Recenze: Vánoce na míru

Rubrika: Knihy pro děti a mládež, Kulturní a literární tipy

Už se těšíte na Vánoce? Na pohodu, klid a čas strávený s rodinou? Je mi jasné, že nejprve tomu všemu předchází něco jiného, ale už teď můžete začít vyrábět dekorace, dárky a různé ozdoby. Vánoce na míru dekorace, ozdoby a dárky ve vlastní režii, je tou pravou publikací právě pro ty, kteří  už pomalu hledají Vánoční inspiraci. Vydalo jí nakladatelství CPress a autorkou je Lucie Dvořáková – Liberdová.

Celkem 38 nápadů na dekorace, ozdoby a dárky na vás čekají v téhle publikaci. Díky postupovým fotografiím a srozumitelnému popisu zvládnete vyrobit krásné doplňky. Výroba není náročná na pomůcky ani na materiál. Neotřelé, hezké nápady, které zvládnou malí i velcí. A v neposlední řadě hotové výrobky dodají vašemu domovu tu pravou sváteční atmosféru.

Vánoční ozdoby ze zbytků svíček

Budete potřebovat:

 • zbytky svíček ( bílé, barevné)
 • voskovky ( bílé, barevné)
 • vykrajovátka na cukroví
 • sáčky nebo potravinovou fólii
 • plastelínu
 • podložku pod plastelínu
 • olej na potření formiček
 • malé kleště
 • nůž, nůžky
 • ozdoby: koření – badyán, hřebíček atd, třpytky a další menší dekorační předměty
 • váleček

Postup:

Na podložce si vyválíme plát plastelíny asi na 0,5 cm. Příkrýjte  fúolii a na tu dejte vánoční vykrajovátka. Vykrajovátka z vnitřní strany potřete olejem. Pak je zatlačte do plastelíny, tak aby se nemohla volně pohybovat po pracovní ploše.

 

Připravíme si vosk.

Vosk nakrájíme na menší kousky a vložíme do malého hrnce. Já použila malinký na ohřev vody. Také můžete použít vaničku od paštiky, kterou přidržujeme nad svíčkou.

K vosku přidáme voskovku stejné barvy jako je barva svíčky. Nebo můžeme barvy podle fantazie kombinovat. Voskovka zvýrazní výslednou barvu. Voskovka by měla tvořit 1/3 hmoty. Bez voskovky bude vosk velice křehký, bude se lámat a nepůjde z vykrajovátek ven.

 

Rozehřátý vosk nalijeme do připravených formiček zhruba do tří čtvrtin. Necháme tak 20 vtřeřin tuhnout a pak můžeme vkládat dekorace na dozdobení ( koření, třpytky, flitry atd.)

Pracujeme rychle a opatrně. Pomoct si můžeme jehlicí nebo drátkem, pomocí kterého vše umístíme na požadované místo.

 

Pokud se na povrchu utvořila ztuhlá vrstva, už nic do vosku nedáváme. Naplněné formičky necháme ztuhnout. Můžeme dát do ledničky.

 

Po ztuhnutí budeme formičku opatrně, lehce a pomalu roztahovat. Uslyšíme křupnutí. Pootočíme a zase roztáhneme. Tak pokračujeme ze všech stran, teprve pak ozdobu vytáhneme. Pokud budeme postupovat rychle a bez opatrného vyndávání, ozdoba se může polámat. Po ztuhnutí můžeme ještě posypat zlatými třpytkami.

 

Přestože to vypadá složitě, je to oddechové tvoření a společně s dětmi vykouzlíte nádherné dekorace, které potěší. A já už vím, co budeme vytvářet na Vánoční jarmark do školy.

Tip: Je opravdu důležité formičky potřít olejem. Já na to zapomněla u formičky hvězdičy. Přestože vytáhnout šla, polámala se. Také doporučuji nepoužívat plastové formičky. Ztuhlý vosk jde vytáhnout ztěžka, protože formička nejde tak krásně roztahovat.

Vánoce na míru

Napsala: Lucie Dvořáková Liberdová

Počet stran: 112

Vydalo nakladatelství CPress v září 2018.

Knihu si můžete objednat na www.albatrosmedia.cz.

Napsal/a: Nuninka

Toto taky stojí za přečtení!

Oslaďte si život s přírodními sladidly

Každý, kdo se alespoň trochu zajímá o svoje zdraví a záleží mu na tom, co jí, už určitě na

Čtu dál →

Tipy na dárek pro děti i maminky

Čas Vánoc se blíží přímo mílovými kroky a vy si možná začínáte lámat hlavu nad tím, co nadělit novopečené

Čtu dál →

Jak si udržet dobrou náladu v předvánočním shonu

Vánoce jsou za rohem, z televize, novin, rádia i obchodů se na nás valí zprávy o tom, že bychom se

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist