Recenze: Jak přežít, když se často bojím

Rubrika: Knihy pro děti a mládež, Kulturní a literární tipy

Knihu Jak přežít, když se často bojím právě vydalo nakladatelství Portál, napsala ji PhDr. Lucie Bělohlávková  a ilustroval Libor Drobný.  Tato útlejší knížka v pevné vazbě je plná návodů, jak přežít všechny možné nástrahy, obavy a strachy, se kterými se dítě musí dnes a denně vypořádávat.

Je to takový průvodce pro děti k překonání úzkosti, jak také zní podtitul této knihy. Téměř  každá stránka obsahuje  „opravdu super obrázky“, jak se vyjádřil náš Marek.  Líbí se mi tyto všeříkající ilustrace a také psaní a vybarvování do předem určených rámečků, které  děti  vtáhnou do právě řešeného problému, díky nim není knížka jen strohé čtení, ale opravdu zábava pro děti.

Knížku jsem četla společně s našimi druháky.  Předmluvu pro rodiče jsem přečetla sama a pak již od kapitoly „Začínáme“ jsme začali. V mnoha situacích se naši kluci poznali a musím říci, že nejen oni, ale i mne knížka přinesla na některé vyhrocené situace „návod“.

Davidovi se moc líbilo, že do knížky může psát, což jinak ví, že je do knížek zakázané. Takže se u prvního rámečku k vyplnění ještě několikrát zeptal: „Fakt můžu?“ Pak vyplnil svůj velký cíl – Stát se vědcem – se slovy „Co je psáno, to je dáno. Takže se mi to vyplní, viď, mami?“ Marek zase do jednoho z rámečků vybarvil na obrysu postavy místa, kde na těle pociťuje úzkost.  Vybarvil místo, kde je břicho a ústa. Tak jsem se ptala: “Proč zrovna v puse pociťuješ úzkost?“  A Mára mi vysvětlil, že když má třeba ve škole říkat básničku, tak ho právě pusa neposlouchá a říká si, co chce, a ne to, co má.

Myslím, že ke knížce a k dětmi  vypsaným poznámkám a nakresleným  obrázkům v ní, je dobré se vracet a připomínat si znovu, jak se se stresovými situacemi pro děti  vyrovnávat, protože jsou v ní „návody opravdu na vše“.

Je to vlastně taková učebnice na předmět  Strach, jak výstižně podotkl Mára a David dodal: „A my se z tý učebnice normálně učíme.“ A já jen dodávám, je to přesně tak a za nás doporučujeme všem dětem školou povinným.

Jak přežít, když se často bojím        

Autorka: PhDr. Lucie Bělohlávková

Ilustrace: Libor Drobný

Počet stran: 120

Vydalo nakladatelství Portál v roce 2017.

Knihu si můžete objednat na www.obchod.portal.cz.

Napsal/a: Gabulka73

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist