Recenze: Jak přežít, když se často bojím

Rubrika: Knihy pro děti a mládež, Kulturní a literární tipy

Knihu Jak přežít, když se často bojím právě vydalo nakladatelství Portál, napsala ji PhDr. Lucie Bělohlávková  a ilustroval Libor Drobný.  Tato útlejší knížka v pevné vazbě je plná návodů, jak přežít všechny možné nástrahy, obavy a strachy, se kterými se dítě musí dnes a denně vypořádávat.

Je to takový průvodce pro děti k překonání úzkosti, jak také zní podtitul této knihy. Téměř  každá stránka obsahuje  „opravdu super obrázky“, jak se vyjádřil náš Marek.  Líbí se mi tyto všeříkající ilustrace a také psaní a vybarvování do předem určených rámečků, které  děti  vtáhnou do právě řešeného problému, díky nim není knížka jen strohé čtení, ale opravdu zábava pro děti.

Knížku jsem četla společně s našimi druháky.  Předmluvu pro rodiče jsem přečetla sama a pak již od kapitoly „Začínáme“ jsme začali. V mnoha situacích se naši kluci poznali a musím říci, že nejen oni, ale i mne knížka přinesla na některé vyhrocené situace „návod“.

Davidovi se moc líbilo, že do knížky může psát, což jinak ví, že je do knížek zakázané. Takže se u prvního rámečku k vyplnění ještě několikrát zeptal: „Fakt můžu?“ Pak vyplnil svůj velký cíl – Stát se vědcem – se slovy „Co je psáno, to je dáno. Takže se mi to vyplní, viď, mami?“ Marek zase do jednoho z rámečků vybarvil na obrysu postavy místa, kde na těle pociťuje úzkost.  Vybarvil místo, kde je břicho a ústa. Tak jsem se ptala: “Proč zrovna v puse pociťuješ úzkost?“  A Mára mi vysvětlil, že když má třeba ve škole říkat básničku, tak ho právě pusa neposlouchá a říká si, co chce, a ne to, co má.

Myslím, že ke knížce a k dětmi  vypsaným poznámkám a nakresleným  obrázkům v ní, je dobré se vracet a připomínat si znovu, jak se se stresovými situacemi pro děti  vyrovnávat, protože jsou v ní „návody opravdu na vše“.

Je to vlastně taková učebnice na předmět  Strach, jak výstižně podotkl Mára a David dodal: „A my se z tý učebnice normálně učíme.“ A já jen dodávám, je to přesně tak a za nás doporučujeme všem dětem školou povinným.

Jak přežít, když se často bojím        

Autorka: PhDr. Lucie Bělohlávková

Ilustrace: Libor Drobný

Počet stran: 120

Vydalo nakladatelství Portál v roce 2017.

Knihu si můžete objednat na www.obchod.portal.cz.

Napsal/a: Gabulka73

Toto taky stojí za přečtení!

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist