Recenze: Pohádková logopedie

Rubrika: Knihy pro děti a mládež, Kulturní a literární tipy

V dnešní době, kdy spousta dětí navštěvuje logopedii, jsou prostředky, které nácvik správné řeči podpoří hravou formou, k nezaplacení. Tedy alespoň u nás. A právě proto mě zaujal sešit Pohádková logopedie od Ireny Šáchové, s ilustracemi Evy Obúrkové, kterou vydalo nakladatelství Fragment.

Celý sešit se nese v duchu pohádky „Boudo, budko, kdo v tobě přebývá?“. Tuto pohádku většinou znají už i ty nejmenší děti a pohádka se jim určitě líbí. Je v ní plno zvířátek a děti si většinou rády na zvířátka hrají. A tím si pohádku i snáze pamatují.

Na úvod tedy v tomto pracovním sešitě nemůže být nic jiného, než právě tato pohádka. Je zde rozdělena na 8 odstavců, k nimž na další straně náleží dalších 8 odstavců. Ty mají dětem následně pomoci pohádku převyprávět. Děti ji určitě nepřevypráví doslova a mnohdy potřebují naši pomoc. Ale zaručuji, že se u vyprávění i pobavíte. Nám se vždy do vyprávění vloudilo něco nového. Třeba žabka Kvákalka, místo Kuňkalky.

Součástí sešitu je i loutkové divadélko, díky němuž si při vyprávění můžete pohádku i zahrát a lépe si děti vybaví, co se v pohádce vlastně dělo. A nebo si také můžete uspořádat malé představení pro sourozence, rodiče, prarodiče…

Ale celý sešit rozhodně není o vyprávění. Děti se zde učí i používání předložek – opět na obrázku, který pasuje právě k této pohádce, učí se hledat, co do řady nepatří, hledá tu správnou myšku podle popisku: „Má na hlavě kšiltovku, v ruce kytičku a usmívá se.“ A na výběr je z 5 různých myšek. Děti také mají spojit obrázky – slova, která se rýmují, určit, které zvířátko kde bydlí a mnoho dalších úkolů. Důležité je si také o úkolech povídat.

Já sama jsem si při svém prvním setkání s logopedií říkala, že se přeci jedná o mluvení, tak proč se tu dítě učí řešit logické řady, spojuje to s oním atd. Moje představa byla, že se dítě bude učit jen správně postavit pusinku a ostatní mluvidla atd. Pak jsem ale pochopila, že to by byla nuda a nemělo by to ten správný efekt. Děti se rády učí, o to více, když se učí hrou.

Pracovní sešit Pohádková logopedie je velmi pěkně zpracován a doplněn o moc pěkné obrázky. Je pravda, že občas jsem i já přemýšlela, jak je v daném úkolu obrázek zamýšlen (stejný obrázek, jiný „název“, aby vše vycházelo), ale to se mi stává i když si doneseme domů listy na procvičování z logopedie. Co je ale hlavní – děti práce baví, k sešitu se opakovaně vrací. A o to přeci jde.

Pohádková logopedie                                

Autorka: Irena Šáchová

Ilustrace: Eva Obúrková

Počet stran: 32

Vydalo nakladatelství Fragment v září 2017.

Knihu si můžete objednat na www.albatrosmedia.cz.

Napsal/a: Kyller

Toto taky stojí za přečtení!

Zařizujete svým dětem společný pokoj? Poradíme vám, jak na to

Pro rodiče je často náročným úkolem zařídit pokoj pro jednu svou ratolest. Zvážit všechny jeho potřeby, které musí s

Čtu dál →
muzikál Mauglí na Mall.tv

Muzikál Mauglí bude k vidění na Mall.tv

Muzikál Mauglí Ondřeje Soukupa a Gabriely Osvaldové v režii dua Skutr uvádí pražské Divadlo Kalich od září roku 2013. Od

Čtu dál →

Hledáte parťáka pro své koníčky? Zkuste to se svými dětmi

Malé děti znamenají ve většině případů sice menší starosti než ty velké, ale přece jen většina rodičů – a

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist