Tak trochu jiný svět…

Rubrika: Kulturní a literární tipy

Máte rádi romány, knížky s psychologickou tematikou a neobyčejné životní příběhy?  Zajímá vás porucha autistického spektra nebo máte občas pocit, že se to v našem lidském světě někdy všechno zbytečně komplikuje a zesložiťuje, že by někdy bylo jednodušší a úlevné brát všechno takové jaké je bez zbytečných emocí a příkras?  Pak otevřete tuto knížku a určitě nebudete zklamáni…  Pokud dáváte přednost knížkám, u kterých nemusíte myslet a uvažovat a které vás večer příjemně uspí, pak tuto knížku neotvírejte…

V loňském roce vydalo nakladatelství JOTA románovou prvotinu mexické spisovatelky Sabiny Bermanové s názvem „Žena, která se ponořila do srdce světa“, která popisuje příběh autistické Karen od jejího dětství až po střední věk.  Celý román je psán autobiografickou formou, až se občas zdá být opravdu nemožné, že se o autobiografii nejedná a myslím, že nejeden čtenář bude autorku podezírat z toho, že sama trpí poruchou autistického spektra, tak sugestivní je líčení jejího pohledu na život v podání románové autistky Karen.

Příběh začíná ve chvíli, kdy malou dívku Karen v podstatě „zdědí“ její teta Isabelle spolu s továrnou na tuňáky. Karen je v tuto chvíli spíše zvířátkem než dívkou, nemluví, nekomunikuje a živí se pískem z mořského dna. Díky vytrvalé péči své tety se naučí mluvit, psát, začne chodit do školy a dokonce i vystuduje zootechniku na univerzitě. Nejedná se ale o žádné zázračné uzdravení a změnu osobnosti. Karen má stále mnoho nepřekonatelných problémů v komunikaci s ostatní běžnou populací. Vše, co je pro „normální“ lidi běžné, se Karen musí složitě učit – výrazy v tváři, pohled do očí, podání ruky, komunikování, pohybování se v neznámém prostředí…  Karen vidí svět přesně takový jaký je, nechápe metafory, nadsázky, humor, nikdy také nelže.  Miluje podmořský svět a ryby v něm, především tuňáky a pro uklidnění se zavěšuje v potápěčském úboru ze stropu. Přes všechny své zvláštnosti v určitých oblastech opravdu vyniká a podaří se jí rozvinout rodinnou firmu a dosáhnout pohádkového bohatství. Po smrti své tety Isabelle chce Karen sama skončit se svým životem a utopit se, ve chvíli, kdy jí pod mořskou hladinou začne docházet kyslík a dokonce ještě dostane srdeční infarkt,t se rozhodne, že bude přece jenom žít a že zcela přemění svou továrnu na tuňáky v ráj pro tuňáky, které už nebude zabíjet, naopak je bude chránit a rozmnožovat a pak je vypustí na volné moře. Nechce už nadále vydělávat a naopak chce peníze poskytnout právě jenom svým oblíbeným tuňákům.  Zvláštní rozhodnutí pro běžného člověka, ale v tuto chvíli už Karen „znáte“ a z jejího pohledu se toto zdá  jako normální vyústění její životní kariéry.

Román zcela jasně a naturalisticky ukazuje uvažování lidí s poruchou autistického spektra,  ukazuje nám, že i když jsou v profesním životě úspěšní, jejich uvažování se zcela míjí s uvažováním běžné populace, co je pro „nás“ nepochopitelné, je pro „ně“ zcela jasné a samozřejmé a naopak.  Zajímavé je i hodnocení ostatních lidí a jejich chování z pohledu Karen – sleduje vše jako jasná fakta bez jakýchkoli emocí, na které jsme my normálně zvyklí – vyměšování je pro ni zcela normální a nechápe, proč je třeba tuto činnost tak přísně skrývat, sexuální chování je pro ni standardní vzorec páření stejný u všech savců, smrt je pro ni normálním koncem života, humánní zabíjení zvířat je pro ni vždy  zabíjením, ať se nazývá jakkoli.

Žena, která se ponořila do srdce světa je zvláštní knížkou. Čtete ji jako normální román, ale když čtení přerušíte a věnujete se svým běžným činnostem, tak se vám začnou myšlenky z této knihy vkrádat do mysli a přistihnete se, že svoje chování začínáte jakoby zvenčí sledovat trochu jiným způsobem, začínáte se zamýšlet nad tím, proč a jak určité věci říkáte a proč také některé věci neříkáte a neděláte… Zvláštní knížka, která vám v hlavě zůstane ještě dlouhou dobu po jejím přečtení.


Žena, která se ponořila do srdce světa
Vydalo nakladatelství Jota
Autorka
: Sabina Bermanová
Formát:
130 × 200 mm
Vazba
: pevná s přebalem
Počet stran
:  230
Vydáno:
2. 11. 2011
ISBN:
9788072179329
Překladatel:
Simonetta Dembická

Knihu Žena, která se ponořila do srdce světa si můžete objednat se slevou například zde.


Nakladatelství Jota spolupracuje s renomovanými autory, překladateli, výtvarníky i mnoha externími spolupracovníky technického zaměření.

Vydává své knihy v sedmi edičních řadách – Beletrie, Sherlock Holmes, Javořice, Cestopisy, Populárně naučná literatura, Military a literatura faktu a Turistické průvodce.

V nabídce najdete i kvalitní knihy pro děti a mládež.

Napsal/a: Zuzana Svobodová

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist