Recenze: Encyklopedie Larousse – Kdo co dělá?

Rubrika: Knihy pro děti a mládež, Kulturní a literární tipy

Děti si rády hrají na učitele, číšníka, popeláře, policistu, lékaře… Vědí ale, co vše je pro to povolání typické? Vědí, že není lékař jako lékař, ale každý má svou specializaci? Pomoci jim v tom může kniha, kterou vydalo nedávno nakladatelství Mladá fronta z řady Moje první Encyklopedie Larousse. Kniha se jmenuje Kdo co dělá? Autorkou je Isabelle Fougerová.

Hned na úvod se čtenáři dozví, že donedávna byla povolání rozdělena na typicky ženská a mužská. V dnešní době je tomu už ale jinak a muži mohou vykonávat třeba práci zdravotní sestřičky (pak jsou zdravotními bratry) a ženy naopak mohou třeba pilotovat letadlo.

Encyklopedie je určena všem dětem starším 6 let. Je přehledně rozdělena do následujících kapitol:

 • Povolání spojená s vědou a uměním – zde se čtenáři dozví mimojiné kdo je reportér, novinář, grafik či vědec.
 • Umělecká povolání – Jak vlastně vzniká divadelní představení? Kdo všechno se na něm podílí? Koho vidíme v opeře, baletu či třeba cirkuse?
 • Obchodní povolání – Kdo všechno se stará o to, že můžeme nakupovat, zajít si do restaurace a kdo staví dům?
 • Povolání zaměřená na ostatní lidi – Kdo pracuje v nemocnici, jaké mají lékaři specializace, kdo nám pomůže, když bude někde hořet?
 • Povolání spojená s přírodou a životním prostředí – kdo pečuje o zvířata, kdo je ornitolog, co vše potřebuje ke své práci třeba dřevorubec?
 • Povolání v jiných částech světa – S jakými profesemi se můžeme setkat třeba ve Vietnamu, Indii, Madagaskaru, Itálii či Peru?

Na jejím konci je také uveden abecední rejstřík jednotlivých povolání pro snadnější orientaci.

Tato kniha pomůže nám rodičům nalézt tu správnou odpověď na zvídavé otázky našich ratolestí. Nebo si v ní děti samotné mohou číst a vyhledávat, co je zajímá.

Ukázka z knihy:

Proč nosí rapper kšiltovku?

Kšiltovka je symbolem hip hopu, hudebního a tanečního stylu, jímž se rapper vyjadřuje. Je to styl, který se zrodil na ulici. Ve svých textech rapper zvláštním rytmickým způsobem hovoří především o rasismu a životě ve velkých městech.

Na 160 stranách najde čtenář odpovědi na více než 350 otázek. Dozví se mnohé zvláštnosti, o kterých dosud netušil. Ke každému povolání je připojena ilustrace, která dané povolání představuje.

lenovo_a1000_img_20161030_1813251 lenovo_a1000_img_20161030_1812491

U nás se do čtení pustil osmiletý Tomášek. S mladšími sourozenci si často hrají třeba na restauraci. Tak jsme si společně přečetli, kdo všechno v restauraci pracuje a co má za úkol. Děti si pak rozdělily role a v praxi si je vyzkoušeli.

lenovo_a1000_img_20161102_1516251

Tomáška hodně zaujala kapitola nakladatelství. O tom, kdo je autor knih samozřejmě už věděl. Kdo je ale redaktor? Kdo knihu uspořádá do stránek? Kdo knihy vyrábí? To už netušil a s chutí si to přečetl.  Na chvíli jsme se pozastavili u čtení odstavce s otázkou: Proč v knihách nejsou chyby? Ihned totiž křičel, že to není pravda. „Ve spoustě knih přeci chyby jsou“, řekl mi Tomášek. Ano, má pravdu. Ale i to je zde zmíněno. Občas totiž řádí tiskařský šotek.

lenovo_a1000_img_20161030_1819381

Já sama jsem se do encyklopedie začetla a našla mnohé, co pro mě bylo nové. A kdyby se mě na to děti zeptaly, vůbec nevím, co bych jim odpověděla. Encyklopedie tedy má své místo v naší knihovničce, aby byla po ruce vždy, když bude třeba. Doporučili bychom ji do každé dětské knihovničky, školy či školky.

Encykloped9788020437006_1-kdo_co_delaie Larousse – Kdo co dělá?

Autorka: Isabelle Fougerová

Pro děti od 6 let, 160 stran

Vydalo nakladatelství Mladá Fronta v roce 2016.

Knihu si můžete objednat na www.kniha.cz.

Napsal/a: Kyller

Toto taky stojí za přečtení!

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Spoření pro děti: jaké máte možnosti?

S novým přírůstkem do rodiny je čas začít myslet na budoucnost. Chcete-li svým ratolestem zajistit lepší start do života, neměli

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)

 • mura

  tato kniha se líbí dětem-objednávám

 • Kniha vypadá opravdu pěkně a věřím, že je i přehledná a zajímavá nejne pro děti 🙂

 • Milka98

  Obrázkové encyklopedie jsou pro děti velmi přitažlivé, zvláště pokud mají tak poutavé výrazné ilustrace jako tato kniha

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist