Už jste slyšeli o Strašibraších?

Rubrika: Kulturní a literární tipy

kniha3Baf a Bubu jsou sice dvě malá strašidla, ale právě s tím strašením mají někdy problémy. Vlastně se jim tahle činnost ani moc nelíbí. A navíc jsou to i malinko smolaři….

Seznamte se s Bafem, který se narodil se žuchnutí jedlové šišky a Bubem, který spatřil světlo světa při vichřici za zaskřípění suché větve dubu. Narodili se z vylekání, tak jim byl přiřknut osud strašikluků. Jenže strašidlácká škola nebyla vůbec nic pro ně.
Jejich nešikovnost je dovede tak daleko, že jsou nuceni uprchnout před hněvem strašmistra. Ještě že ale na světě existují kamarádi, kteří oběma bratrům pomohou vyřešit všechny ty šlamastyky, které se jim podaří vyvolat v zapadlém městečku Kamsehraby – hodný děda Tenkrát, jeho vnučka Monika a její kamarád Emil. A na konec naleznou i svůj nový vytoužený domov.
Vyřeší ale také záhadu věže v Kamsehrabech, kde podle pověsti sídlí slavný duch Arcipán? A jak to vůbec bude s tím jejich nepovedeným strašením?

Strasibrasi1Tak na tyto a další otázky vám odpoví milá knížka Miloše Kratochvíla Strašibraši aneb tajemství věže v Kamsehrabech, která vyšla v tomto roce v nakladatelství Mladá fronta.

Její křest za účasti váženého hosta, pana Luďka Munzara se uskutečnila v sobotu 27. března na Malé scéně divadla Minor v Praze. Samotnému křestu předcházelo představení ve formě scénického čtení, které upravila a režírovala Apolena Vynohradnyková. Dva herci ve vedení Jiřího Laštovky a za doprovodu živé kapely předvedli velice příjemné představení určené především těm nejmenším. Ti si zároveň po představení vyzkoušeli i svou paměť, kdy měli zodpovědět několik jednoduchých otázek vycházejících z daného představení. Nejlepší si pak odnesli jako cenu právě tuto novou knížečku.

Křestu se také zúčastnila ilustrátorka knihy Markéta Vydrová, která dala hrdinům tvář a vykouzlila i mapu Kamsehrab a jejich okolí – tu naleznete hned na začátku knihy. Její nádherné obrázky zdobí knížku téměř na každé stránce. Jak se sama svěřila, jejím nejoblíbenějším hrdinou je strašmistr Uí, který jí učaroval.

kniha1Strašibraši aneb tajemství věže v Kamsehrabech je kniha určená pro děti od 5 let. Bavit se u ní při předčítání budou ale i rodiče. Budete zažívat dobrodružství při příhodách dvou strašidýlek a jejich smolařských nehodách třeba s mrzutou paní Jouzovou a jejím kocourem Baronem nebo žákem Metelíkem, kterému naroste velký nos, a také se kromě jiného dozvíte, zda oba strašikluci umí číst z Knihy strašení.

Knížka je rozdělená do několika kapitol, jejich názvy vám již na počátku malinko napoví, kde se strašikluci ocitnou nebo co pro tentokrát zase provedou. Vesměs všechny postavičky knihy Miloše Kratochvíle mají podivuhodná jména, seznámíme se například s bývalým spolužákem Bafa a Buba Kdesevzalem, duchem Arcipánem, výrem Koukem, Fukejříkem nebo Ohnivcem. Ti dávají také příběhu špetku napětí a tajemství a děti mají také možnost využít i svou fantazii. Tu mohou samozřejmě použít kdykoli v průběhu příběhu, třeba s využitím zmiňované mapky, a hledat i hrad Hromštejn nebo Kukučtejn.
Pan Kratochvíl skvěle popsal všechny postavy, vykreslil je dětskými slovy, zcela jednoduše bez dlouhých popisů spolu s přirovnáním, které dětem pomáhá při srovnání a vytvoření obrázku dané postavy. Půvabné obrázky Markéty Vydrové jim pak tyto hrdiny představí v celé jejich kráse tak, jak je ilustrátorka vidí svýma očima. Toto vykreslení se skutečně moc povedlo.

kniha2Ukázka z knihy:
Baf byl přece jen trošičku rychlejší a pohotovější. Zježené vlasy mu trčely kolmo vzhůru, oči měl trochu děsivě vykulené, ale spíš jako by právě teď někdo vybafl na něj. Bubu byl o něco vyšší, stejně tuhé a rovné vlasy mu mířily naopak dolů nad ramena, takže vypadal jako unavený dikobraz. Pusu měl sice strašidlácky širokou, ale nikdy z ní nevydal žádný hrůzostrašný skřek.
„No tak, Bafe!“ zaprosil Bubu. „Udělej něco!“
Baf se sklonil nad myš:“Baf!“
Chtěl to vykřiknout, ale vyletělo z něj jen takové povzdechnutí.
Myš proti němu natáhla pravou přední tlapku:“Hryzka. Těší mě,“ pískla, protože si myslela, že se jí představil, aby se seznámili.
„Nech toho! My tě strašíme!“ řekl dotčeně Baf.
„Jestli nevíš, kdo jsme, tak my jsme strašidla,“přidal se Bubu. Začal strašit a celý se při tom klepal, protože si myslel, že tak bude vypadat děsivě. „Bu-bu-bu-bu-deš se bát, rozumíš?!“

1365_0Co říci na závěr? Dovolím si opakovat slova pana Luďka Munzara, který knížce Miloše Kratochvíla popřál ten nejlepší vstup do světa a především, aby si našla cestu ke svým malým čtenářům. Věřím, že najde.
Tak hurá do Kamsehrab!

Strašibraši aneb tajemství věže v Kamsehrabech
Autor: Miloš Kratochvíl
Ilustrace: Markéta Vydrová

Kniha vyšla v nakladatelství Mladá fronta v roce 2010, objednat si jí můžete zde.

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

  • Petra Vymětalová

    Iveto, děkuju za článek. Už se těším, až knížka dorazí, buď zde nebo na http://www.akce-novinky.cz určitě bude možnost ji získat – v aukci nebo v soutěži.

  • Tak ta knížka by zaujala i mně.Konečně zas knížka,která rozvíjí dětskou představivost a podle ukázky to bude nádhera.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist