Recenze: Marie Terezie a její Habsburkové

Rubrika: Knihy pro děti a mládež, Kulturní a literární tipy

Doma mám osmiletého syna, kterého příští rok čeká první opravdové školní seznámení s dějinami naší země. Už dnes ho ale spousta věcí z historie zajímá. Nabídka knihy Marie Terezie a její Habsburkové, kterou právě vydalo nakladatelství Edika, mi tedy přišla opravdu vhod.

V knize se čtenář dozví, že Marie Terezie se narodila 13. května 1717 a byla nejstarší dcerou císaře Karla IV. a Alžběty Kristiny Brunšvicko-Wolfenbüttelské.  Dozví se také spoustu informací o celé historii rodu Habsburků až do 18.století. Zajímavostí, a vlastně i novinkou, pro mě bylo, že Habsburkové nejsou jen rakouským rodem, ale také rodem ze severního Švýcarska.

Přiznám se tedy, že kniha byla poučením i pro nás dospělé. Což syn s nadšením přivítal a vždy, když si nějakou část přečetl, začal nás z ní zkoušet. Což je fajn, protože si myslím, že si tak spoustu věcí velmi jednoduše zapamatoval a ve škole to v hodinách dějepisu velmi přivítá.

Věděli jste například, co bylo příčinou všech válek Marie Terezie? Kolik měla Marie Terezie dětí? Dočtete se také o Napoleonovi, Františku Josefu I. A mnoha dalších historických osobnostech.

Knihu si sice ještě nepřečetl celou, přeci jen to není žádná pohádka, přesto se do knihy „zakousl“. Velký podíl na tom má i komiks o době válek o dědictví Habsburků. Ten se mu líbí asi nejvíc z celé knihy.

Já zároveň oceňuji rodokmen Marie Terezie ve formě stromu, kde najdeme Habsbursko-Lotrinský rod, Španělské Habsburky, Rakouské Habsburky, Albrechtovskou větev i Leopoldovskou větev. Stejně tak mapa Evropy kolem roku 1740.

Kniha Marie Terezie a její Habsburkové se zaměřuje zejména na rané období vlády Marie Terezie, války, kterými musela projít a které ji zocelily.

Můj první dojem z knihy byl takový půl na půl. Když jsem viděla prvních několik stran, říkala jsem si, zda Tomáška zaujme. Komiks není hned na začátku, ale až tak v závěrečné třetině knihy. Čtenář se na něj ale může těšit, nebo si jej přečíst dříve a pak se k němu při čtení knihy vracet. Tomáška lákal také proto, že je o válkách.

Za nás knihu musím pochválit a přiznat, že už pokukujeme po dalších podobných knihách, hlavně o knize Karel IV. – Pán světa.

Marie Terezie a její Habsburkové      

Autor: Zdeněk Ležák, Rudolf Šuran

Počet stran: 160, pro čtenáře od 9 let

Vydalo nakladatelství Edika v květnu 2017.

Knihu si můžete objednat na www.albatrosmedia.cz.

Napsal/a: Kyller

Toto taky stojí za přečtení!

Oslaďte si život s přírodními sladidly

Každý, kdo se alespoň trochu zajímá o svoje zdraví a záleží mu na tom, co jí, už určitě na

Čtu dál →

Tipy na dárek pro děti i maminky

Čas Vánoc se blíží přímo mílovými kroky a vy si možná začínáte lámat hlavu nad tím, co nadělit novopečené

Čtu dál →

Jak si udržet dobrou náladu v předvánočním shonu

Vánoce jsou za rohem, z televize, novin, rádia i obchodů se na nás valí zprávy o tom, že bychom se

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist