Janáčkova opera Národního divadla Brno uvádí operu pro děti

Rubrika: Kulturní a literární tipy

Dětské projekty jsou velmi důležitou součástí repertoáru Janáčkovy opery. Po řadě úspěšných workshopů pro děti a mládež připravuje soubor opery pro tuto sezonu představení Papageno hraje na kouzelnou flétnu přímo určené nejmenším divákům.

Eberhard Streul (1941)

Papageno hraje na kouzelnou flétnu

podle opery W. A. Mozarta Kouzelná flétna

Česká premiéra dne 25. 11. 2011 v Divadle Reduta

Dětská opera o 1 dějství
Nastudováno v českém překladu
Překlad a úprava Patricie Částková a Tomáš Pilař

Pohádka o Papagenovi, který žije v lese a je sám a je mu smutno. Nakonec najde kamarádku Papagenu, ale mezi tím ještě pomůže princi Taminovi vysvobodit princeznu Paminu.

Inscenace je podle opery Kouzelná flétna W. A. Mozarta, kdy mluvené party prolínají „písničky“ z opery. Pohádka trvá zhruba 50 minut a je pro děti od pěti let.

Hudební nastudování:  Ondrej Olos
Režie:
Tomáš Pilař
Scéna:
Lucie Halgašová
Kostýmy:
Lucie Halgašová


Osoby a obsazení

Papageno: David Nykl, Roman Hoza
Papagena / Dáma: Andrea Priechodská Široká, Martina Králíková
Princ Tamino: Václav Cikánek, Peter Račko
Pamina: Tereza Merklová Kyzlinková, Andrea Priechodská Široká,
Lenka Ďuricová
Monostatos: Zoltán Korda, Petr Levíček

Nejbližší reprízy: 27. 11., 5. a 9. 12., 15. a 22. 1., 29. 3.Eberhard Streul (skladatel, režisér, dramaturg) se narodil 29. října 1941 v Radebeul nedaleko Drážďan. Po studiu divadelní vědy na lipské Divadelní vysoké škole a hudební vědy na Karl-Marx Univerzitě v Lipsku působil v letech 1966-1967  a 1969-1971 jako režisér a dramaturg v Zemském divadle saském a v Drážďanech a v letech 1971-1977 ve Státní opeře Pod lipami v Lipsku. V roce 1977 se přestěhoval do Spolkové republiky Německo a získal angažmá jako režisér a dramaturg v divadle v Essenu (1977-1981). Své další umělecké působení spojil jako již operní dramaturg a režisér s Národním divadlem v Mannheimu.

Byla to právě jeho domovská mannheimská scéna, pro kterou v roce 1980 vznikla úprava Mozartovy Kouzelné flétny do podoby dětské opery Papageno hraje na kouzelnou flétnu. Toto dílo spolu s revue pro jednoho představitele  Die Sternstunde des Josef Bieder proslavili E. Streula jako autora po celé Evropě, Izraeli a USA. Již více než dvacet let působí jako umělecký šéf hudební scény v Mannheimu a zároveň pro toto divadlo zpracoval dětské verze několika oper, např. úpravu opery J. Haydna Die Welt auf dem Mond (1998) a Spuk im Händelhaus (2000) podle opery G. F. Händela Alcina. Pro Německý symfonický orchestr Berlin připravil kritickou verzi Mozartovy opery  Der Schauspieldirektor (2006), společně se skladatelem Andreasem N. Tarkmannem napsal dětský koncert Die verlorene Melodie (2008) pro velký orchestr a herce, který provedla Německá státní filharmonie Rheinland-Pfalz. V září 2011 uvedlo hannoverské divadlo světovou premiéru opery Didos Geheimnis autorské dvojice Tarkmann/Streul a v červnu 2012 připravuje divadlo v Münsteru Streulovu hru s hudbou Meine liebe Cosima. Mimo svoji práci v divadle E. Streul působí na Státní vysoká škola hudby Heidelberg-Mannheim, kde byl v roce 1986 jmenován profesorem.

Opera Papageno hraje na kouzelno flétnu, která v Německu slaví velký úspěch, bude v České republice uvedena poprvé.

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy pro péči o pleť: jak se zbavit akné v těhotenství

Jak často přemýšlíte o tom, jak hormony ovlivňují stav vašeho těla? Chápeme, že v běžném životě tomu zvláštní pozornost

Čtu dál →

Zdravé potraviny během kojení vhodné pro maminku i dítě

Kojení je velmi důležitá součást vývoje každého miminka. Prostřednictvím mléka předává maminka svému dítěti potřebné živiny, a proto je

Čtu dál →

Zpříjemněte dětem koupání. Tady je 5 tipů!

Přístup k vodě se u dětí liší podobně jako náhled společnosti na koprovou omáčku. Zatímco jedny nemůžete dostat z vany, druhé

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist