Mandaly od A do Z

Rubrika: Kulturní a literární tipy

Dnešní uspěchaná doba klade na člověka vysoké nároky. Aby člověk obstál, používá různé duchovní techniky, různé tělesné aktivity. Jednou z cest může být i práce s mandalami.

Slovo mandala pochází ze sánskrtu (starého indického jazyka) a zjednodušeně lze říci, že označuje kruh. Mandaly jsou v našem povědomí asi nejvíce spojeny s tradicí budhismu a hinduismu, ale dají se vystopovat i v dalších náboženstvích a duchovních tradicích.

Při troše pozornosti najdete mandaly i kolem sebe – na růžicových oknech křesťanských kostelů, ve fotograficíh vesmíru z Hubbleova  teleskopu i ve fotografickém zobrazení složené uhlíkové molekuly, na rozkrojeném jablku, při pozorování medúz v moři, v pavoučích sítích i ve spirálách ulit hlemýžďů.

Nakladatelství Metafora vydalo v knižní řadě “od A do Z” publikaci věnovanou právě mandalám.

Na 400 stránkách provede tato kniha zájmce od vysvětlení pojmu, přes přehled vývoje mandal v průběhu času a v různých socio-kulturních oblastech, nabídne návod na práci s mandalami včetně významu použitých barev, jejich využití v duchovním rozvoji a léčení, až po tvorbu vlastních mandal (např. mandala jako prostředek k uvolnění a soustředění, pomoc při rozhodování či řešení konfliktů, léčení nemocí nebo podpora při hubnutí).

Součástí publikace je i pracovní příloha plná černobílých schémat mandal z různých náboženských tradic, které buď lze vybarvovat přímo v knize, či je použít jako zdroj ke kopírování (doporučeno přímo v knize – dle mého ale hrozí rozpad knižní vazby).
Úplně na závěr naleznete slovníček pojmů a rejstřík.

Jednotlivé tematické části jsou barevně odlišeny, takže za chvíli se budete v knize lehce orientovat.

Kniha je vytištěna na křídovém papíře (odolnějším pro častější listování) a je doplněna řadou barevných fotografií (oceňuji zejména ty “přírodní”) i barevných reprodukcí.

Publikace této knižní řady nakladatelství Metafora mi nejsou neznámé – pár už jich doma mám. Mě osobně tyto knihy vždy zaujmou na první pohled. Dle mého názoru jsou dobrým “odrazovým můstkem” pro seznámení se s tématem a základními okruhy. Koho kniha zaujme, jistě si svou další cestu najde.

Pro zájemce ještě přidávám zajímavý odkaz  na mandaly ke stažení – objevila jsem ho na stránkách Pro leváky (zde).

Pochlubí se někdo svým výtvorem v Galerii?


Mandaly od A do Z

Vydalo nakladatelství Metafora

Autor: Madonna Gaudingová
Formát
140 x 165 mm
Vazba
: vázaná, bohatě ilustrovaná
Počet stran:
400 stran
ISBN
978-80-7359-322-3

Knihu Mandaly od A do Z si můžete objednat například zde.


Nakladatelství Metafora vzniklo v roce 2001. Orientuje se spíše na překladovou literaturu. Vydává knížky z různých oblastí, především beletrii, detektivky, knížky pro radost a pohlazení na duši, esoteriku, knížky o koních, nápady a rady na ruční práce,…
Občas ale sáhne i po českém autorovi.

Napsal/a: Jarmila Vrkošová

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist