Pohádky pro společné čtení a jejich čtenáři

Rubrika: Kulturní a literární tipy

Pohádky pro společné čtení – projekt na podporu domácího čtení a čtenářství u dětí, které čtení bolí, vstupuje již do třetího roku své existence. V počáteční fázi díky grantu Ministerstva kultury České republiky a díky nadšení knihovnic v Městské knihovně Svitavy vznikly první texty ve speciální typografické úpravě, jež má začínajícím čtenářům pomoci v orientaci v textu a s jeho zpracováním.

Autorkou pohádek je Alena Vorlíčková, odbornou lektorkou dětská psycholožka dr. Lenka Krejčová, předsedkyně pražského DYS-centra a půvabné ilustrace pocházejí z dílen výtvarnic Magdy Štajnerové, Jitky Zajíčkové, Terezy Vlkové a Reginy Daňkové.

Veřejnosti se Pohádky pro společné čtení představily na stránkách svitavské knihovny, kde jsou stále k nahlédnutí.  Souběžně vznikly i tištěné sešity se speciálními prvky pro čtenáře i jejich dospělé průvodce. Pohádka Červená krabička byla součástí 1. mezinárodního týdne čtení – pracovaly s ní děti v Dětském domově v Poličce, soutěžily se svými ilustracemi o hodnotné ceny předních českých nakladatelství, které převzaly na slavnostním vyhlášení v Centru Bohuslava Martinů v Poličce. Pohádkové sešity byly pokřtěny na konferenci a prodejní výstavě pro odbornou veřejnost Dyskorunka 2011 v Praze.

ptacek spolecne_cteni_1

V lednu 2012 se tým Pohádek pro společné čtení účastnil společného čtení na happeningu pořádaném o. s. Nedoklubko v pražské galerii Lapidárium. Většinu roku 2012 pak probíhala spíš neviditelná práce – propagace formou odborných článků, navazování důležitých partnerství, vznikly nabídky pro knihovny a školy. Jedna z pohádek se dokonce stala součástí antologie světových a českých autorů Mezi setbou a sklizní, která je též určena pro čtení v rodinách. Na konci roku, v době adventu, představily a nabídly Alena Vorlíčková a Jitka Zajíčková pohádkové dílny knihovnicím z dětských oddělení na semináři v Národní knihovně.

spolecne_cteni_3spolecne_cteni_2

Na začátku roku 2013 byla instalována ve svitavském multikulturním centru Fabrika výstava Pohádek pro společné čtení s ilustracemi a fotografiemi z akcí, přišlo několik pozvání z knihoven, velmi milá byla akce ve škole v Horní Bečvě, děti byly úžasné, s nadšením četly, povídaly si o lidových pohádkách a věnovaly se souvisejícím výtvarným aktivitám. V dubnu tým ve složení dr. Lenka Krejčová, Alena Vorlíčková a Jitka Zajíčková seznámil knihovníky z Karlovarského kraje s problematikou dyslexie, projektem Pohádky pro společné čtení a se stavem vztahu dnešních dětí ke čtení.

Střevíčekspolecne_cteni_4

Velkou podporu získaly Pohádky pro společné čtení od kampaně Rosteme s knihou, na jejíchž stránkách má samostatnou sekci s články a díky níž se představí na knižním veletrhu Svět knihy 2013. V sobotu 18. května v sále Rosteme s knihou od 16 do 16:50 proběhne pohádková dílna pro děti a jejich doprovod – společné pohádkové čtení a tvoření s autorkou Alenou Vorlíčkovou a ilustrátorkami Magdou Štajnerovou, Jitkou Zajíčkovou a Petrou Antonovovou. Také letos se Pohádky pro společné čtení zapojí do mezinárodního týdne čtení dětem, pohádkovým workshopem ve Svitavách, kde budou představeny slovinské lidové pohádky.

Na stránkách www.spolecnecteni.com najdete základní informace o projektu Pohádky pro společné čtení, na adrese spolecnecteni@gmail.com můžete objednávat tištěné sešity, informovat se o pohádkových dílnách, ptát se na dětské čtenářství.

Napsal/a: Alena Vorlíčková

Toto taky stojí za přečtení!

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

  • mura

    U nás je společné čtení v knihovně,mají pořád plno,chodí tam i ti co doma moc nečtou.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist