Recenze: Bětka a Vojtíšek – Jak se těšili na Ježíška

Rubrika: Knihy pro děti a mládež, Kulturní a literární tipy

Svátkem Tří králů končí kouzelné vánoční období, které jsme si letos s dětmi v MŠ Sluníčko opravdu užili. Ke krásnému prožití Adventu přispěla i knížka Bětka a Vojtíšek – Jak se těšili na Ježíška, autorky Anny Burdové. Kniha je doplněna něžnými ilustracemi Petry Šolcové a vydalo ji nakladatelství Fragment těsně před Vánocemi.

Advent je radostné čekání, které vrcholí příchodem Ježíška. Bylo krásnou náhodou, za kterou jsem moc vděčná, že jsem mohla knížku Bětka a Vojtíšek – Jak se těšili na Ježíška přinést i do naší školky. Při práci s dětmi máme prosinec opravdu nabitý různými činnostmi a úkoly. Začíná to Mikulášem, čertem a anděly, kdy tyto postavy výtvarně zpracováváme a děti se učí novým písním a básním s touto tématikou. Dále píšeme dopisy Ježíškovi, pečeme perníčky, vyrábíme vánoční přání, nacvičujeme program k vánoční besídce, která je vrcholem prožitků v kolektivu dětí a za účasti rodičů. Ale i v tomto dosti hektickém období si vždy najdeme čas na pěknou knížku.

Bětka a Vojtíšek  v knize prožívají kouzelný předvánoční čas, na který se celý rok tak těšili. Při svém čekání na Ježíška podobně jako snad všechny děti otvírají jednotlivé dny svého adventního kalendáře, ve kterém je čeká nejen malá dobrota, ale taky úkol nebo hádanka. Seznámí se s postavou svaté Barbory, vítají Mikuláše a na čerta vymyslí důmyslnou past. Navštíví vánoční trhy, kde je čeká opravdová vánoční atmosféra, která Vojtíška tak okouzlí, že se rodičům ztratí. Ještě, že je tu cizí hodný pán, který chlapce přivede k rodičům. Nebo to snad byl Mikuláš? Oba hlavní hrdinové prožijí krásné zasněžené Vánoce plné rodinné pospolitosti. Málo však scházelo a byly by to svátky bez vánočního stromečku. Ale i tady všechno dobře dopadlo, strejda stromeček  přivezl, aby jej všichni mohli společně nazdobit. Cinkání zvonečku děti upozornilo, že Ježíšek skutečně přišel a přinesl dárky. Rodina nezapomněla na tradice, jakými jsou rozkrojení jablíčka, pouštění skořápkových lodiček, lití olova a došlo i na zpěv koled.

V knize Bětka a Vojtíšek – Jak se těšili na Ježíška mají děti možnost konfrontovat, jak to bylo o Vánocích kdysi a jak je to dnes, jak prožívají toto kouzelné čekání oba hrdinové a jak je prožívají ony. Text se vyznačuje jemným laskavým humorem a je umocněn pěknými ilustracemi.

Nejen v předvánočním období si čtenáři mohou připomenout zvyky, tradice a kouzelnou atmosféru nejmilejších svátků v roce.

Věřte, že i po Vánocích bude knížka pro děti zajímavá a čtivá, třeba už jen jako vzpomínka na něco moc hezkého, či pro několik pohádek, které maminka v knize vypráví svým dětem Bětušce a Vojtíškovi.

Bětka a Vojtíšek – Jak se těšili na Ježíška    

Autorka: Anna Burdová

Ilustrace: Petra Šolcová

Počet stran 96, pro děti od 4 let

Vydalo nakladatelství Fragment v roce 2017.

Knihu si můžete objednat na www.albatrosmedia.cz.

Napsal/a: Milka98

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist