Recenze: Vyrobte zábavnou knihu svému dítěti

Rubrika: Knihy pro děti a mládež, Kulturní a literární tipy

Možná jste se i vy podivovali nad krásnými knihami, s kterými si děti hrají, prohlíží je, lepí a odlepují, vážou tkaničky, skládají příběh. Kde je maminky sehnaly? Věřte nebo  ne, ale pravděpodobně si je vytvořily buď samy, nebo si je nechaly ušít. A abyste si takovou báječnou knihu mohli udělat pro svého potomka, vnoučátko… i vy sami, Grada přišla s knihou s názvem Vyrobte zábavnou knihu svému dítěti.

Autorkou knihy je Veronika Kubáčová, maminka, která si quiet book, jak se takovým knihám říká, rozhodla pro svého synka vytvořit. Její malý syn říká: „To nebude mít nikdo jiný ve vesmíru!“, a o tom to je. Samy vytvoříte pro dítě, ať už je vaše vlastní, kamarádky, vnouče… něco, co nikdo jiný mít nebude.

Cesta k takové knize není vůbec jednoduchá. I já sama jsem se strašně dlouho přemlouvala a pak si říkala, že to nezvládnu. (No, moc mi to nejde a moc daleko jsem nepokročila, ale je to báječný relax, odvedení myšlenek od práce a běžných starostí.) Sama autorka už na začátku upozorňuje, že je to běh na dlouhou trať. Takový quiet book můžete tvořit rok, nebo klidně i déle. Zdatné švadlenky ale určitě zvládnou dřív. A já jí rozhodně dávám za pravdu, protože ta rychlost určitě neodpovídá mým představám. Ale zase trénuji trpělivost.

Výroba knihy není příliš náročná finančně, ale časově. Co k tvorbě takové knihy potřebujete?

  • Dobře si vše naplánovat.
  • Rozmyslet si materiál (ideální je filc).
  • Koupit materiál.
  • Připravit si nůžky, nitě, cvočky, špendlíky, tkaničky, kleštičky, …

Pak už se můžete směle pustit do díla. Můžete šít v ruce, nebo na stroji. V ruce to trvá déle, ale myslím, že to i zajímavěji vypadá. Původně jsem chtěla šít na stroji, rychle jsem si to ale rozmyslela.

Základem je vymyslet aktivitu, která právě to vaše dítko zaujme. Fantazii se meze nekladou a vy si aktivitu můžete vymyslet, nebo se nechat inspirovat knihou. Stránky jako včelka s květinou, Pavučina, Rybky s rybářem, Ostrov s pokladem a mnoho dalších vás určitě zaujmou.

Tvorbou to jen začíná

Ale rozhodně nekončí. Dítě si s knihou samo hrát nebude, protože nebude vědět, co se po něm chce. Je třeba s knihou pracovat společně a užívat si, jak je dítě šikovné, co už samo zvládne a co ho baví. Možná pak zjistíte, že vám v knize patří nějaká jiná aktivita. A není problém stránku přidat. Kniha je zcela na vás. A pokud se při výrobě budete inspirovat knihou Vyrobte zábavnou knihu svému dítěti, pak zde najdete i náměty pro hru s dítětem.

V knížce najdete nejen návod krok za krokem, ale také šablony na aktivity uvedené v knize. (A určitě se vám nebudou hodit jen pro výrobu knihy.)

Quiet book, neboli zábavná kniha, je určena dětem od 6 měsíců do předškolních let. Ale věřím, že i prvňáčci si s ní vyhrají. Bude to hračka, která nejen že je tvořena srdcem, ale dítě se k ní bude rádo vracet. A vy na sebe budete pyšná, že jste něco tak skvělého dokázala pro své dítě vytvořit. A nejen pro ně!

Vyrobte zábavnou knihu svému dítěti   

Autorka: Veronika Kubáčová

Počet stran: 112

Pro děti od 6 měsíců do předškolních let

Vydalo nakladatelství Grada v dubnu 2018.

Knihu si můžete objednat na www.grada.cz.

Napsal/a: Kyller

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist