Vyzkoušejte své děti a nechte je měsíc hospodařit s penězi

Rubrika: PR článek

Peníze… neradi o nich mluvíme, ale všichni je potřebujeme, a to bez rozdílu věku. Problém je v tom, že děti si často neuvědomují jejich reálnou hodnotu. Zkrátka nechápou, že na něco máma s tátou nemají peníze. Můžete je to ale naučit, a to celkem zábavnou formou – nechte své děti sestavit rodinný rozpočet na měsíc a uvidíte, jak se s ním popasují.

Způsobů, jak zrealizovat tento experiment je hned několik a je nutné vybrat si variantu úměrnou věku dítěte. U těch nejmenších je potřeba jít na věc zlehka, u větších dětí můžete klidně trochu přitvrdit a u těch nejstarších vyzkoušejte svěřit jim na měsíc celý rodinný rozpočet.

Hra na rozpočet pro nejmenší

U nejmenších dětí použijte místo reálných peněz ty hrací a během hry na „běžný život“ od nich peníze postupně berte. Hru můžete zahájit tím, že jim dáte určitou částku a za tu pak budou nakupovat v obchodě, kde bude mít zboží danou hodnotu.

Nebo s nimi udělejte dohodu, že za každou odvedenou domácí práci (vynášení koše, mytí nádobí, utírání prachu, stlaní postele,…) kterou odvedou, dostanou určitou částku „hracích peněz“. Za ty si pak budou moci od vás „koupit“ dobroty, které budou mít opět stanovenou cenu. Děti se tak naučí nejen hospodařit s penězi, ale také začnou chápat, že peníze se musí nejdříve vydělat.

Kapesné jako finanční trénink pro školní děti

Když děti začnou chodit do školy, můžete jim stanovit nějaké menší kapesné, za které si mohou nakupovat svačiny, dobroty nebo pití ve škole. To však vyžaduje jistou disciplínu nejen od vašeho dítěte, ale i od vás. Když mu dáte peníze a ono se hned druhý den vrátí s tím, že peníze už nemá, nesmíte mu dát další, ani kdyby si oči vyplakalo. To by byla velká chyba!

Dítě zkrátka musí pochopit, že peníze mu musí vydržet týden, nebo měsíc, podle toho, jak jste domluvení. Když je utratí dřív, další nedostane a musí počkat na „výplatu“. Naopak, když ušetří, dostane příště stejnou částku, tím pádem bude mít k dispozici víc peněz.

Obdobně funguje i kapesné na tábor, dítě dostane určitou částku a ta mu musí vydržet. K šetření ho motivujte tím, že to co ušetří, si může nechat. Uvidíte, že dítko samo začne hledat způsoby, jak ušetřit.

U dětí od osmi let můžete vyzkoušet modernější obdobu, místo hotovosti vložíte dítěti peníze na dětský účet, ke kterému bude mít svou kartu. Vy nad jeho výdaji budete mít přehled, takže uvidíte, jak se mu daří s penězi hospodařit.

Rodinný rozpočet dejte na starost starším dětem

Starší děti, které už vědí, jak princip peněz funguje, by si ale měly vyzkoušet něco složitějšího. Zkuste jim svěřit větší zodpovědnost, dejte jim k dispozici finanční prostředky na chod domácnosti na měsíc a nechte je hospodařit. Nepouštějte se do toho však bez přípravy.

Na začátku jim řekněte, ať sepíší výdaje na pravidelné placení účtů, jako je nájem, energie, internet, telefon, kroužky, jídlo a další pravidelné výdaje. Vy si sepište to samé se skutečnými výdaji. Nakonec si porovnejte výsledky. Zjistíte tak, jestli mají děti reálnou představu o cenách.

Když nebudou úplně mimo mísu, můžete jít ještě dál a nechat je následující měsíc s penězi hospodařit samotné. Požádejte je, aby si schovávali účtenky, nebo výdaje někam zapisovaly a na konci měsíce si udělejte společné vyhodnocení.

Když naučíte děti, jak hospodařit s penězi, ušetříte si spoustu scén při výpravách do obchodních domů i jinde. Čím dříve totiž své ratolesti vysvětlíte, že existuje něco jako rodinný rozpočet, do kterého se musíte každý měsíc vejít, tím lépe bude snášet, až příště řeknete, že na něco teď nejsou v rozpočtu peníze.

Napsal/a: PR článek

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist