RIO – animovaní papoušci přiletěli na DVD i Blu-ray

Rubrika: Kulturní a literární tipy

Blu žije se svojí majitelkou a zároveň nejlepší kamarádkou pohodlný život v malém městě v americké Minnesotě. Jejich životy se ale obrátí vzhůru nohama, když je navštíví excentrický vědec Tulio, který přiletěl do Ameriky přes půl světa z Brazílie, aby sdělil Bluovi novinu, že je posledním žijícím samečkem svého druhu.

Tvůrci Doby ledové uvádějí skvělou animovanou komedii pro celou rodinu. Blu je domácí papoušek macaw, který se nikdy nenaučil létat, a který si užívá života v pohodlí v bytě svojí kamarádky Lindy v malém, americkém městě ve státě Minnesota. Blu i Linda si myslí, že Blu je poslední papoušek svého druhu na světě. Když ale zjistí, že ještě jeden macaw žije v Rio de Janeiro, neváhají (jen chvíli) a vydají se na cestu do exotické země, aby zde našli Perlu, ženský protějšek Blua. Krátce po jejich příjezdu jsou Blu a Perla uneseni skupinou pašeráků. Blu uprchne za vydatné pomoci chytré, životem na ulici zocelené Perly a skupiny šibalských a upovídaných městských ptáků. Nyní, s novými přáteli po boku, bude muset Blu najít odvahu, aby se naučil létat, zmařit plány únoscům, kteří jsou jim stále v patách a vrátit se zpět k Lindě, nejlepšímu příteli, jakého kdy jaký pták měl.

Tolik z příběhu tohoto animovaného filmu. Jak vše dopadne, jestli se Blu spřátelí, jestli se  naučí létat, nebo jestli kolem něj budou na konci poskakovat maličcí potomci, na to už se budete muset podívat sami.

 

Proč je dobré tento film vidět?

Animace asi není nejdůležitějším. Tu jsem tak nějak předpokládala, protože znám předchozí filmy těchto tvůrců (Blue Sky Studios a Twentieth Century Fox Animation – Dobu ledovou asi známe všichni). Autoři velmi zdařile vykreslili samotné Rio i ptáky – opravdu detailní pohyby ptáků studovali v zoo v New Yorku a použili pro jejich znázornění novou metodu “Ruffle Deformer”. Karnevalový průvod či „tanec“ ptáků v džungli už jsou potom tou pomyslnou třešničkou na dortu a krásnou podívanou.

Stopáž filmu (96 minut) je pro předškoláka či mladšího školáka naprosto vyhovující a pro unaveného upracovaného rodiče je milým odpočinkem v rytmu samby. Samotný příběh je vskutku triviální. Dospělý člověk asi hned na začátku pochopí, jak tento film musí dopadnout. Ale ne dítě, které je uchváceno krásou papoušků a vtaženo do děje nejen honičkami mezi zvířaty či pašeráky, ale i docela podmanivou hudbou, která některé pasáže doplňuje. Právě honičky jsou výbornou podívanou. Nechybí v nich dynamika, šmrnc a doplňuje je i humor pro dospělé. Mě jako rodiče moc potěšilo, že jsem neslyšela žádné jadrné či nevhodné výrazy, které dokážou vše zkazit. (Bohužel u některých animovaných filmů není použitý zrovna odpovídající slovník, což se o Riu naštěstí nedá říct.) V závěru mě překvapil český překlad písní. Většinou zůstávají v originále, někdy jsou doplněné titulky. Pro dítě, které ještě neumí číst, jsou takové pasáže jen na dívání, případně musí rodič rychle překládat či předčítat. Tady i dítě slyší z úst papoušků, že opěvují krásu své džungle.

Nelze pominout ani aspekt výchovný. Zatímco dítě rozdělí své hrdiny šmahem na kladné (Blu, Perla, jejich kamarádi a jejich páníčci) a záporné (opice, pašeráci a jejich pomocníci), dospělý divák by mohl mezi řádky vyčíst problémy s pašeráctvím a nelidskými podmínkami pašovaných zvířat.  Některé pasáže upozorňují i na tzv. děti ulice, které se snaží vydělat si peníze různými způsoby – zde třeba tím, že jsou nápomocni krádeži vzácných papoušků. Děti ulice nejsou bohužel problémem jen v Riu.

Co říci závěrem?

Animovaný snímek Rio potěší. Děti zaujmou milé obličeje papoušků, jejich pestrost i zábavnost. Dospělý si hodinu a půl příjemně odpočine u v rytmu brazilské samby. Nazvala bych tento film „nenáročnou rodinnou podívanou“. Dceru nadchl, mě potěšil a určitě se k němu zase vrátíme a při dalším a dalším sledování si všimneme dalších detailů a krásné animace.

Animovaný hit letošního jara i léta RIO vychází na DVD i na Blu-ray 7. Září. A tak na léto a jeho příběhy můžeme zavzpomínat prostřednictvím papoušků Blua a Perly, kteří prožívají své dobrodružství uprostřed karnevalového Rio de Janeira.


A oproti filmu v kině si můžeme navíc dopřát i další zážitky – na DVD Rio jsou to videa Angry Birds Rio, hudební klip Tao Cruze a vynechané scény z filmu.

Blu-ray Rio je k dispozici jako dvoudisk: v krabičce najdete jeden disk s 3D verzí filmu a druhý s 2D provedením. A najdete zde také přehršli bonusů: namátkou 15 nových exkluzivních úrovní hry Angry Birds Rio, videoklipy, zvuky a obrázky z Ria … a také si můžete dokonce i vytvořit vlastní pohlednice z Ria.

Vydává Bonton.

Napsal/a: Pavlína

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

 • redakce

  Opraveno. Díky za upozornění.
  🙂

  Jarmila

 • Marinada

  My na tom byly v kině a film můžu doporučit – je to takový jednoduchý oddychový film, kde je od začátku jasné, jak to dopadne 🙂

  Jen bych chtěla upozornit autorku na vypadlé písmenko v nadpisu – nějaký šotek tam sežral „o“.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist