Recenze: Vyrobte zábavnou knihu svému dítěti

Rubrika: Knihy pro děti a mládež, Kulturní a literární tipy

Možná jste se i vy podivovali nad krásnými knihami, s kterými si děti hrají, prohlíží je, lepí a odlepují, vážou tkaničky, skládají příběh. Kde je maminky sehnaly? Věřte nebo  ne, ale pravděpodobně si je vytvořily buď samy, nebo si je nechaly ušít. A abyste si takovou báječnou knihu mohli udělat pro svého potomka, vnoučátko… i vy sami, Grada přišla s knihou s názvem Vyrobte zábavnou knihu svému dítěti.

Autorkou knihy je Veronika Kubáčová, maminka, která si quiet book, jak se takovým knihám říká, rozhodla pro svého synka vytvořit. Její malý syn říká: „To nebude mít nikdo jiný ve vesmíru!“, a o tom to je. Samy vytvoříte pro dítě, ať už je vaše vlastní, kamarádky, vnouče… něco, co nikdo jiný mít nebude.

Cesta k takové knize není vůbec jednoduchá. I já sama jsem se strašně dlouho přemlouvala a pak si říkala, že to nezvládnu. (No, moc mi to nejde a moc daleko jsem nepokročila, ale je to báječný relax, odvedení myšlenek od práce a běžných starostí.) Sama autorka už na začátku upozorňuje, že je to běh na dlouhou trať. Takový quiet book můžete tvořit rok, nebo klidně i déle. Zdatné švadlenky ale určitě zvládnou dřív. A já jí rozhodně dávám za pravdu, protože ta rychlost určitě neodpovídá mým představám. Ale zase trénuji trpělivost.

Výroba knihy není příliš náročná finančně, ale časově. Co k tvorbě takové knihy potřebujete?

  • Dobře si vše naplánovat.
  • Rozmyslet si materiál (ideální je filc).
  • Koupit materiál.
  • Připravit si nůžky, nitě, cvočky, špendlíky, tkaničky, kleštičky, …

Pak už se můžete směle pustit do díla. Můžete šít v ruce, nebo na stroji. V ruce to trvá déle, ale myslím, že to i zajímavěji vypadá. Původně jsem chtěla šít na stroji, rychle jsem si to ale rozmyslela.

Základem je vymyslet aktivitu, která právě to vaše dítko zaujme. Fantazii se meze nekladou a vy si aktivitu můžete vymyslet, nebo se nechat inspirovat knihou. Stránky jako včelka s květinou, Pavučina, Rybky s rybářem, Ostrov s pokladem a mnoho dalších vás určitě zaujmou.

Tvorbou to jen začíná

Ale rozhodně nekončí. Dítě si s knihou samo hrát nebude, protože nebude vědět, co se po něm chce. Je třeba s knihou pracovat společně a užívat si, jak je dítě šikovné, co už samo zvládne a co ho baví. Možná pak zjistíte, že vám v knize patří nějaká jiná aktivita. A není problém stránku přidat. Kniha je zcela na vás. A pokud se při výrobě budete inspirovat knihou Vyrobte zábavnou knihu svému dítěti, pak zde najdete i náměty pro hru s dítětem.

V knížce najdete nejen návod krok za krokem, ale také šablony na aktivity uvedené v knize. (A určitě se vám nebudou hodit jen pro výrobu knihy.)

Quiet book, neboli zábavná kniha, je určena dětem od 6 měsíců do předškolních let. Ale věřím, že i prvňáčci si s ní vyhrají. Bude to hračka, která nejen že je tvořena srdcem, ale dítě se k ní bude rádo vracet. A vy na sebe budete pyšná, že jste něco tak skvělého dokázala pro své dítě vytvořit. A nejen pro ně!

Vyrobte zábavnou knihu svému dítěti   

Autorka: Veronika Kubáčová

Počet stran: 112

Pro děti od 6 měsíců do předškolních let

Vydalo nakladatelství Grada v dubnu 2018.

Knihu si můžete objednat na www.grada.cz.

Napsal/a: Kyller

Toto taky stojí za přečtení!

Co byste měli vědět, než koupíte dítěti první kolo

Pokud se chystáte koupit svému dítěti kolo, měli byste vědět, že při jeho výběru je nejdůležitější správná velikost. To

Čtu dál →

Víc energie a času na sebe i děti? Udělejte 2 věci a máte vyhráno!

Mít tak návod na to, abychom měly jako mámy na dítě více času, abychom mu nekřivdily, aby bylo samostatné,

Čtu dál →

[Soutěž] CD Playground English: Frog Biscuits

Písničky pro děti v angličtině pobaví i naučí. Na trh přichází novinka projektu Playground English. A 3 z vás

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist