekaně, ale ti z vás, kteří se s afty

Čtu dál →

Pořízení tažného zařízení je snadné a cenově výhodné

Disponovat vozem bez tažného zařízení není žádný hendikep, jak by se mohlo zdát. Pokud potřebujete využívat přívěsný vozík, karavan, nosič

Čtu dál →

Cyklistické dárky pro malé i větší cyklisty

Máte doma nadšeného cyklistu a nevíte, co mu pod stromečkem udělá největší radost? Podobným problémem se rok, co rok

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (4 vyjádření)

 • bokul

  Mohli bychom tu společně spekulovat proč se kniha jmenuje právě tak, jak se jmenuje. Nicméně vyřešení této otázky by nám zase asi nepřineslo takový užitek.
  V recenzi jsem nechtěla tento titul srovnávat s jiným, ale v diskuzi by to mohlo být třeba pro někoho přínosné. Nedávno jsem tu hodnotila bestseller Jak mluvit, aby nás děti poslouchaly (http://www.vasedeti.cz/tipy-a-rady/knihy-casopisy-film-divadlo/chcete-aby-vas-deti-poslouchaly/). A nutno podotknout – oba tituly mi něco přinesly, Kniha Jak mluvit, aby nás děti poslouchaly mě ve svých příkladech poskytla modelové příklady řešení situací, které mohou nastat mezi rodičem a dítětem. Nicméně autorky knihu vedou tak, že dají příklad a pak zadají jinou (podobnou) situaci a nechají v tom čtenáře, ať se naučí ji vyřešit. V tomto směru není kniha z Portálu, Když se děti ptají na Boha, tolik praktická, ale na straně druhé ve mně zanechala obrovské zklidnění. Připodobnila bych to jako když by Vás někdo pohladil po duši a řekl Vám: „Neboj se, věř si!“ A po pravdě, nevím kolik z nás rodičů toto někdy slyšelo při výchově dětí od někoho „zkušenějšího“.
  Ve výsledku bych tedy mohla tvrdit, že se tyto dva, mnou přečtené, tituly doplňují. Těžko soudit, zda titul z Portálu bude mít na trhu větší šanci s názvem, kde figuruje Bůh nebo nikoli. Možná se tak jednoduše kniha dostane k věřícím a ukáže jim spirituální výchovu. Trochu se však bojím, že název odradí nevěřící, což považuji za velkou škodu, neb kniha je plná moudrých myšlenek, se kterými není na škodu ve výchově pracovat.
  A těm, kteří jsou stále na vážkách, zda je kniha pro ně nebo ne, bych doporučila ukázky, které jsou na stránkách nakladatelství (díky Pavluscko za upozornění): http://obchod.portal.cz/produkt/kdyz-se-deti-ptaji-na-boha

 • Pavluschka

  tak jsem se přecvakala přes ukázky uvedené na Portálu. Je to zajímavá kniha, která může být poučením ve chvílích, které čekají všechny rodiče…, ale z názvu bych čekala něco jiného……

 • Souhlasím s bamiskou. Při čtení recenze mě napadlo to stejné 🙂

 • bamiska

  tak podle názvu knihy bych očekávala to samé co ty…možná je i škoda že je to zavádějící když pak se nalézá tam něco jiného…možná je i spoustu rodičů co to neotevřou právě kyůli tomu protože je nenapadne že je to o výchově a pohledu na ní….vypadá moc hezky díky za přiblížení….

  moc se mi líbí ta myšlenka autorů….

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist