Ojedinělá předloha oscarového filmu

Rubrika: Knihy pro děti a mládež, Kulturní a literární tipy

Kniha Briana Selznicka se mi do rukou dostala naštěstí už pěkných pár dní před udílením letošních Oscarů a stejně tak i před premiérou stejnojmenného filmu v kinech.

Hugo a jeho velký objev, Mladá fronta

Kdybych totiž viděla film jako první, do knihy bych se zcela určitě nezačetla. Ale protože se tak nestalo a já se k recenzi knihy dostala dříve, zažila jsem s chlapcem jménem Hugo Cabret nádherný příběh nad stránkami fantastické knihy.

Celý příběh se odehrává v roce 1931 pod střechami Paříže a čtenář se hned v jeho úvodu potkává se  sirotkem Hugem, který se stará o nádražní hodiny a denně je natahuje. Bydlí v malém půdním nádražním bytě a ukrývá v něm spoustu dalších tajemství… zápisník Hugova zemřelého otce, klíček na krku Isabelle, Hugovy nové kamarádky, spousta obrázků, které se věnují příběhu vzniku kinematografie…

„Hugovi se třásly ruce. Podařilo se mu toho mechanického mužíčka spravit Jediné, co mu ještě chybělo, byl klíč. Původní klíč se ztratil při požáru a všechny ostatní klíče, které našel na nádraží nebo v hračkářství, do něj nepasovaly. Když ale spatřil klíč, který měla Isabelle na krku, ikamžitě věděl, že je to ten pravý. A teď ho držel v ruce. „

Kniha je dost zvláštní – ještě nikdy jsem se nesetkala s tím, aby byl text bezprostředně propojen s ilustracemi. Nejsem si jistá, jestli to pro mne bylo úplně příjemné – možná si raději představuji jednotlivé osoby a jejich příběhy sama, v knize Hugo a jeho velký objev však černobílé ilustrace  bezprostředně navazují na psaný text. Přesněji, v knize je sto padesát osm obrazů. Nejsou to jen ilustrace, ale navzájem provázané části vyprávění. Na jednu stránku textu v průměru připadá dvoustránková černobílá kresba tužkou, občas i fotografie nebo skica. Velmi zvláštní materiál v době, kdy se vše kreslí na počítači. Je to jako návrat k filmům s Charliem Chaplinem… ale jak říkám, pro mne velmi zvláštní zkušenosti… Kniha je určena čtenářům od devíti let, ale nevím nevím… v knize najdeme nejen příběh Huga, ale ještě spoustu dalších drobných příběhů.

Po otci Hugovi zůstane pouze podivný rozbitý „robot“ – tak zvaný automaton, který by měl umět psát. Hugo tak nějak vycítí, že pokud se mu robota podaří opravit, dojde ke spojení s jeho otcem – dostane od něj nějakou zprávu? Nebo snad impuls, který dodá jeho životu směr a posune ho někam dále? Hugo jde ale ještě dále, neopraví jen robota, ale vejde do života i dalším postavám.

Brian Selznick získal v roce 2008 Caldecottovu medaili – nejprestižnější americkou cenu za dětskou literaturu. Režisér Martin Scorsese pak vloni natočil podle příběhu celovečerní film, který  získal 5 Oskarů.


Hugo a  jeho velký objev

Vydalo: nakladatelství Mladá fronta
Kategorie: Pro čtenáře od 9 let
Autor: Brian Selnick
Počet stran: 533
Vyšlo: 2012
ISBN: 978-80-204-2644-4

Knihu Hugo a jeho velký objev si můžete objednat například zde.


Divize Knihy vydavatelství Mladá fronta je v současné době nejstarším kontinuálně fungujícím vydavatelem knih v České republice. Na knižním trhu působí od roku 1945.
Věnuje se zejména překladové beletrii, která tvoří asi polovinu knižních titulů, populárně-naučné literatuře, literatuře faktu, a knihám pro děti a mládež.

Vydává však i literaturu z oblasti sci-fi a fantasy, cestopisy a historické romány nebo obrazové publikace encyklopedického charakteru. Na trh ročně uvede kolem 200 nových knih.

Napsal/a: Marta Procházková

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist