Malý výlet do malé ZOO

Rubrika: Z našich cest

Úplnou náhodou jsme se na jaře dozvěděli o ZOOparku ve vesničce Zájezd na Kladensku. Jelikož to není od nás daleko, udělali jsme si malý výlet, který ale naše děti (8 měsíců a 3 roky) plně uspokojil.

ZOOpark Zájezd patří k nejmenším zoologickým zahradám v Česku. Nachází se v obci Zájezd, malé vesničce v okrese Kladno, poblíž rychlostní silnice R7.
Byl otevřen v roce 2010, majitelé nejdříve zvířata chovali jen pro svoje potěšení, ale lidé se k nim na ně chodili dívat, a tak je napadlo otevřít malou zoologickou zahradu.

Zahrada je to opravdu malinká, nečekejte žádné davy lidí a několikahodinovou prohlídku. Všechno, včetně obce Zájezd, je malé a na dosah ruky.
Jedna část ZOO (ta původní) se nachází hned na okraji obce Zájezd, u ZOO je malé parkoviště. ZOO je udělaná na velkém dvoře venkovského statku. Před vchodem je i pískoviště včetně hraček.

A na jaká zvířata se můžete těšit?
Surikaty, karakaly, klokany parma, kozy kamerunské, lamy alpaky, lemury, tamarýny, velblouda dvouhrbého, želvy, káně, papoušky a mnoho dalších.
Prohlídka této části je tak na 20 minut, záleží, jak zvídavé máte děti 🙂

Druhá část ZOO se nachází asi 400 metrů od první části. Je to z toho důvodu, že majitelé zde nemají víc prostoru pro rozšiřování ZOO, a tak zakoupili pozemek na okraji obce, kde se momentálně nachází velbloudice Ája, lamy alpaky a dětský koutek. Tam si mohou děti hladit malá kůzlátka, mládě lamy a v králíkárně morčata a králíky. Do této druhé části dojdete pohodlně po zpevněné cestě, navedou vás šipky s obrázkem velblouda.

ZOO se neustále rozšiřuje a pořádají se zde různé akce, občas zde mají nějaké zvíře jen zapůjčené na pár dní. Proto se vyplatí sledovat webové a hlavně facebookové stránky ZOO, kde je i spousta informací.

Jak se tam dostat?
Nejlépe autem po R7 (Praha- Slaný) a sjet na exitu Libochovičky. Asi po 1 km je odbočka doprava na Zájezd a hned při vjezdu do obce se odbočí vlevo k malému parkovišti u ZOO. Od dálnice je cesta značena dřevěnými šipkami s nápisem ZOO, takže nemůžete zabloudit (na rozdíl od nás, kteří jsme přehlídli šipku vedoucí k parkovišti a dobloudili jsme rovnou k druhé části ZOO 🙂 )

Vstupné
Vstupné je dobrovolné – u vchodu je zapečetěná kasička na příspěvky.

Otevírací doba
Otevřeno je denně od 9.00 do 18.00 h.

Občerstvení, suvenýry
U vchodu do ZOO je malý kiosek, kde si můžete koupit nanuky, pití, dřevěnou turistickou známku č. 1832 (s motivem velbloudice Áji) a suvenýry (převážně plyšová zvířata). V obci funguje malá hospůdka, kde se můžete najíst. Nebo si vezměte jídlo sebou a využijte v obou částech ZOO připravených stolů a lavic.

Pokud po prohlídce budete mít čas a chuť, jen 4 km od Zájezdu je hrad Okoř, který určitě stojí za návštěvu.

Nám se zde opravdu líbilo, člověk má pocit, že je v nějaké malé vesničce, kde dávají lišky dobrou noc, naprostý klid a ticho a do toho se ozývají zvířata. Hrozně se mi líbí myšlenka druhé části ZOOparku, který je úplně volně přístupný komukoli, kdo jde okolo. Bydlet tu, tak místo na hřiště chodíme se každý den s dětmi dívat na velbloudici.

Více informací najdete na www.zoopark-zajezd.cz.

Tento příspěvek byl zařazen do soutěže Pojďte si povídat … o prázdninách 2011. Stačí se zapojit do diskuse Cestování s dětmi nebo do 31. 8. 2011 poslat svůj článek do redakce.

Napsal/a: Lussy

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (5 vyjádření)

 • Lussy

  O víkendu jsme ZOO opět navštívili a přibyla jim nová zvířata- místo jednoho velblouda mají tři a také je tam nově ocelot.

 • Lussy

  pvosa, o té jsem už taky slyšela, ale nemáme to tak blízko jako tuhle. Máš pravdu, že pro malé děti taková malá ZOO úplně stačí. Pamatuju si, jak jsme vzali dceru poprvé do ZOO a čekali jsme, jak bude nadšená ze slona nebo za žirafy a jí se nejvíc líbili vrabci co tam normálně volně lítali 🙂

 • pvosa

  Pěkný článek. Pro malé děti, taková zoo úplně stačí.
  My jsme byli taky v malé zoo. Je ve středočeském kraji, v obci Chleby – nedaleko Nymburka (http://www.zoochleby.cz/home.htm).

 • Lussy

  Padmé,
  děkuji za komentář.
  S tím vstupným se mi to taky líbilo, dali jsme jim do kasičky stovku a byla to jediná papírová bankovka co tam byla (kasička je průhledná). Nechápala jsem, že byli lidi co jim nedali vůbec nic a nebo čtyřčlenná rodina hodila dvacku.
  A karakal – Lucinka se ptala co to je zvíře a manžel jí řekl, že to je takový zvláštní rys. Tak ho chlapec co vedle uklízel u želviček opravil, že to je karakal 🙂

 • Padmé

  Ahoj Lussy, díky za článeček a za kouzelné fotečky. Působí to na mě velmi příjemným dojmem – připadá mi to takové „domácí“, přirozené (přírodní).
  Líbí se mi i to dobrovolné vstupné, je to potěšující, že i v dnešní době se najdou lidé, kteří něco dělají s láskou a pro radost (a ne pro peníze). Určitě bych jim tam nějaké penízky dala, ne proto, že musím, ale pro to, že chci.

  No a „musím“ se přiznat, že jsem vůbec neměla ponětí, co je „karakal“… koukla jsem na net… a on je to příbuzný rysa…

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist