Den D v životě předškoláka

Rubrika: Předškolní vzdělávání

5045mV pátek 15. ledna začaly zápisy do prvních tříd základních škol. Některé děti mají tedy už tu velkou událost za sebou, řada z nich na ni terpve čeká.

Nemám v plánu vypisovat, co všechno vaše děti u zápisu čeká, radit, zda požádat o odklad nebo ne, ani se nechci zabývat nástupem pětiletých dětí do prvních tříd. Podívejme se místo toho na zápis jako na velkolepou událost. Ano, pro vašeho potomka je zápis do první třídy především obrovskou událostí, jejíž absolvování změní jeho dosavadní život. Z bezstarostného předškoláka se totiž stane školák, který už má spoustu povinností a od něhož se vyžaduje také jiné chování než od návštěvníka mateřinky.

Je moc fajn vidět, že tuto skutečnost si uvědomila i řada učitelů základních škol, kteří v poslední době zápisy připravují v naprosto jiném duchu, než si pamatujeme ze svého dětství, pokud nám z nich tedy vůbec něco utkvělo v paměti.
Zápisy na spoustě škol už ani zdaleka nepřipomínají jakýsi přijímací pohovor, u kterého si učitelka posadí dítě naproti sobě ke školní lavici a během pár minut postupně otestuje jeho znalosti a správnou výslovnost.

Děti jsou namísto toho vtahovány do různých her a dobrodružství, při kterých se přesunují od stanoviště ke stanovišti a plní rozličné úkoly. Takový zápis pak není žádná pětiminutovka, což rozhodně není na škodu, právě naopak. Pedagogové tak mají mnohem lepší možnost budoucího školáka si „oťuknout“, vyzkoušet kromě znalostí také jeho komunikační schopnosti, soustředěnost a samostatnost.
Uvolněná atmosféra pomůže odhodit zábrany, takže i jindy zakřiknuté děti se nakonec nadšeně zapojí do dění kolem sebe. Pravděpodobně také nadchne pro školu ty, kteří z ní zatím měli spíš strach.

Zápis do prvních tříd je skutečná událost a opomíjet by tento fakt neměli ani rodiče. Pozvěte svého budoucího školáka po takové „zkoušce“ na oslavu do cukrárny, nebo uspořádejte malou slavnost v rodinném kruhu. Vždyť pro mnoho dětí se tato událost už nikdy opakovat nebude a vzhledem k tomu, co všechno v jejich životě změní, byla by škoda na ni zapomenout.
Co říkáte?

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (8 vyjádření)

 • Lien

  Jé, tak až teď konečně vidím, jak Vírenka dopadla. Tak myslím, že podle tvých představ, jestli jsem tě tedy dobře pochopila. Malý se za chvíli otřepe a rok uteče jako voda. :o)

 • Virenko, je mi ho bobka líto, ale co naplat. Myslím, že to rozhodnutí je rozumné.
  Ale jak píše Petra, taky to tak míváme. Jak je dlouho mrtvo, tak pak nestačím zírat. Takže určitě jsou písmenka na spadnutí 🙂

  Jinak k cukrárně, jsem si uvědomila, že máme zápis dva dny před narozeninami, tak to bychom asi byli přemlsaní, tak ještě zvažuju, jak si to oslavíme.

 • Petra Vymětalová

  Virenko, jsem ráda, že jsi napsala. Myslela jsem na vás a říkala si, že třeba… Z toho, co píšeš, mi přijde, že to nedopadlo až tak strašně, jak ses obávala a Vítek je sice zklamaný, ale na školu nazanevřel.
  S tím vylepšováním hlásek moc držím palce, ať se to brzy pohne. Třeba se i u vás projeví to, co jsem vypozorovala na našich holkách – jak jsou v něčem delší dobu na mrtvém bodě, tak pak přijde zlepšení nečekaného rozsahu.
  No a ta oslava příští rok bude určitě stát za to – jenom bacha, ať nedopadnete s milovanou pizzerií jako my s cukrárnou – nejenže skončila ta výborná, ale zavřená je i ta „nouzovka“.

 • Virenka

  Máme to taky za sebou. Tady byl zápis tradiční, dítě+učitelka spolu u stolečku, rozprávěli, ukazovali, kreslili. Ten náš Vítek byl štěstím bez sebe, úplně zářil, zvučným hláskem říkal všechno bez bázně a hany 🙂 Paní učitelka s ním povídala určitě 15 minut a potom přišla, že „opravdu ta řeč je ještě nedobrá“. Všechno ostatní bylo samozřejmě v dobrém, hlavně jásali z té kuráže, ale co naplat. Budeme muset dál bojovat s hláskami, i když jsme teď dost dlouho na mrtvém bodě a nedaří se nějaké výraznější vylepšení. No, osladili jsme milovaným zákuskem, ale rozčarovaný je, trochu jako by mu slíbili hračku, ukázali a potom bez vysvětlení na dobu neurčitou zase odebrali…

  Zato oslavu plánujeme za rok, v milované pizzerii, to bude určitě velké zadostiučinění. Snad se toho ten náš racochejlek nějak dočká 🙂

 • Petra Vymětalová

  Nás čeká zápis za 2 týdny, obě cukrárny nám tady bohužel přes Vánoce zrušili 🙁 Zrovna v pátek jsem cestou do školky přemýšlela, jak z toho Aničce udělat speciální den. A večer pak byl na Radiožurnálu rozhovor s psychologem a ten o tom právě mluvil, že si zápis oslavu zaslouží. tak z toho pak vznikl tenhle článek.
  Já si ze svého zápisu nejvíc pamatuju, jak jsme stáli na chodbě a čekali, až přijdeme na řadu a že po zápise jsme jeli k babičce. Jo a chtěli po mně, abych řekla řepa a brambora 🙂 Vzali mě…

  Teď tady u nás probíhají zápisy úplně jinak, známá mi říkala, že vlonitam strávili snad skoro hodinu, než prošli všechny stanoviště a pohráli si 🙂 tak jsem zvědavá.

 • U nás je zápis až za měsíc, ale dcera už se těší a jsme obě zvědavé. Cukrárna mě nenapadla, ale jako správný mlsoun si nesmím takovou příležitost nechat ujít a dcerka to určitě taky ocení.
  Sama si z dětství nepamatuju, jak probíhal zápis. Vzpomínám si jen na jedinou věc a sice, že jsem tam dostala takovou z papíru vyrobenou holčičku s aktovkou, kterou nám vyrobily již školní děti – úplně jsem se tím cítila poctěna :-), to si pamatuju dodnes, ten pocit. Navíc ta panenka měla nalepené takové ty hýbací oči, což byla bomba 🙂

 • Nás zápis ve škole teprve čeká. Bude to taky pohádková cesta, děti budou plnit úkoly, postupovat budou v malých skupinkách, aby měly nějakou tu morální podporu s sebou ;o)

  Jen k tomu oťuknutí – něco málo se u zápisu pozná, ale za tu chvilku se nedá tak úplně posoudit sociální a psychická zralost.
  Není dobré dávat zbytečně odklad, stejně jako není dobré cpát dítě do školy v pěti. Je to hrozně individuální a je potřeba spolupráce školky a školy, školky a rodičů, případně i PPP.

  Událost je to pro děti velká, pro někoho je to vytoužený krok, pro někoho méň, nicméně tu cukrárnu bych rozhodně zvážila ;o) Dětem ovocný pohár za statečnost a maminkám velké kafe za ty nervy :o)))

 • Se vším stoprocentně souhlasím. My byli v pátek. Já to málem obulela. Péťa byl moc šikovný, dostal obr pochvalu od pani učitelky a doma samozřajmě následovala oslava.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist