Osvědčené tipy pro rodiče dětí do 6 let

Rubrika: Kulturní a literární tipy

Od začátku roku vydalo nakladatelství Grada Publishing v dotisku tři oblíbené tituly pro rodiče. Máte-li doma dítě ve věku do 6 let, jsou-li vám blízké názory Prof. Matějčka, uvítáte-li náměty na spoustu pohybových her s miminkem, chcete-li si vyzkoušet baby gymnastiku, určitě nahlédněte do tohoto článku. Třeba i vás některá ze „staronových“ knih zaujme.

Prvních 6 let ve vývoji a výchově dítěte

foto
autor: prof. PhDr. Zdeněk Matějček, CSc.
formát: A5
rozsah: 184 stran
prodejní cena: 199 Kč

 • Normy vývoje a vývojové milníky z pohledu psychologa
 • Základní duševní potřeby dítěte
 • Dítě a lidský svět

Nestor české dětské psychologie, renomovaný autor a uznávaný odborník zve rodiče na výpravu do jednoho období lidského života – do doby od narození až do předškolního věku. Rodiče mají možnost krok za krokem sledovat, co se s dítětem v období tohoto překotného psychomotorického vývoje děje, nač mají být připraveni, na co se mohou těšit a na co je třeba dát pozor. Autor vychází ze své výzkumné práce a dlouholeté klinické praxe a s laskavou moudrostí nabízí svou zkušenost všem, kteří chtějí porozumět svému dítěti a dobře je provést první životní etapou až ke vstupu do školy.

O autorovi:
Prof. PhDr. Zdeněk Matějček, CSc., dětský psycholog. Zabýval se vývojovou a klinickou psychologií. Publikované odborné studie i popularizující knížky se týkají především diagnostiky poruch psychického vývoje dětí, specifických poruch učení, mentální retardace dětí, psychických odchylek ve spojitosti s psychickou deprivací a náhradní rodinné péče o děti, které svou vlastní rodinu ztratily.

Knihu vydalo nakladatelství Grada Publishing, objednat si ji můžete ZDE

Cvičení s miminkem
(Baby gymnastika)

foto
autor: Barbara Zukunft-Huber
formát: A5
rozsah: 180 stran
prodejní cena včetně DPH: 279 Kč

 • Základní motorické polohy
 • Mezníky pohybového vývoje
 • Vše o pomůckách pro děti
 • Jak správně cvičit
 • Polohy těla
 • Sezení

„Chci obohacovat mé dítě a mé dítě chce obohacovat mě. Dávám svému dítěti možnost prožívat samo sebe v normálním vývoji, v normálních vývojových vzorcích držení těla a odpovídajícím svalovém vývoji.“ I tak by se dalo vyjádřit motto knížky Cvičení s miminkem od Barbary Zukunft-Huber, která zde představuje gymnastiku pro zdravé kojence. Systematicky přenáší poznatky přirozeného pohybového vývoje v prvním roce života na gymnastiku s dětmi. Hry představené slovem i obrazem si kladou za cíl posílit opěrný a pohybový aparát kojence. Současně mohou přispívat k prohloubení sociální interakce mezi matkou a dítětem, a nabízejí tak vynikající příležitost, jak pozitivně ovlivnit sociální vývoj v raném dětstvím. Tím vším tato gymnastika pro kojence sleduje cíle, o kterých moderní pediatrie, zvláště sociální pediatrie, sní: zlepšení vývoje kojence a sociálních vztahů mezi rodiči a dětmi.

O autorce:
Barbara Zukunft-Huber se vzdělávala na klinikách v Mnichově, Innsbrucku a Berlíně jako fyzioterapeutka. Pracuje s metodami pohybové terapie v raném dětství (Bobath, Vojta, Castillo-Morales), manuálně-terapeutickými technikami Brunkow a E-technikou, ale i s kraniosakrální terapií a pedagogickým směrem podle Marie Montessori. Od roku 1977 pracuje jako samostatná fyzioterapeutka v Biberachu.
Roku 1982 vyvinula novou gymnastiku pro kojence, která byla publikována v nakladatelství Thieme jako Moderní gymnastika pro kojence (Moderne Säugligsgymnastik) a je založena na metodě Bobath. Roku 1990 vyšla v nakladatelství Trias kniha Zdravý vývoj Vašeho dítěte (Die ungestörte Entwicklung Ihres Babys) a roku 1997 příručku pro praxi Pomůcky pro děti ve srovnání s vývojem pohybů na zemi (Babygeräte im Vergleich zur Bewegungsentwicklung auf dem Boden, Trias). V knize Malá nožka je docela velká (Der kleine Fuss ganz gross) představuje svou „trojdimenzionální, manuální terapii nohou na neurofyziologickém podkladě“ k léčení poruch hybnosti v oblasti nohou.

Knihu vydalo nakladatelství Grada Publishing, objednat si ji můžete ZDE

Pohybové hry s děťátkem
(Více než 100 nápadů pro první rok)

foto
autor: Liesel Polinski
formát: A5
rozsah: 180 stran
prodejní cena včetně DPH: 225 Kč

 • Život začíná pohybem
 • Vývoj kojence
 • Nést a být nošen
 • O sezení
 • Hry s dítětem
 • Náměty a podněty

Vnímat potřeby druhých není vždy jednoduché. Pokud však své dítě pozorně vnímáte, již brzy porozumíte jeho „řeči“ . Ke správnému pochopení vám pomůže i ojedinělá publikace renomované autorky Liesel Polinski, ve které najdete řadu praktických rad. Ukáže vám možnosti, jak můžete doprovázet a podporovat své dítě v jeho vývoji, nabídne vám podněty pro společné hry. Společnými aktivitami své dítě mnohem lépe poznáte a dítě pozná vás, společné hraní, mluvení a žití se tak lépe sladí. Kniha jistě osloví nejen matky, které většinou pečují o své děti, ale také otce, prarodiče a další blízké osoby, které kojence doprovázejí v jeho vývoji.

Knihu vydalo nakladatelství Grada Publishing, objednat si ji můžete ZDE

Napsal/a: redakce (Petra)

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist