Skončí knihy stejně jako software, hudba nebo film? V rukou pirátů?

Rubrika: Kulturní a literární tipy

Existuje řada serverů, které svým uživatelům nabídnou téměř vše, po čem touží – film, hudbu, software i kopie knih. Autorský zákon, jehož porušení se rovná trestnému činu, je netíží. Rozmach takových webů byl pro zábavní průmysl ranou pod pás. Čeká podobný osud také nakladatele, jejichž naskenované tituly plní světovou síť se stejnou samozřejmostí jako alba slavných interpretů nebo filmové novinky? A co ti, kteří se rozhodli investovat do posledního hitu – elektronických knih?

„Knižní pirátství je poměrně nový jev, ale o to nebezpečnější. Lidé, kteří umisťují na souborové servery naskenované knihy, si většinou neuvědomují, že se dopouštějí vážného zločinu a hrozí jim několikaleté vězení,“ upozornil spolumajitel Nakladatelství Fragment Pavel Nýč. Kvůli snadné dostupnosti mnoha titulů na sdílejících webech nakonec tratí samotní autoři knih a nakladatelé, kteří se je snaží propagovat a distribuovat.

V případě trestného činu porušení autorského práva může jít šiřitel nelegálních obsahů až na dva roky do vězení (za jistých okolností až na osm let). Pokud by bylo jeho počínání vyhodnoceno jako přestupek, hrozí mu pokuta do výše 150 000 Kč a pravděpodobná povinnost zaplatit náhradu škody, což mohou být ještě značnější částky. České právo ale zatím mnoho pirátů nedostihlo. „Problém spočívá v tom, že jednotlivé právní úpravy nedokážou reflektovat dynamiku změn souvisejících s rozmachem informačních technologií, a tedy i s rozmachem možností internetu. Internet umožňuje uživatelům velkou anonymitu, jeho užívání není ani omezeno územím jednoho státu. To vše pak výrazně ztěžuje prokazování porušení práv i vynutitelnost práva a nakonec i postih osob, které takto zákon porušují,“ vysvětlila Veronika Bočanová z advokátní kanceláře Vych & Partners.

Zdlouhavá trestní řízení s počítačovými piráty nutí nakladatelství k vlastním obranným opatřením. Sama opakovaně žádají vlastníky serverů o zablokování nelegálně zveřejněných děl z jejich nabídky. „Víceméně nám vycházejí vstříc. Avšak jejich byznys je založen na tom, že tam lidi budou nechávat nelegální obsah. Je rozdíl mezi tím, poslat si s kamarádem soubor například přes uschovnu.cz, nebo zveřejnit soubor úplně všem na zdánlivě anonymním místě. Ti, kteří pak naskenované knihy z takových webů stahují, se dopouštějí nemorálního činu – podobně, jako kdyby si půjčili byt bez vědomí vlastníka, který odjel na dovolenou,“ konstatoval Pavel Nýč z Nakladatelství Fragment, které poskytuje jako jedno z prvních nakladatelství na českém trhu od prosince 2010 také elektronické verze některých svých titulů.

V době rozmachu knižního pirátství je volba nakladatele vydávat k tištěným titulům také e-knihy velkým rizikem. Podle složitosti díla stojí výroba elektronické verze z již kompletně hotové tištěné knihy tři až pět tisíc korun. Další obrovské náklady představuje správa a údržba prodejních serverů. Koncová cena e-knihy se pak pohybuje v desítkách až jednotkách stovek korun, tedy přibližně o třetinu až polovinu méně než u výtisků. Získat knihu zdarma je ale pro mnohé příliš lákavé. „Velmi vážné je, že nelegální knihy stahují nejen studenti, ale také učitelé a zaměstnanci státních institucí. Úpadek respektu k právu tak dosahuje nebývalých rozměrů. Je úplně absurdní, když si uživatel nelegální knihu stáhne a vytiskne na svém pracovišti, kde tisk stojí mnohem více, než kolik stojí originální kniha. Takový člověk krade hned dvakrát a myslí si, že to je v pořádku. Toto myšlení se musí změnit,“ zdůraznil Pavel Nýč.

Nakladatelství Fragment v současné době nabízí kromě tištěných titulů 74 elektronických publikací a navzdory knižnímu pirátství, které jej připravuje odhadem o desítky procent tržeb, chce nabídku e-knih nadále rozšiřovat. „Už před e-knihami se po internetu nelegálně šířila literatura naskenovaná. Ale právě pro ty čtenáře, kteří chtějí i elektronický obsah poctivě nakupovat, chceme neustále naši nabídku vylepšovat. Primát nejprodejnějších e-titulů si nyní drží Upíří deníky – Probuzení, Ivan Mládek – Fejetony, Eragon a Brisingr,“ řekl Pavel Nýč, spolumajitel Nakladatelství Fragment.

——————————————————————————————————————-

Nakladatelství Fragment vzniklo v roce 1991 pod názvem Jan Eisler – Fragment a od května 2007 funguje jako Nakladatelství FRAGMENT, s.r.o. V současnosti patří k deseti největším nakladatelům v České republice v počtu vydaných titulů s ročním obratem přesahujícím 120 milionů korun. Od svého vzniku vydalo více než 2000 různých publikací, jejichž prodej přesáhl 19 mil. kusů výtisků. V roce 2010 Nakladatelství Fragment vydalo 221 knižních novinek a podobně tomu je i v letošním roce. Nakladatelství Fragment se daří s úspěchem pronikat i na zahraniční trhy. Do konce roku 2010 bylo uskutečněno celkem 400 prodejů původních projektů do zahraničí. V roce 2005 byla založena pobočka Vydavateľstvo Fragment, s.r.o., se sídlem v Bratislavě. V roce 2010 představil stále rostoucí slovenský Fragment 139 knižních novinek.

Napsal/a: Tisková zpráva

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (4 vyjádření)

  • Tak ušetřené peníze za koupi knihy jsou opravdu znát. Hlavně, když si člověk chce přečíst nějakou pěknou knížku, která je opravdu drahá.

    Nevím jestli se to dá léčit, ale já miluji vůni nových knih a knihkupectví 😀 😀 … takže zatím zůstávám u listování.

  • Ježeček

    Tak u nás je v tomhle taky už jasno… Asi se vám to nebude líbit 🙂 My stahujeme. Bohužel nejsem ochotná platit za knihy tolik peněz. Když jsem koukala na knihy, které by mě zajímaly, tak byly všechny od 350 Kč. Teď po DPH jsem nekoukala. Příjde mi to hrozně drahé, takže pro nás je e-kniha jako dělaná 🙂

    Marinado, taky mě z koukání na monitor bolívá hlava a oči. Moc dlouho nevydržím. Ale stáhneme a vytiskneme. Nemáme origo obal, ale číst můžeme kdekoliv – i v posteli 🙂 *

  • Jarmuschka

    Taky mám ráda knihu v ruce.
    A taky hojně využívám služby knihovny.
    A když se mi nějaká kniha líbí, koupím si ji, abych si ji mohla doma kdykoliv vzít do ruky a listovat…

  • Marinada
    Marinada

    Tak v tomhle mám jasno – když něco čtu, chci držet v ruce originál knihu a žádné naskenované papíry…Pravda je, že bydlím blízko u knihovny, tak to není problém. S e-knihou zatím žádnou zkušenost nemám a asi dlouho mít nebudu – tyhle věci mi vyvolávají bolest hlavy (přitom písmena na papíře mi vůbec nevadí).

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist