Recenze: Pohádková logopedie

Rubrika: Knihy pro děti a mládež, Kulturní a literární tipy

V dnešní době, kdy spousta dětí navštěvuje logopedii, jsou prostředky, které nácvik správné řeči podpoří hravou formou, k nezaplacení. Tedy alespoň u nás. A právě proto mě zaujal sešit Pohádková logopedie od Ireny Šáchové, s ilustracemi Evy Obúrkové, kterou vydalo nakladatelství Fragment.

Celý sešit se nese v duchu pohádky „Boudo, budko, kdo v tobě přebývá?“. Tuto pohádku většinou znají už i ty nejmenší děti a pohádka se jim určitě líbí. Je v ní plno zvířátek a děti si většinou rády na zvířátka hrají. A tím si pohádku i snáze pamatují.

Na úvod tedy v tomto pracovním sešitě nemůže být nic jiného, než právě tato pohádka. Je zde rozdělena na 8 odstavců, k nimž na další straně náleží dalších 8 odstavců. Ty mají dětem následně pomoci pohádku převyprávět. Děti ji určitě nepřevypráví doslova a mnohdy potřebují naši pomoc. Ale zaručuji, že se u vyprávění i pobavíte. Nám se vždy do vyprávění vloudilo něco nového. Třeba žabka Kvákalka, místo Kuňkalky.

Součástí sešitu je i loutkové divadélko, díky němuž si při vyprávění můžete pohádku i zahrát a lépe si děti vybaví, co se v pohádce vlastně dělo. A nebo si také můžete uspořádat malé představení pro sourozence, rodiče, prarodiče…

Ale celý sešit rozhodně není o vyprávění. Děti se zde učí i používání předložek – opět na obrázku, který pasuje právě k této pohádce, učí se hledat, co do řady nepatří, hledá tu správnou myšku podle popisku: „Má na hlavě kšiltovku, v ruce kytičku a usmívá se.“ A na výběr je z 5 různých myšek. Děti také mají spojit obrázky – slova, která se rýmují, určit, které zvířátko kde bydlí a mnoho dalších úkolů. Důležité je si také o úkolech povídat.

Já sama jsem si při svém prvním setkání s logopedií říkala, že se přeci jedná o mluvení, tak proč se tu dítě učí řešit logické řady, spojuje to s oním atd. Moje představa byla, že se dítě bude učit jen správně postavit pusinku a ostatní mluvidla atd. Pak jsem ale pochopila, že to by byla nuda a nemělo by to ten správný efekt. Děti se rády učí, o to více, když se učí hrou.

Pracovní sešit Pohádková logopedie je velmi pěkně zpracován a doplněn o moc pěkné obrázky. Je pravda, že občas jsem i já přemýšlela, jak je v daném úkolu obrázek zamýšlen (stejný obrázek, jiný „název“, aby vše vycházelo), ale to se mi stává i když si doneseme domů listy na procvičování z logopedie. Co je ale hlavní – děti práce baví, k sešitu se opakovaně vrací. A o to přeci jde.

Pohádková logopedie                                

Autorka: Irena Šáchová

Ilustrace: Eva Obúrková

Počet stran: 32

Vydalo nakladatelství Fragment v září 2017.

Knihu si můžete objednat na www.albatrosmedia.cz.

Napsal/a: Kyller

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist