Recenze: Projekt pes (ten můj)

Rubrika: Knihy pro děti a mládež, Kulturní a literární tipy

PES! Zrovna v naší rodině bylo toto téma za poslední rok skoro na denním pořádku. Máme dvě malé holčičky, které si již dlouho přály mít doma psa. Není tedy divu, že neušel naší pozornosti i vítězný rukopis literární soutěže nakladatelství Albatros o nejlepší příběh na téma „Na světě je přece krásně“, a to kniha Projekt pes (ten můj) od Lucie Hlavinkové.

Hlavní hrdina Jenda, malý klučina, si již dlouhou dobu moc a moc přeje psa, svého čtyřnohého kamaráda. Bohužel, stejně jako to chodí i v jiných rodinách, tak i u něj jsou rodiče zásadně proti. Mají spoustu výmluv a důvodů, proč zrovna teď není vhodné pořizovat si psa. A jedním z těch zásadních důvodů je babička, která s nimi bydlí v domácnosti, a která trpí na Alzheimera.

Nelze se tedy divit mamince, že se kategoricky odmítá starat  navíc o psa, a že má zároveň velké pochybnosti o tom, že by se Jenda dokázal o pejska postarat úplně sám.

A tak Jenda vymyslí a rozpracuje plán  „PROJEKT PES MILIÓN JEDNA“, jež má nenápadnou formou přimět maminku a tatínka k tomu, aby mu toho vytouženého pejska nakonec pořídili. Takový souhrn jednotlivých kroků, které rodičům objasní, ukážou, jak úžasné a výborné je mít psa, obzvlášť když všechny metody nátlaku doposud nezabraly. Jenda vymyslí spoustu situací, u kterých bude muset zasahovat a pomáhat PES! Bohužel ne vždycky jde podle plánu, a ani u Jendy tomu není jinak!

Ještě štěstí, že jeho nejlepší kamarádka Monča má maminku, která cvičí a připravuje asistenční psy, a která mu s jeho plánem ráda krok za krokem pomůže. A aniž by si to Jenda plně uvědomoval, bude to právě ona, maminka Moniky, která ho nenápadně začne úkolovat a zasvěcovat do postupné péče a výchovy psa. A když už to vypadá, že by se Jenda dokázal o pejska postarat sám, a mohl ho i dostat, tak je všechno najednou úplně jinak.

Po jedné z mnoha nehod, jehož příčinou bude pes, přijde Jenda se zásadním rozhodnutím: „Dost jsem teď přemýšlel. A začínám mít dojem, že jste měli pravdu. Mít psa je moc náročný a asi na to nemám. Takže vás tím přestanu otravovat….“

Zůstane u konečného rozhodnutí Jendy? Anebo mu jeho rozhodnutí vymluví rodiče a nakonec pořídí psa? Anebo to nakonec bude úplně jinak? Vám nezbývá, než se hezky usadit, vzít tuhle krásnou knížku do ruky a začíst se do poutavého příběhu plného úsměvných a vtipných situací, do kterých vás chtě nechtě může dostat pes.

Knížka u našich dětí sklidila velký úspěch. Nenásilnou formou jim pomocí příběhu ukázala, že mít psa není jen zábava a hraní si s ním, ale i velká zodpovědnost umět se o něj postarat.

Knížka je velmi čtivá a moc dobře se čte. Příběh je krásně promyšlený, poutavý a čtenáře v závěru knihy překvapí zajímavým rozuzlení děje, které by rozhodně nečekal. Navíc krásné ilustrace Sylvy Francové zachycující právě vtipné a absurdní situace, vám i vašim dětem vykouzlí úsměv na tváří a dokreslí příběh Jendy v živých barvách.

Knížku s holčičkami doporučujeme přečíst až do konce. A jak vidíte na fotografii, my už pejska máme. 🙂

Projekt pes (ten můj)                                           

Autorka: Lucie Hlavinková

Ilustrovala: Sylva Francová

pro děti od 9 let, 72 stran

Vydalo nakladatelství Albatros v dubnu 2017.

Knihu si můžete objednat na www.albatrosmedia.cz.

 

Napsal/a: Budulinek

Toto taky stojí za přečtení!

Nevítaní hosté v ústní dutině

Malé oválné vřídky trápí až 25 % populace. Objevují se v ústech nečekaně, ale ti z vás, kteří se s afty

Čtu dál →

Pořízení tažného zařízení je snadné a cenově výhodné

Disponovat vozem bez tažného zařízení není žádný hendikep, jak by se mohlo zdát. Pokud potřebujete využívat přívěsný vozík, karavan, nosič

Čtu dál →

Cyklistické dárky pro malé i větší cyklisty

Máte doma nadšeného cyklistu a nevíte, co mu pod stromečkem udělá největší radost? Podobným problémem se rok, co rok

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist