Recenze: Flouk a Líla, Dobrodružství z mrakodrapu

Rubrika: Kulturní a literární tipy

Tuhle recenzi uvedu tak trochu netradičně – z osobního života. Moje téměř šestiletá dcerka má občas problémy udržet se v realitě. Velmi snadno podléhá příběhům, které sleduje v televizi, nebo jí čteme v knížkách, tudíž hned je z ní čarodějka, jindy zase jezdí na ponících nebo hledá tajemné poklady a skrýše.

Na tom by asi v jejím věku nebylo nic divného, kdyby se ona sama jaksi nepřestávala kontrolovat a pomalu v takových chvílích ztrácí kontakt s tou pravou realitou. Mluví s námi v magických a zašifrovaných větách, máchá rukama (jakože čaruje), poskakuje a křepčí po pokoji a zpívá si písničky, co zná z těch příběhů. Už mnohokrát jsem jí říkala, že to, co se v nich odehrává, jsou jen smyšlené pohádky a povídanky a že to nemůže brát tolik vážně. Právě z tohoto důvodu jsem to na ni zkusila s novou knížkou Petry Dvořákové Flouk a Líla. Líbila se mi totiž její anotace: Je to moderní pohádka pro děti od pěti do sedmi let o tom, jak se liší náš skutečný svět a virtuální realita.
V této knize se setkáváme s myškou Lílou – není to však obyčejná chlupatá myš, ale myš počítačová, a to ještě bílá a bezdrátová, co ji to ale v kanceláři u počítače moc nebaví, tak si hledá své kamarády ve skutečném světě – chce se seznámit hlavně s pravou myší domácí. Do této kanceláře ve velkém mrakodrapu denně přichází i protivný a namyšlený kocour Flouk paní sekretářky Kamilky, který se zase za každou cenu snaží dostat do počítače. Nakonec se mu to povede, zažívá tam spoustu dobrodružství (musí si třeba zajít na záchod – no a zrovna dvakrát se mu to nepodaří, taky se tam zapojí do rvačky a prožije i další dobrodružství). Naštěstí ho nakonec myška Líla zachrání a všechno dobře dopadne.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA20150921_203948 OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Když jsme knížku s dcerkou dočetly, tak jsme si o ní ještě dlouze povídaly – co tedy byla pravda a co byl jen příběh, co bylo skutečné a co byly představy. Zajímavé je, že to dokázala rozlišit, tak jsem ji poslouchala dosti pečlivě na to, abychom mohly poté řešit i ty její útěky od reality.
1091Určitě se poohlédnu i po dalších knížkách této autorky. Jinak velmi kladně hodnotím také ilustrace Kateřiny Hikadové, jsou velmi povedené a náramně se hodí k celému příběhu.

 

Knihu Flouk a Líla, Dobrodružství z mrakodrapu vydalo nakladatelství HOST, autorkou je Petra Dvořáková a krásné ilustrace jsou dílem kateřiny Hikadové. Knihu si můžete zakoupit zde.

Napsal/a: Andelinka

Toto taky stojí za přečtení!

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Spoření pro děti: jaké máte možnosti?

S novým přírůstkem do rodiny je čas začít myslet na budoucnost. Chcete-li svým ratolestem zajistit lepší start do života, neměli

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist