Národní divadlo Brno vás zve na pohádky

Rubrika: Kulturní a literární tipy

V únoru vás a vaše děti Národní divadlo v Brně pozve hned na dva pohádkové příběhy. Necháte se nalákat?

Čertovské pohádky pro starší

Balet Národního divadla Brno tradičně připravuje program i pro děti a mládež. Tentokráte se zaměřilo na starší děti, od deseti let. Sólistka Aki Nishio a sólista Marek Svobodník dostali příležitost pro své choreografické nadání. Vytvořili dvě na sobě nezávislé pohádky, jejichž spojením je právě čert. Ten zde ale nevystupuje, jak jsme zvyklí v běžných Drdových pohádkách.

Aki Nishio se ve svém příběhu s názvem Tengu zaměřuje na japonskou tématiku a japonskou mystiku. Tengu se v Japonsku nazývá Ďábel, jednoznačně záporná postava. Nishio povypráví příběh o matce, kterou do hlubokého lesa unese právě zlý Tengu, jemuž slouží ninja bojovníci. Podaří se dětem vysvobodit svou maminku ze spárů zlotřilců?

Čertstory je název druhé části večera Čertovské pohádky. Autorem je Marek Svobodník, jehož choreografie znají návštěvníci Debutů Choreografických ateliérů Baletu NDB.

Čertovské pohádky pro starší děti budou mít premiéru v Divadle Reduta 3. února.


Mystérium o lásce – Rusalka

Sto deset let od svého vzniku slavila v roce 2011 jedna z nejznámějších oper Antonína Dvořáka Rusalka. Koncem února tuto „pohádku“ pro malé i dospělé diváky uvede v premiéře Janáčkova opera Národního divadla Brno.

Překrásný příběh, jehož základy tkví v teskné pohádce dánského spisovatele Hanse Christiana Andersena, vypráví o velké lásce, štěstí i bolu ze zklamání a zoufalství. Na scénách všech operních divadel ve světě si Rusalka našla své stálé místo a její árie znají mnozí, i když nejsou právě milovníci opery.

Novou inscenaci Janáčkovy opery NDB Rusalka hudebně nastudoval dirigent Jaroslav Kyzlink, který na podzim s velkým úspěchem uvedl premiéru Rusalky v tokijském Novém národním divadle v Japonsku. V roli prince se v listopadu v Tokiu představil Peter Berger, který stejnou roli ztvární v alternaci s Richardem Samkem v brněnské inscenaci. Rusalku nastudovala sólistka Pavla Vykopalová.

Režisérem je Vladimír Morávek, umělecký šéf Divadla Husa na provázku. Jedná se o jeho vůbec první spolupráci s brněnskou operou. Na otázku, co je pro něj hlavním mottem příběhu, Vladimír Morávek odpovídá:

„Pro mě úhelné bude nejspíš to vědoucí tesknění Vodníka, ta schopnost oběti Rusalky, ten stesk v očích Žínek. Naše koncepce je pak tato: Chceme vše, co pánové Kvapil s Dvořákem uviděli ve snu, v úctě vyprávět. Ale ne jako barvotisk, ne jako roztomilost – nýbrž jako mystérium. Mystérium o lásce. Prohře a spasení.“

Premiéra se uskuteční 24. února 2012 v Janáčkově divadle.

Informace o představeních pro děti najdete na stránkách Národního divadla Brno zde.

Napsal/a: Tisková zpráva

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist