Pohádky a legendy očima dětí

Rubrika: Kulturní a literární tipy

Jaký mají dnešní děti vztah k lidové slovesnosti a folkloru? Jak si děti z nejrůznějších zemí a kultur představují pohádkové, legendární a mytické bytosti? Na tyto otázky přináší odpověď výstava s názvem Báje, pohádky a pověsti, která se koná v Národopisném muzeu – Musaionu…

Výstava představuje vítězné práce 16. ročníku mezinárodní dětské výtvarné soutěže Malujeme po síti s etnografickou tématikou, kterou pořádaly Národní muzeum a Český rozhlas. Soutěže se zúčastnilo 3 000 dětí z celé České republiky a zahraničí, například z Indie, Indonésie, Běloruska, Bulharska, Bosny a Hercegoviny, Slovenska, Německa, Švýcarska a afrických zemí.

Děti malovaly své představy o světě mýtů, legend a pohádek. Soutěž byla vyhlášena ve třech kategoriích: kresba, rukodělná práce a počítačová grafika a animace. Výtvarná zpodobnění postav a příběhů lidové tradice poslaly jak jednotlivé děti, tak i kolektivy ze škol, zájmových kroužků, různých typů dětských sociálních zařízení či dokonce z nemocnic.

Ve výstavních prostorách Musaionu si ze všech zaslaných prací máte možnost prohlédnout tři stovky z nich. Už od vchodu jsou vidět první podařené výtvory. Přímo po schodech nahoru vás doprovodí asi půl metru vysoké postavy nejrůznějších pohádkových bytostí – Hurvínek, čarodějnice, vodník…A než vystoupáte až do samotného prostoru určeného pro výstavu, budete muset projít okolo Golema, který je vyrobený z pěnové hmoty malým chlapcem, ale hrůzu nenažene nikomu. Působí jako milá postavička z pohádky. Ostatně, Golemů tu uvidíte ještě několik, i když v daleko menších velikostech. Okolo jsou rozmístěné kresby nevidomých dětí, a to velice zdařilé.

V prvním patře, ve Velkém sále, jsou rozmístěné další kresby a výtvory dětí z celého světa. Nejedná se jen o kresby. Jsou zde k vidění výrobky z keramiky, ale i ze slámy. Zajímavé je například leporelo, které zobrazuje události ze Starých pověstí českých, například kněžnu Libuši, Přemysla Oráče apod. Velice působivě se ve výstavní síni vyjímá pavouk v pavučině, opět jede z výtvorů dětí nebo postavička Ferdy mravence, umístěná hned vedle něj.

Děti malovaly podle toho, z jaké země pocházejí a jaké jsou právě ty jejich známé a především oblíbené postavy z pohádek či bájí. České děti malovaly či vyráběly Karkulku, Maxipsa Fíka, loupežníky, víly, Sněhurku a sedm trpaslíků a mnoho dalších. Třeba právě zmiňované postavy ze Sněhurky a sedmi trpaslíků jsou namalované na tvrdém papíře, vystřižené a slepené k sobě, takže vytvářejí dojem velkého leporela. Nechybí ani další postavy, jako jsou čerti, těch byste tu napočítali hned několik, a samozřejmě princezny.

Děti z jiných zemí vytvořily například Minotaura, Persefonu, bájnou Medúzu, město Tróju či namalovaly kresby z Gulliverových cest apod.

Kromě těchto „fyzicky“ přítomných věcí můžete na počítači, který je ve Velkém sále také umístěn, shlédnout animace, jež byly rovněž zaslány do této soutěže.

Vítězné práce byly vybrány odborníky ve svém oboru. Do poroty zasedli například výtvarníci Adolf Born, Tomáš Bím, Kamil Hlubuček, herečka Naďa Konvalinková či prozatímní ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan.

Výstava BÁJE, POHÁDKY A POVĚSTI – MALUJEME PO SÍTI probíhá v Letohrádku Kinských v Praze, kde sídlí Národopisné muzeum – Musaion. Shlédnout ji můžete až do 25. září 2011.

Letohrádek se nachází v dolní části Petřínských sadů, takže po návštěvě muzea si můžete udělat procházku směrem nahoru na Petřín, která vám zabere zbytek odpoledne. Výsledek obou návštěv bude stát za to.

Více fotek si můžete prohlédnout ve fotogalerii Kultura, sport, akce – Báje, pohádky a pověsti – Malujeme po síti.

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist