Recenze: 100 nejznámějších pohádek pro unavené rodiče podruhé

Rubrika: Knihy pro děti a mládež, Kulturní a literární tipy

Před časem jsem dětem (i sobě) pořídila knížku 100 nejznámějších pohádek pro unavené rodiče od nakladatelství XYZ, ilustrovanou Karlem Řepkou. Zaujala mě svým zpracováním – zestručněním známých i méně známých pohádek do té míry, aby i menší dítě zvládlo poslechnout si celou pohádku před spaním až do konce. Proto jsem byla ráda, když vyšel druhý díl knihy 100 nejznámějších pohádek pro unavené rodiče podruhé.

I tyto pohádky jsou zpracované stejně stručně jako v prvním díle, většina pohádek je dlouhá zhruba na jednu až dvě stránky. Ilustrací je jen pár – v druhém díle knížky jsem jich napočítala jen 15, což při 223 stranách opravdu není mnoho. Právě menší množství ilustrací může některým dětem i rodičům vadit. Třeba u nás doma si rádi povídáme i nad obrázky v knížkách. Těch pár ilustrací, které v knize najdete, je ale velmi detailně propracováno. Jejich autorem je Štěpán Janík, jeho obrázky mi trochu připomínají milé ilustrace Josefa Lady.

S výběrem pohádek se bohužel nemohu zcela ztotožnit, a to jak u prvního, tak u druhého dílu. V každé ze zmíněných knížek je několik nejznámějších pohádek – v prvním díle např. O princezně na hrášku, Hrnečku vař, O Budulínkovi, O Palečkovi, O Smolíčkovi nebo v druhém díle např. Císařovy nové šaty, Čert a Káča, O veliké řepě, Koblížek. Tyto opravdu známé pohádky jsou doplněny pohádkami nebo převyprávěnými bajkami méně známými až úplně neznámými. Co mě osobně v souvislosti s věkem dětí, kterým jsem předčítala – tj. 2,5 – 5 let – vadí, je množství pohádek nějakým způsobem řešících smrt, případně život po životě. Předčítání pohádek totiž považuji za příjemné chvíle ke zklidnění před spaním a tato témata spíš vyvolávají spoustu otázek. Podle mého názoru k navození pohody před spaním toto zrovna nepřispívá. Proto těm, kteří tato témata z nějakého důvodu nechtějí řešit před spaním, doporučuji před předčítáním nahlas provést výběr, které pohádky ano a které ne.

Na obranu knížky ale musím dodat, že třeba hned první pohádka – O osamělém hříbečku – se dětem velmi líbila. A přiznávám se, že jsem ji do té doby, než jsem si ji přečetla v této knížce, opravdu neznala.

Výhody a nevýhody, podle mého názoru.

+ množství pohádek – dovedu si tuto knížku představit jako vhodnou pohádkovou knížku třeba na cesty, textu je dostatek i na dovolenou, kde nebývá k dispozici celá knihovna

+ známé i méně známé pohádky – vycházím z toho, že málokteré dospělé baví číst Červenou Karkulku pořád dokola

+ krátké texty vhodné i pro menší děti, i při případných zvídavých otázkách tato délka zajistí, že čtením pohádky nestrávíte jako rodiče celý večer

– minimum ilustrací – některým dětem i rodičům mohou chybět (třeba mě se děti pokaždé ptaly, jestli jim ukážu obrázky, a byly evidentně zklamané, že tam žádné nejsou

– minimum přímé řeči, v některých pohádkách uvedených v knížce není třeba vůbec žádná

– významná rodičovská nevýhoda: pokud čtete dětem pohádky, aby při čtení usnuly, při čtení těchto pohádek rozhodně neusnou, takže s jednou pohádkou určitě nevystačíte a budete jich muset číst víc.

100 nejznámějších pohádek pro unavené rodiče  

Kolektiv autorů

Ilustrace: Karel Řepka

Počet stran: 224

Vydalo nakladatelství XYZ v září 2017.

Knihu si můžete objednat na www.albatrosmedia.cz.

Napsal/a: Konipas

Toto taky stojí za přečtení!

Oslaďte si život s přírodními sladidly

Každý, kdo se alespoň trochu zajímá o svoje zdraví a záleží mu na tom, co jí, už určitě na

Čtu dál →

Tipy na dárek pro děti i maminky

Čas Vánoc se blíží přímo mílovými kroky a vy si možná začínáte lámat hlavu nad tím, co nadělit novopečené

Čtu dál →

Jak si udržet dobrou náladu v předvánočním shonu

Vánoce jsou za rohem, z televize, novin, rádia i obchodů se na nás valí zprávy o tom, že bychom se

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist