Recenze: Velká kniha podzemí

Rubrika: Knihy pro děti a mládež, Kulturní a literární tipy

Zajímá Vaše děti příroda, vše okolo Vás? Snaží se dostat pod povrch viditelného, do hloubky? Milují sopky, jeskyně, podzemí? Pak je právě pro Vás určena kniha z nakladatelství Albatros, Velká kniha podzemí od Štěpánky Sekaninové s ilustracemi Marty Daeuble, která se velice nápaditě zabývá hlubinami naší Země.

V knize najdete pojednání o podzemí tajemném, geologickém, životadárném, archeologickém, o podzemních pokladech a zajímavostech i profesích zabývajících se touto problematikou.

Vše je zpracováno velice přehledně, formou krátkých odstavců mapujících jednotlivé pojmy týkajících se podzemních prostor i zajímavostí vztahujících se k tématu s doplňující ilustrací.

Hesla jsou vysvětlena výstižně, srozumitelně dětem i dospělým, s bohatým obrázkovým materiálem, s nápaditými rozkládacími stránkami mapujícími viditelný povrch a po rozložení skryté podzemní prostory krasových jeskynních oblastí, lomů a dolů, lesů, měst a archeologických zajímavostí hradů a zámků.

Kniha dokáže zodpovědět mnohé zvídavé dětské otázky a ukazuje i neznámé souvislosti a propojení skrytá v zemi.

Opráší Vaše znalosti např. ohledně pojmenování krápníků (stalaktit, stalagmit, stalagnát), zemských dějů, těžby nerostných surovin, vzniku a složení půdy, rostlinných a živočišných vazeb, využití podzemí měst k dopravě, kabelovým rozvodům, telekomunikačním sítím a potrubním poštám… Poodhalí i využívání prostor pod stavbami v minulosti jako mučírny a hladomorny, podzemní a únikové chodby, ledárny, nemocnice, úkryty, bunkry, kryty…

Najdete v ní např. odpovědi na otázky:

  • Co jsou to jeskyně?
  • Kde se vzala půda?
  • Jak se razí tunely?
  • Víš, co je to kolektor?
  • Co jsou to speleologové?
  • Kde je nejhlubší propast světa?

Knihu vřele doporučuji, protože rozšířila obzory mně, i mým dětem. Díky krásným ilustracím je srozumitelná všem věkovým skupinám a zajímavosti v textu obohatí i povědomí dospělých.

Velká kniha podzemí    

Napsala: Štěpánka Sekaninová

Ilustrace: Marta Daeuble

Pro děti ve věku od 6 let

Počet stran 24

Vydalo nakladatelství Albatros v červenci 2017.

Knihu si můžete objednat na www.albatrosmedia.cz.

Toto taky stojí za přečtení!

Hravé kostky: Objevte říši kouzel i pestré barvy globálního světa

Na začátku byla… kostka. Ale nebyla obyčejná. Za vším stojí Dán Öle Kirk Christiansen. V roce 1932 zakládá firmu Lego,

Čtu dál →

Ta nejmenší miminka cítí lásku skrze dotek

Něžný dotek je nesmírně důležitý pro vytváření vzájemného vztahu rodiče s miminkem. Novorozenci ještě nemají plně vyvinutý zrak a o

Čtu dál →

Jak vybrat postel do dětského pokoje?

Výběr postele je jedním z nejdůležitějších rozhodnutí při zařizování dětského pokoje. Pokud má dítě ničím nerušený a kvalitní spánek,

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist