Recenze: Už vím proč

Rubrika: Knihy pro děti a mládež, Kulturní a literární tipy

Kniha od Heleny a Eduarda Škodových s názvem Už vím proč letos znovu po dlouhé době vyšla k 70. výročí nakladatelství Albatros, v kolekci Cesta časem s Albatrosem, která představuje ještě dalších sedm úžasných knih, jež se zapsaly do dějin české literatury pro děti a mládež. 

Od prvního vydání knihy „Už vím proč“ uběhlo přesně 40 let, a pokud byste se začetli do předmluvy Jana Krůty, tak byste zjistili, že 40 let je 14 600 dní, nebo-li 350 400 hodin a v minutách převedeno 21 024 000.

„S touto knihou držíte v ruce dokument, že vývoj vědy, techniky a lidského intelektu uhání stále větší rychlostí, a je na vás, jestli se i vaše děti budou moci ohlédnout se stejnou hrdostí jako vy po technicích a vynálezcích druhé poloviny 20. století.“ (Jan Krůta)

Prostřednictvím této knihy se stejně jako já, i vy vrátíte zpět do dob svého dětství. Moc dobře si pamatuji na dobu, kdy tato encyklopedie byla jedna z mála knih, která nás fascinovala, a ve které jsme si dokázali listovat i celé hodiny.

Ano, je to nezapomenutelná kniha, taková srdcovka, která se vám vryje přímo do paměti, kniha, která se předává pomalu z generace na generaci. Možná právě proto je právem řazena do zlatého fondu české literatury pro děti.

A co všechno v této knize naleznete? Kniha je rozdělena do dvaceti přehledně a srozumitelně rozepsaných kapitol popisujících dopodrobna jednu oblast běžného života od její historie, vzniku až po současnost. Jednoduše řečeno, třeba o tom, jak se, co dělá.

Děti se tak na jednotlivých stránkách mohou dozvědět spoustu užitečných informací týkající se potravinářského průmyslu jako je výroba sýrů, chleba, uzenin, mražených výrobků či největší pochoutky světa „čokolády“.

Kromě potravinářského průmyslu nabydou vědomosti i z jiných odvětví např. jak je to s výrobou oděvní látky, to jak se vyrábí boty, mýdlo, sklo či porcelán. Knihomolové pro změnu uvítají něco málo z historie prvních knih, vynálezu knihtisku a nutnosti zakládání knihoven.

Zvídavé a neposedné hlavičky naopak uvítají poodhalení tajů týkajících se elektřiny, a to na jakém principu vzniká film, či jak se vyrábí nábytek a odkud se vlastně bere.

Pokud si knížku Heleny a Eduarda Škodových dobře přečtete a prohlédnete, budete o něco chytřejší, a na mnohá proč dokážete zajisté i svých dětem odpovědět. Ostatně, pokud máte děti, otázkám typu PROČ a JAK, se nevyhnete… a vždycky vás zaskočí nečekaně skoro na každém kroku. S touhle knihou budete vždy a všude připraveni!

Na cestě za touto dobrodružnou výpravou vám budou dělat průvodce ilustrace Vojtěcha Kubašty z prostředí průmyslových závodů. Můžete se těšit přibližně na 200 detailně propracovaných obrázků, jež vás provedou jednotlivými procesy výroby až po samotnou distribucí hotových výrobků.

Každá z dvaceti kapitol pojednává od historie, vzniku až po současnost o každém z popisovaných odvětví a je doplněna i doprovodnými ilustracemi.

V závěru je kapitola zakončena ilustrovanou dvoustránkou znázorňující dotyčný podnik od sklepení až po střechu spolu s jednotlivými odděleními, přes které musí výrobek projít, aby dospěl až do své finální podoby.

Autoři spolu s ilustrátorem odvedli precizní práci, neboť velmi poutavou a srozumitelnou formou dokázali zjednodušit složité procesy, a obrázkem i slovy popsat, proč a jak se dějí jednotlivé jevy, z čeho, jak a proč nové věci vznikají.

Pokud si vy nebo vaše děti nebudete vědět rady s některými méně známými výrazy, nemusíte se ničeho bát. V závěru knihy je stručný a krátký slovníček, rozdělený o neznámá slova z jednotlivých kapitol. Hledání je velmi jednoduché a rychlé! Stačí nalistovat požadovanou, očíslovanou kapitolu, a poté si dohledat hledané slovo.

Knihu „Už vím proč“ autoři napsali pro starší děti před 40ti lety, a dalo by se říci, že je to jedna z mála knih, která vychovala už několik generací.

Pro malé i velké čtenáře je velmi přínosnou a na informace bohatou knihou. Ocení ji nejen všechny zvídavé děti, ale hlavně i jejich rodiče, které čas od času tápají po smysluplných odpovědí na vrtkavé otázky svých dětí.

Encyklopedii „Už vím proč“ doporučuji všem, jež baží nejen po nových informací, ale hledají odpovědi na položené otázky. Moje dcery byly touhle knihou naprosto unešené. Neustále v ní společně listujeme a studujeme jednotlivé oblasti běžného života, které jsme doposud braly jako samozřejmost a nijak zvlášť jsme se nezabývali otázkou, jak dlouho cestu anebo jak dlouhý proces musí jednotlivé věci podstoupit, než se dostanou k nám, do našich domovů.

Kniha se nám moc líbila a rozhodně by neměla chybět v žádné dětské knihovničce.

UŽ VÍM PROČ                             


Autoři: Helena a Eduard Škodovi
Ilustroval: Vojtěch Kubašta
Vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 2019
Pro čtenáře od 9 let
Počet stran: 144
Knihu můžete zakoupit na www.albatrosmedia.cz.

Napsal/a: Budulinek

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist