Objevme znovu Igráčkův svět

Rubrika: Akce pro děti, Kulturní a literární tipy

Jste-li rodiči předškolních nebo mladších školních dětí, tak jste pravděpodobně generací, jejíž nejoblíbenější hračkou byl právě malý panáček Igráček. Chcete-li si zavzpomínat na své dětství a ještě strávit příjemné odpoledne s vašimi dětmi, vydejte se na výstavu Fenomén Igráček.

Výstavu Fenomén Igráček můžete navštívit až do konce letošního roku v suterénu Petřínské rozhledny. Výstava má ve svém názvu slovíčko interaktivní a nutno říci, že tomuto slovíčku stoprocentně dostojí. Nemusíte se bát, že s dětmi projdete pár vitrínek, přečtete jim titulky a půjdete domů. Naopak, bude velmi těžké děti z výstavy dostat  – hned po vstupu totiž narazí na poměrně velký koberec plný igráčkových hraček, které si mohou vyzkoušet a hrát si s nimi neomezeně dlouhou dobu (škoda jenom, že vedle není křesílko a automat na kávu…). Potom si budete postupně procházet jednotlivé části výstavy, které zahrnují několik stanovišť s různými  úkoly z oblasti „vědy“ pro všechny věkové kategorie. Malé děti pojmou úkoly spíše hravou formou, větší určitě zaujme i teoretický a vysvětlující text. Děti si vyzkouší magnetické dělo (které střílí jenom ty magnetické náboje, ostatní nefungují), otočné kolo (které se točí na hrdle od pet lahve), hranatá kola (která fungují jako klasická kola), optické klamy (velké množství známých i méně známých optických klamů různých tvarů a typů), holografický obraz (igráček, na kterého si děti zkusí sáhnout a v tu chvíli zjistí, že tam vlastně není), výrobu elektřiny vlastní silou (budou točit páčkou a sledovat, kolik elektrické energie vyrobí), perpetum mobile (schválně, jestli se dětem podaří ho správně rozkývat) a magnetická houpačka (kterou jsme tedy nepochopili).

Až si toto všechno s dětmi vyzkoušíte, tak se konečně dostanete i k prohlídce samotných vystavených igráčkovských exponátů. V první vitríně jsou igráčkovští prababičky a pradědečkové z 80.let minulého století, takže si určitě vzpomenete na figurky vašeho vlastního dětství, v dalších vitrínách už jsou ale moderní sady a typy, které jsou rovněž  hned na prodej, takže vstup na výstavu je sice zdarma, nicméně s nějakou tou utracenou částkou raději počítejte…  Velmi zajímavá (spíše pro dospělé nebo starší děti)  je vitrína s výrobním postupem igráčka a s ukázkou výlisků jeho jednotlivých částí.

Přestože výstava není rozlehlá, je velmi obsáhlá a strávíte na ní určitě relativně dlouhou a příjemnou dobu. Navíc je situovaná na Petříně,  takže její návštěvu můžete vhodně spojit s návštěvou Petřínské rozhledny, bludiště nebo planetária, nebo jen tak s procházkou a jízdou lanovkou. Myslím, že poskytuje krásný program na jedno příjemné rodinné odpoledne.

Napsal/a: Zuzana Svobodová

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist