Recenze: Bylo nás pět

Rubrika: Knihy pro děti a mládež, Kulturní a literární tipy

Asi každý z nás už se ve svém životě setkal s dílem Karla Poláčka: Bylo nás pět – ať už s knížkou, nebo seriálem. Dcera v letošním školním roce dostala tuto knížku zapsanou na seznam doporučené četby, a protože není zatím nijak nadšený čtenář a k velkému množství literárních děl se dostává až přes audioknihy nebo filmová zpracování, nabídka recenze audioknihy Bylo nás pět od vydavatelství OneHotBook mě oslovila „na první pohled“.

V knize se autor vrací do dětských let a očima školáka Petra Bajzy líčí příhody party kluků na malém městě, jejich touhy, střety s autoritami dospělých i bojůvky s klukovskými nepřáteli a naopak ostatními chlapci z party vysmívané sympatie Petra k cukrářově dceři Evě.

Audiokniha je podle mého názoru velmi pěkně zpracovaná – příjemně mě překvapilo, že vydavatelství OneHotBook nezařazuje žádnou rušivou znělku, naopak je nahrávka doplněna příjemným hudebním doprovodem (i když je občas stylizovaná do houslových pokusů hlavního hrdiny). Jednotlivé kapitoly prostě navazují na sebe, pokud máte dostatek času a trpělivosti, klidně můžete celých 7 hodin a 40 minut vyslechnout najednou. Čtení Jana Zadražila se skvěle hodí k vyprávěcímu stylu knihy – mám téměř pocit, jako by vzpomínal na svá klukovská léta.

Dcera přes svůj původní souhlas s testováním nejprve nebyla nadšená – přičítám to tak trochu nedůvěře k doporučené literatuře ze seznamu. Nakonec si ale poslouchání užila možná ještě více než já – seriál neviděla a knihu zatím nečetla, a tak pro ni bylo všechno nové, několikrát jsem ji přistihla, jak se smála, takže myslím, že i jí se tato audiokniha líbila. Komický jí prý připadal i jazyk vyprávění – kombinace spisovných slov (jako třeba „pročež“ a „pravil“) a těch, která hlavní hrdina Petr Bajza běžně používá („zemák“, „mejdlíčko“), sympatie u ní našel i tím, že nerad chodí „do houslí“ (sama hraje také na housle a momentálně prožívá tak trochu „interpretační krizi“).

Myslím, že v této audioknize si „to své“ najdou děti i dospělí, proto se mi zdá vhodná pro všechny věkové kategorie.

Bylo nás pět

Autor: Karel Poláček

Vypravuje: Jan Zadražil

Ilustrace: Tomski&Polanski

Formát: 1 CD mp3

Délka nahrávky: 7 hodin 40 minut

Vydalo nakladatelství Vydavatelství OneHotBook v roce 2016.

Knihu si můžete objednat na www.onehotbook.cz.

Napsal/a: KONIPAS

Toto taky stojí za přečtení!

Jaké vybrat odrážedlo pod stromeček?

Chcete mít ze svého potomka vášnivého cyklistu? V určitém věku už nestačí jít příkladem. Vlastní dvoukolé odrážedlo, které je jedním

Čtu dál →

V jakých lázních vám zajistí hlídání pro děti?

Touží vaše srdce po lázních, ale říkáte si, že děti jsou pořád ještě malé, tak vám nezbývá než o

Čtu dál →

Dětský svět v zahradě? Vsaďte na bunkr, hmyzí hotel nebo malé hřiště

Hledáte recept, jak děti vylákat na zahradu, aby se vydováděly na čerstvém vzduchu a měly jste je přitom na

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist