Pár knižních tipů pro mlsné jazýčky

Rubrika: Kulturní a literární tipy

Existuje jistý druh knih, který vyvolá šimrání v olbasti kolem žaludku a zvýšenou tvorbu slin snad u každého, kdo zrovna netrpí mentální anorexií, střevní chřipkou nebo žlučníkovým záchvatem. Ano, mám na mysli kuchařky, knihy plné receptů, často i obrázků a v přenesém slova smyslu i vůní a chutí.
Protože jich v posledních týdnech vyšlo u nás hned několik, ráda bych vám alespoň pár představila.

Protože jsme na webu, který je především o dětech, začnu od receptů, které jsou věnované právě jim:

Zdravá výživa malých dětí

Kniha o zdravé výživě malých dětí – od narození do nástupu do základní školy. Kniha postupuje po časových etapách, pojednává o výživě těhotné matky, kojení, vhodném stravování staršího kojence, batolete i dítěte v předškolním věku. Každá kapitola uvádí vhodný způsob výživy a obsahuje asi deset receptů, celkem je v knize asi 200 receptů. Autorky doporučují možnosti estetické úpravy jídel pro domácí oslavy, využití zdravých potravin, nabízejí i úsporné tipy pro rodinu.

Brožovaná, 200 stran

Vydalo nakladatelství Portálobjednat.

Tuto knihu můžete právě teď získat za rozumnou cenu také v aukci, která začala od 1 Kč. Zapojit se do ní můžete až do 22. ledna.

Spoustu zdravých receptů nabízí také následující titul:

Sluneční živá strava

Cesta ke štíhlému tělu a zářícímu zdraví může být dostupná každému z nás. A stačí tak málo. Třeba se jen zamyslet nad moudrostmi, které jsou známé v každé kultuře a v každé době.

Nenabízí nám snad sama příroda zdravou stravu plnou zdravých látek? Nabízí. Bohužel, tepelnou úpravou, která je dnes běžná, přicházejí potraviny o všechny vitamíny a enzymy, které nepřežijí teploty nad 45°C. Ale co můžeme dělat?

Řešení přináší neúnavná propagátorka tzv. živé stravy, Věra Talandová v podobě receptů na přípravu zdravých jídel vynikající chuti, které zůstávají plné enzymů a vitamínů. V receptech jsou použity suroviny pouze syrové, maximálně sušené za nízké teploty. Stačí pohlédnout dovnitř této knihy a zjistíte, jak jednoduchou přípravou lze získat velmi zdravou a chuťově vynikající stravu. A to i v případě sladkostí, kterým je věnována celá jedna kapitola.

Vázaná, celobarevná, 120 stran

Vydalo nakladatelství IFP Publishingobjednat.

Další recepty jsou již staršího data, tedy také léty osvědčené:

Zlatá úsporná kuchařka

Zlatá úsporná kuchařka vyšla poprvé v roce 1926 a od té doby se dočkala patnácti vydání. Byla jednou z nejoblíbenějších a nejpoužívanějších kuchařek v období první republiky. Při jejím současném vydání editoři do textu zasahovali minimálně. Aktualizovali pouze pravopis a modernizovali slovosled, doplnili výčet surovin, kde nebyl úplný, a opravili evidentní chyby originálu. Jen ve zcela výjimečných případech nahradili slovo používané autorkou slovem jiným, a to pouze tehdy, kdy původní výraz měl už dnes jiný význam.

V knize najdete 1500 receptů na 672 stránkách, – velice přehlednou grafickou úpravu jednotlivých receptů, – abecední rejstřík všech receptů, – vyčerpávající obsah celé knihy a mnoho dalších zajímavostí.

Autorka: Anuše Kejřová

Vázaná, 672 stran

Vydalo nakladatelství Mottoobjednat.

Tuto knihu můžete vyhrát v dalším kole soutěže Víte…?.

Česká domácí kuchařka – I. díl

Kuchařka je souborem receptů ze starých českých kuchařek A. Kejřové a M. Kuchařové, které sestavila šéfredaktorka časopisu F. O. O. D. Jitka Rákosníková. Kniha je koncipována do 12 menu podle měsíců. Doplněna je i dvěma dalšími oddíly: Svátky a slavnosti (Posvícení a Vánoce) a praktickým oddílem Krok po kroku (nudlové těsto, kremrole, svíčková pečeně).

Každý recept je doplněn barevnou fotografií nově připravených tradičních pokrmů a dalšími zajímavostmi. Bohatství předpisů z období 20. a 30. let minulého století i časů předcházejících je až neuvěřitelné, proto se chceme hlouběji věnovat i kuchařkám, čerpajícím z této pokladnice. Zaslouží si to jak tradiční česká kuchyně, tak i ti, kdo ji mají rádi.

Vázaná, 200 stran

Vydalo nakladatelství Mladá frontaobjednat.

Další z kuchařek může posloužit také jako krásný dárek, je totiž vytištena na kvalitním papíře a plná barevných fotografií:

Nedělní menu – kuchařka krok za krokem

Inspirujte se nápaditými menu pro každou příležitost! S kuchařkou krok za krokem zvládnete báječná menu hravě a s přehledem profesionála. Podrobný postup přípravy a praktické rady vám budou výborným pomocníkem a při vašich rodinných setkáních si báječně pochutnáte. Vaření ještě nikdy nebylo snazší!

Autorka: Helena Rytířová

Vázaná, 316 stran

Vydalo nakladatelství Fragmentobjednat.

I tuto knihu můžete získat za velmi příjemnou cenu v korunové aukci. Plná cena této publikace je 699 Kč, v aukci s námi ji získáte jistě podstatně levněji.

Na závěr jsem si nechala knihu, která zdaleka není jen kuchařkou. Jistě zaujme i milovníky cestování. Spíš než o kuchařku se jedná o cestopis doplněný místními recepty:

Cesty, které voní jídlem

Kulinářský cestopis, ve kterém se podíváte nejen do různých koutů světa prostřednictvím zážitků Pavla Vítka a Janise Sidovského, ale nahlédnete i do kuchyní několika kontinentů. Součástí knihy jsou recepty na jídla, která si Pavel s Janisem v zahraničí oblíbili. Nyní je vařívají doma v Karlštejně a jejich vůně jim připomínají prožitky z cest. Kniha také přináší intimní pohled do soukromí známého a oblíbeného páru i historky, které na cestách zažili s kolegy z prostředí populární hudby i politiky.

Autoři:Lenka Tomsová, Janis Sidovský, Pavel Vítek

Vázaná, 312 stran

Vydalo nakladatelství XYZobjednat.

I tuto knihu můžete vyhrát v dalším kole soutěže Víte…?.

Tak co, sbíhají se vám sliny? 🙂

Tento článek byl připraven ve spolupráci s partnerským serverem Akce-Novinky.cz, na jehož stránkách najdete kromě informací o knižních novinkách také pozvánky na literární akce, soutěže o knihy a aukce zajímavých titulů.

Napsal/a: redakce (Petra)

Toto taky stojí za přečtení!

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist