Princezna Kačenka a její království

Rubrika: Kulturní a literární tipy

Že nevíte, kdo je princezna Kačenka a kde je její království? Tak to musíme začít pěkně od začátku. Princezna Kačenka je vládkyní Orlických hor a její království se nachází právě zde – v Orlických horách. A dokonce už i babička o ní Barunce vyprávěla…

(Babička, B. Němcová).
Je to krásná mladá paní, která dokáže být velmi laskavá, ale i velmi přísná. Když někdo potřebuje, tak mu pomůže, ale zase na druhou stranu, když někdo provádí něco špatného a nesprávného, tak ho potrestá. Dokáže se také různě proměňovat, takže ji hned nepoznáte. A že Vám tenhle popis někoho připomíná, že se někdo chová právě tak? Správně. Takový je i Krakonoš, který vládne na území našich nejvyšších hor – Krkonoš. A právě on je velký přítel Kačenky a také toho spolu hodně zažili. A jak to všechno začalo?

Seděli jsme s přítelem a jeho rodinou v malé chalupě uprostřed Orlických hor. Venku ležela asi metrová vrstva sněhu, foukal silný vítr a tvořily se vysoké návěje. Uvnitř hřála velká kachlová kamna a bylo zde mile teplo a útulno. Silný náraz větru se opřel do štítu, až krovy zapraskaly. Všichni ztichli a poslouchali hučení vichru za okny.
„To zase vyhnala Kačenka Krakonoše,“ povídám. No to jsem si dal. Už se na mne sesypaly zvědavé dětské otázky.
„Jaká Kačenka? Kdo je to? Co dělá Krakonoš v Orlických horách, vždyť ten přece panuje na Krkonoších? Co má vítr společného s Krakonošem?“
„Tiše, tiše,“ uklidňoval jsem malé zvědavce, „pěkně se posaďte a dobře poslouchejte. Hned se všechno dozvíte.“

Tak s těmito slovy se před námi otevírá kouzelná knížka Pohádky z Orlických hor, napsaná profesorem fyziky na gymnáziu panem Josefem Lukáškem a vydaná v roce 1995. Je plná příběhů o princezně Kačence.
Sepsání těchto pohádek předcházelo putování po horských vesničkách, nahlížení do místních kronik a poslouchání příběhů, které se mezi lidmi vypravují. Vzniklo 13 pohádek, které jsou krásně ilustrované malířkou a řezbářkou paní Jarmilou Haldovou. Můžeme se zde dočíst, jak to tedy bylo s Kačenkou a Krakonošem, kde se vzaly na horách bledulky, nebo také o skleněném kvítku, o vodnické dcerce. Mohou nás také postrašit Manďákovi čerti, nebo možná najdeme poklad ve Vrchmezí. A to ještě není všechno, dozvíme se toho mnohem a mnohem víc.
Ptáte se proč? Protože sesbíraného materiálu bylo hodně a v roce 2001 vyšla další knížka Pohádky z Orlických hor 2 od stejného autora i ilustrátorky.

Už je tomu několik let, co jsem působil na horské škole v Dobřanech, malé vísce, která, ačkoliv leží na kopci, je skryta mezi vrcholky okolních hor. Prolézali jsme tehdy s dětmi rozvaliny bývalého dobřanského hradu. Hledali jsme v křovinách ukryté zbytky hradeb, brány a hradního paláce, našli jsme i zasypanou studnu. Potom jsme si sedli na hromadu kamenů, které kdysi tvořily mohutnou věž, a vyprávěli si o zašlé slávě hradu, o osídlování našich hor a řeč se najednou stočila z historie na pohádky.
O paní našich hor – princezně Kačence, o tom, jak se do ní zamiloval Krakonoš, jak se s ním Kačenka nepohodla, když odmítla jeho nabídku k sňatku, a co z toho bylo. Připomínali jsme si zkrátka pohádky, které se o našich horách vyprávějí, a děti se rozpovídaly o tom, co slyšely od svých babiček: kde se objevoval jaký vodník, jaké strašidlo kde strašilo, kdy vyváděli čerti, když v tom zazněla otázka, která všechny ty malé vypravěče umlčela.
„Jak se vlastně dostala Kačenka do našich hor? Odkud se tu vzala?“

Tak právě na tuto otázku najdete odpověď v druhém díle vyprávění o Kačence a spolu s ní ještě dalších 9 pohádek s krásnými, barevnými ilustracemi. Dozvíte se o hejkalovi od dobřanského hradu, o Viktorovi z Bystrého a o dalších postavičkách z Orlických hor.
A právě proto, že se jedná o postavy z různých míst v Orlických horách, tak se tato místa dohodla a vznikla Kačenčina pohádková říše, kterou můžete navštívit i vy. Takže nejen, že si můžete pohádky číst, ale vy se můžete do pohádky i vypravit. Podrobné informace najdete na:

http://www.orlickehory.net/tipy.htm#putovani

A že by to byl konec? Ba ne. Letos v červnu byla vydána třetí kniha pohádek pod názvem Korunka princezny Kačenky. Obsahuje 16 pohádek a jejími autory je již zavedená a známá dvojice: p. Josef Lukášek a pí Jarmila Haldová. Dozvíte se například, že Kačence pomáhá víla Julinka, že v dobách, kdy bylo v kraji zle, probíhala čilá a úspěšná pašerácká činnost a že pořídit si „plivníka“ se nemusí vyplatit.

Citace: Pohádky z Orlických hor 1 a 2
Vydavatelství Oftis Ústí nad Orlicí

Napsal/a: Julie75

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist