Po stopách mamuta

Rubrika: Akce pro děti, Kulturní a literární tipy

Národní muzeum odstartovalo na jaře letošního roku projekt určený pro nejmenší návštěvníky jejich rodiče, který zastřeší všechny dosavadní programy, jež jsou určeny dětem. Zajímá vás, co všechno obnáší?…

V rámci projektu Hravé muzeum jsou prezentovány do budoucna plánované dílny, přednášky, interaktivní hry a herny.

Maskotem a současně průvodcem nově chystanými programy se stal Mamut. Jeho vyobrazení označí všechna zastavení na dětské stezce, která propojí objekty Národního muzea. Mamut upozorní rodiče na ty části výstav, kde se děti mohou dotýkat vystavených předmětů a také si s nimi hrát. Muzeum připravuje mapu těchto zastavení. Jednotlivá stanoviště bude možné navštívit na základě zakoupení běžné vstupenky do daného objektu, není tedy třeba kupovat si speciální vstupenku.

Projekt vnímáme jako bonus pro naše návštěvníky. Chceme vytvořit příjemné prostředí, do kterého se budou rádi vracet,“ vysvětluje generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Projekt navazuje na tradici dílen v Náprstkově muzeu, v Musaionu nebo v Českém muzeu hudby, které budou pokračovat. Národní muzeum se rozhodlo všechny tyto akce zastřešit pod hlavičkou jednoho projektu, usnadnit rodičům výběr akcí a upozornit je na akce, na kterých se jejich děti nebudou skutečně nudit. Na webových stránkách Národního muzea bude speciální sekce, kde najdou jejich souhrn.
Úplně první akcí se stal tzv. Medový víkend, jako součást doprovodného programu k výstavě Staré pověsti české.

A protože i mamut jakožto maskot musí mít své jméno, vybrali mu ho sami děti při oslavě Mezinárodního dne dětí. Dostal jméno Chlupík Nanu a jestliže jej uvidíte na různých místech Národního muzea, pak budete vědět, že právě tady čeká na děti zábava, hry, ale i poučení a překvapení.

Na stránkách Národního muzea jsou věnované speciální stránky pro Hravé muzeum, kde pro děti najdete kromě jiného i tipy na dětské programy pořádané Národním muzeem.

To nejlepší pro nejmenší

Pro ty nejmenší jsou připravené dětské koutky se spoustou hraček. Větší děti, které mají dobrodružství a chtějí si vyzkoušet něco z historie, mohou vyzkoušet třeba historický ateliér. Na chvíli se tak mohou stát dvorní dámou nebo udatným rytířem.

Pro děti je například v Nové budově Národního muzea připravena skluzavka, tabule na kreslení, pohovka i pytle na sezení a samozřejmě spousta hraček.
V Národním památníku na Vítkově je dětský koutek vytvořený jako obláček nad expozicí, děti obdrží hravé pracovní listy – je zde zcela bezbariérový vstup.
Do muzea jsou zvány i maminky s miminky, které tady najdou klidnou zónu s přebalovacím pultem. V kavárně nechybí vysoké dětské židličky.

Národní muzeum ale není jen Praha. Například v Prachaticích v Muzeu české loutky a cirkusu si děti mohou skutečně zahrát na herce s opravdovými loutkami.

Co mají rodiče dělat, pokud chtějí zamířit do muzea s dětmi a mít jistotu, že se budou celé odpoledne bavit?

Na webových stránkách najdou seznam akcí, na které se mohou vypravit a na nichž je připraven program pro jejich děti. Seznam zahrnuje akce ze všech objektů a obsahuje i informace o tom, zda se do objektu dostanete s kočárkem a zda je zde k dispozici přebalovací pult nebo kavárna s občerstvením vhodným pro děti. Všechny informace budou tedy na jednom místě, na www.nm.cz.

 

Aktuální tip v projektu Hravé muzeum:

Samoobslužný průvodce s příběhem malého Matěje

Pokud navštívíte Národopisné muzeum v Praze – Musaion, můžete spolu s chlapcem Matějem, který žil v 19. století, poznávat minulost, tradiční lidovou kulturu a vůbec život našich předků v této době. Pro děti je připravena i řemeslná dílna, ve které děti najdou všechny možné úkoly, které zpracovávají hravou formou.

Samoobslužný průvodce je zdarma a získáte jej na pokladně muzea.

Bližší informace o projektu Hravé muzeum najdete zde.

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist