Víte, co bylo na prvopočátku??

Rubrika: Knihy pro děti a mládež

Na počátku všeho bylo pusto a prázdnota, a proto se Bůh rozhodl, že stvoří svět. Většina z vás si jistě vybaví krásnou pohádku, kterou jste sledovali jako děti (Stvoření světa). Měla jsem ji moc ráda a s velkou oblibou jsem ji pouštěla i svým dětem. Není to tak dlouho, co jsme na ni koukali. I teď, když tohle píšu, si broukám závěrečnou melodii “milujte se a množte se…“. V pohádce je jednoduchou a nenásilnou formou přiblíženo, jak to všechno začalo, ale víte – jak to bylo dál??

Já se přiznám, že sama tápu. Něco vím, ale některé souvislosti mi unikají. Jak jste na tom vy? Používáte také – „to je Sodoma, Gomora“, „jsi zarostlý jako Ezau“ atd.? Víte, že Kain je bratr Ábela nejen díky luštění křížovek? Proč je  Babylonská věž křivá…???

V nakladatelství Fragment vyšla knížka určená pro děti Biblické příběhy – Starý zákon, kterou převyprávěla Jana Eislerová. Barevnými ilustracemi ji doplnil Antonín Šplíchal. Uvnitř naleznete 26 poutavých příběhů, kde každému je věnována jedna dvoustrana. Díky tomu, že kniha je směřovaná k dětským čtenářům, jsou srozumitelné, krátké a psané tak, aby je pochopily i malé děti.

biblicke_pribehy1

 Musím přiznat, že jsem si knížku vybrala hlavně kvůli sobě. Samozřejmě si ji přečtou i děti, myslím, že základní přehled by měly mít a s určitými věcmi se budou střetávat po zbytek života.

Na konci knihy jsem našla seznam s jednotlivými názvy příběhů. Při čtení mi hlavou letělo to znám, tohle také… ale znala jsem jen názvy lidí, míst, nebo situace, ale neuměla jsem si pod tím příběh představit, nebo si to spojit s něčím konkrétním. Když jsem si například přečetla Babylonská věž, věděla jsem, že je 😀 , ale ne to, že s ní je spojená pýcha stavitelů a trest, který  následoval od Boha (zmátl jejich jazyky a každý mluvil jinou řečí).  Dosud jsem si myslela, že se říká zarostlý jako EzauR a přitom je to Ezau. Stejně tak, když jsem si přečetla jméno Šalamoun, jsem si vybavila, že se mluví o někom, kdo je velmi chytrý a moudrý, ale víc jsem si nepředstavila…po přečtení mám jasno! A takhle bych mohla pokračovat dál, ale co by zbylo na objevování a čtení pro vás.

Ukázka z knihy (O potopě světa)

Jen Noemova archa se mnoho dnů houpala na temných vlnách. Široko daleko nespatřili poutníci ani náznak života, jen nekonečný oceán. Po stu a padesáti dnech začaly vody pomalu opadávat. Archa se zastavila na vrcholu hory Ararat.

„Vždy, když se na obloze ukáže duha, připomeňte si naši úmluvu,“ zazněl Boží hlas. „Už nikdy nedopustím, aby bylo zničeno celé lidstvo a všechno tvorstvo světa.“

Noe a jeho synové se vrátili ke své práci na polích a vinohradech, jejich rod se rozmnožil a brzy osídlil celou zemi.

 

Bibli jako takovou mám doma jako dárek od kamarádky téměř dvacet let, ale přiznám se, začíst se mi nedaří. Věřím, ale že v ní je spoustu moudra a i díky přečtení této dětské formy se k ní pokusím vrátit.


v_biblicke_pribehy_stary_zakon_nahledBiblické příběhy – Starý zákon

Vydalo nakladatelství Fragment

Autor: Jana Eislerová

Ilustrace: Antonín Šplíchal
Počet stran: 56
Vazba: vázaná
Formát: 216×276
Cena: 199Kč, se slevou zde.
Vyšlo: 2012

Knihu Biblické příběhy – Starý zákon si můžete objednat například zde.


FRAGMENT_logo claim1_2barvyNakladatelství Fragment se zaměřuje zejména na knihy pro děti a mládežleporelaslovníkyučebniceturistické průvodce.

Mezi bestsellery patří ERAGONLetopisy Narnie,Maturita v kostce.

Napsal/a: Bamiska

Toto taky stojí za přečtení!

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (6 vyjádření)

 • bioviruska

  Takové knížky se mi moc líbí, máme staré pověsti české a panovníky, dcera je moc ráda čte, jsou srozumitelné s krásnými obrázky.

 • aladin10

  Knížka vypadá úžasně!!!

 • Tak přesně tuhle knížku jsem koupila dceři, dostane ji příští týden k svátku.
  Učili se v náboženství o bibli, ale ta se mi zdála zatím moc složitá, prolistovala ji u babičky (samozřejmě dětskou ilustrovanou), ale moc ji nezaujala.
  Tyto biblické příběhy mi přišly hezky zpracované, tak jsem zvědavá, jaká bude reakce.
  No a kdyžtak si ji zopáknu aspoň já 😉

 • Vypadá to docela dobře, starší dostala dětskou bibli ke křtu, ale vůbec tam nejsou ty příběhy pěkně rozepsané, má takové zvláštní zpracování…tady to opravdu vypadá, že je to hezky zpracované, tudíž by to děti mohlo zaujmout, díky za tip

 • Tak tohle by u nás doma neuspělo. Ale je pravda, že pohádka Stvoření světa je pěkná. Dokonce jí máme na DVD.Ale bible a tenhle styl knížek fakt ne.
  pamatuji si, jak mi pra babička vyprávěla příběh o Sibile.
  Jinak jsem na tom stejně, názvy znám, příběh moc ne.

 • Marinada

  Bami, nedávno jsem tuhle (nebo hodně podobnou) knihu někde viděla a taky jsem jí vnucovala dceři s tím, že si jí přečtu hlavně já 🙂 No ale neuspěla jsem.
  Dík za recenzi, zkusím si to časem zamluvit v knihovně – samozřejmě v dětském oddělení 🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist